Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Galerie

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Mladé umění bije jako Zvon

2010-07-13 12:44

V Domě U Kamenného zvonu vystavuje 20 mladých výtvarných umělců tvořících v Česku, jejichž díla převyšují zavedené vnímání výtvarného umění. Řada z vystavených děl byla vytvořena speciálně pro prostory této galerie.

Nikdo neříká, že olej na plátně je málo a nemá dnes již co říct, nicméně umělci, kteří byli tento rok osloveni jako vystavující Bienále mladého umění Zvon, se většinou vyjadřují méně klasicky. Ke slovu přichází fotografický dokument, konceptuální umění, počítačová animace, komiks, videoinstalace, film... Řada ze zastoupených dnes patří mezi naděje českého umění a řada také doposud studuje.


Pavel Sterec + Vasil Artamonov, Zápis událostí v kraji

Hned v úvodu výstavy vás ještě na schodišti zneklidní sebezpytující animace Viléma Nováka a dovede vás přímo do Dílny Davida Langa. Možná budete mít při pohledu na police se smirgl papíry, hřebíky, nářadím, rozřezanými deskami, paspartami apod. pocit, že jste vstoupili do špatných dveří, ale tak to není. Stojíte totiž uvnitř uměleckého díla, které bylo samo o sobě prostorem pro přípravu výstavy. V další místnosti vás pobaví interaktivní projekt Vladimíra Turnera, který pomocí CCTV kamer, GPS a monitoringu mobilních telefonů živě zdokumentoval site specific projekt UFF - game.net, v rámci kterého během jediného dne proběhla v Praze řada performancí ve veřejném prostoru. Na velikém panelu představujícím mapu Prahy si můžete zvolit místo s názvem dané akce a strašidelná sledovací technologie s vámi proletí přímo do ulic města, kde si umělci zahráli ve veřejných květináčích minigolf, udělali si z tramvajové zastávky koupelnu nebo „načerno“ vyzdobili město českými vlaječkami.


Jana Štěpánová, fotografie z projektu Rodinná mapa

Video Jana Pfeiffera Bez kontroly představuje ironický pohled na urbanistické plánování. Sledujeme na něm muže, který se zavázanýma očima skládá z různých tvarů architektonické objekty. Jeho dílo je sice z urbanistického pohledu iracionální, jenomže živé a variabilní. Návaznost na další oblasti kultury má videoklip skupiny Anymade nebo výborný hraný dokument Viery Čakányové Alda, který se zasvěceným a osobním způsobem noří do hloubek Alzheimerovy choroby. Fotografky Gabriela Kontra a Jana Štěpánová rozsáhlým způsobem dokumentovali české rodiny, které žijí v jiném svazku, než v manželství posvěceném zákonem. Zde již výtvarné umění natvrdo přechází do sociální sondy, nese reálné příběhy skutečných lidí.

Skupina Rafani přispěla na výstavu bezejmennou instalací, která vám má doslova otevřít oči. Využila přitom historických prostor Domu U Kamenného zvonu, jehož okna směřují na Staroměstské náměstí. Maskovaná umělkyně Toy_Box, jejíž díla uvidíte spíš na ulici než v oficiálních galeriích, se vrhla na všechny stěny, které jí místnost poskytla, a vytvořila pro účel výstavy nebývale kompaktní nástěnný komiks, poeticky vypovídající o životě v průmyslovém městě.

Je toho ještě mnohem víc, co můžete až do 3. října v Domě U Kamenného zvonu vidět. Nejlepší je se na výstavu vypravit osobně, ochutnat ji můžete na speciální internetové prezentaci: http://www.ghmp.cz/bienale/BIENALE.html 

Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>