Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Galerie

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Blue Light Tonite

2011-05-10 00:00

Kdo byli ti, kteří se pomocí esemesek “BL TONITE?“ svolávali do malostranského baru Blue Light, se rozhodli na zpola dokumentárních a zpola stylizovaných fotografiích zachytit dva z nich – fotografka Alžběta Jungrová a architekt Vít Máslo. Jejich společný projekt vyústil jak do stejnojmenné knihy fotografií, tak do výstavy v Centru současného umění DOX.


Aňa Geislerová

Kromě pražské "zlaté mládeže" konce minulého století, již tu zastupuje například Zuzana Stivínová, Aňa Geislerová a Jiří Macháček, na nich defilují neméně mediálně známé tváře jako Karel Schwarzenberg, ale i ty, k nimž si jméno přiřadí především štamgasti baru, v němž celý projekt od nápadu po realizaci vznikl.

Jak se fotí přátelé
Původně šlo podle autorů o myšlenku vytvořit ateliérové portréty několika desítek kamarádů a známých z baru Blue Light, která vykrystalizovala v rozhodnutí nafotit vše v reálném prostoru baru mimo otevírací dobu a bez přidaného osvětlení. Výběr portrétovaných se průběžně z nejrůznějších důvodů měnil. Nakonec autoři vybrali 57 portrétů do knihy, a z nich pak 24 pro výstavu v DOXu. Zde jsou představeny v podobě velkoformátových barevných fotografií. Na některých se jedná víceméně o tradiční portrét jako v případě Vladimíra Michálka a jeho psího společníka, na jiných o stylizaci, ať už je to první takto portrétovaný - Jiří Macháček, olizující svítící žárovku nebo Petra Ondřejková alá Socha Svobody, anděl Marek Vocel atd. 

 
David Koller

Výstava jako celek, námětově, i co se týče provedení, nezapře inspiraci v podobně žánrově laděných výstavách předních světových fotografů, a přestože je jistě zajímavou výpovědí o jednom časovém úseku známých i neznámých lidí, jež spojoval bar Blue Light s jeho originální atmosférou, vkrádá se sem pocit, že si po dramatických reportážích ze zemí třetího světa Alžběta Jungrová dopřála "relaxační projekt", protipól k dramatickým až adrenalinovým dokumentům, který však zaujme ponejvíce lovce slavných tváří nebo milovníky nočních tahů Prahou, protože ničím neočekávaným nepřekvapí.

Patříte-li k nim nebo sledujete profesní růst této nadějné mladé fotografky, ověnčené prestižními cenami, zajděte se na výstavu podívat, abyste měli přehled o jejích nejnovějších tvůrčích záměrech.

Více o výstavě i projektu se dočtete tady.


Jiří Macháček


Miki Křen


Petra Ondřejková

Foto: Alžběta Jungrová

Zuzana Ottová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>