Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Výstavy

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

DOX: Budoucnost bude!

2010-09-11 12:15

Fascinace budoucností a otázkami, jak to tady bude vypadat za sto let, až už tady nebudeme, není mezi umělci ničím novým. Skupina umělců různého zaměření z různých zemí a rozdílných generací se však rozhodla podívat na budoucnost trochu z jiného úhlu – neoddělovat ji od současnosti, ale naopak pokusit se najít pro současnost a budoucnost cesty porozumění a propojení.


Barbara Holub
detail z instalace Společnost zelené žáby, 2010

Společnost modré žáby: Tajná operace č. 2, 20. června 2010. Ať prostor zůstane otevřený pro to, co není plánováno – [Žádné výmluvy. Nečekaní cizinci jsou vítáni], 2010

Výstava Budoucnost budoucnosti (The Future of the Future, jež nese motto „Včera jsme o budoucnosti snili, dnes budoucnost sní o nás.“, právě probíhá v Centru současného umění DOX.

Náš TIP: Na výstavu si rozhodně ušetřete trochu času navíc – hodinka rozhodně nestačí.

Terreform One – Od odpadu ke zdrojům

Pulzující městský život - rychlé tempo života, zvyšující se životní úroveň a s ní stále se zvětšující spotřeba. Návrat od odpadů ke zdrojům. To jsou ústřední témata americké neziskové designerské skupiny Terreform One, která vytváří takzvaný ekologický design. Ve svém projektu Urbaneering Brooklyn (Žít městem - Brooklynem) si vzala na mušku newyorskou čtvrť Brooklyn a vytvořila vizi Brooklyn roku 2110. V modelu Brooklynu, umístěném do prostředku sálu, pracují autoři především s propojením okolního prostředí, dopravy a energetiky a také upozorňují na problém odpadu, pro jehož zpracování a následné využití navrhuje sofistikovaný systém řešení. Proudící komunikace ekomobilů a snadno a rychle se přemisťující domy nahrazují současné nefunkční americké předměstí. Za důležité považují umělci především propojenost komunikací, domácností a služeb - kin, hypermarketů, výroben potravin a ekoelektráren.


Norman Klein
Imaginární 20. století, 2007-2010, DVD instalace, kniha
Mapa 9. kapitoly, ilustrace od Nicka Lue

Imaginární 20. století Normana Kleina

Spisovatel, historik a kulturník kritik Norman M. Klein ve svém multimediálním románu propojuje skutečnost s fikcí. Do netradičně pojaté instalace klasického žánru - románu se můžete sami zapojit. Sledujete osudy hlavní ženské postavy Carrie, jež si podle legendy v roce 1908 vybrala čtyři muže, aby ji velmi neobvykle svedli, každý svou vlastní verzí budoucí 20. století.

Barbara Holub - Společnost modré žáby

Na deseti transparentech – zrcadlech prezentuje vídeňská umělkyně rozhovory, otázky a vize tzv. Modrých žab, imaginnární společnosti vzniklé v tomto roce. Nastoluje otázky norem, regulací a různých mezí v prostoru a volnosti pohybu.


Mitchell Joachim (Terreform ONE)
Měkké vznášedlo: Včelí blob s padákem a vzduchovým polštářem mezi nohy.

Rozhovor budoucnosti: Marysia Lewandowska a Neil Cummings

Umělecký tým z Londýna se dívá na budoucnost muzea reportérských okem – a to prostřednictvím rozhovoru s budoucí ředitelkou Moderna Museet Stockholm, který instituce objednala v roce 2008 v rámci svého dlouhodobějšího projektu. Rozhovor je situován do roku 2058 a komentuje novou definici role umělce a galerie, muzea ve veřejném prostoru. Pokud by vám na výstavě něco uniklo, film lze také shlédnout na adrese: www.marysialewandowska.cz

12 HODIN BUDOUCNOSTI

Ve spolupráci s Respekt Institutem a s Nadací Fóra 2000 se v rámci výstavy dne 9. října uskuteční dvanáctihodinový maraton vzstoupení čtyřiceti zástupců nejrůznějších oborů, reagujících na současné výzvy, nazvaný 12 HODIN BUDOUCNOSTI.

12. října poté bude maraton pokračovat besedou s významnou mezinárodní osobností.

Výstava trvá do 25. října. Prostory centra DOX jsou bezbariérové.

Centrum současného umění DOX najdete na adrese:  Poupětova 1, Praha 7

MHD spojení: tram zastávka Ortenovo náměstí


Marysia Lewandowska & Neil Cummings
Budoucnosti muzea: v distribuci, 2008, video
Moderna Museet, Stockholm


Mitchell Joachim (Terreform ONE)
Měkký nárazníkový balón-bus. Tyto balóny sbírají cestující v letu na měkká závěsná sedadla. Seskok je snadný, protože se pohybují menší rychlostí než 25 km za hodinu a nesou sedadla jen kousek nad zemí. Tento stálý zahuštěný pohyb zvyšuje účinnost dopravy téměř o 30 procent.

Z DOXu Tereza Mácová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>