Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Do Rudolfina k hranicím reality

2012-10-11 00:00

Galerie Rudolfinum zahájila další ze svých velkolepých výstav. Tentokrát přivezla současnou britskou malbu a slibuje poodhalit, jak se to má s hranicemi zobrazované skutečnosti. Výstavu Beyond Reality můžete v Rudolfinu navštívit až do 30. prosince.


Zdaleka nic není takové, jak se zdá
Co je skutečné? To je odvěká otázka, na kterou si člověk v průběhu staletí dává stále jiné odpovědi, podle toho, co považuje za východisko svého tázání. Je skutečnost za světem jevů, nepřístupná lidskému poznání, ať už smyslovému, nebo racionálnímu, anebo je tu kolem nás a pro nás? V Rudolfinu se ale neptají ani tak po realitě jako takové, jako po realitě obrazu. I když tyto dvě otázky spolu také souvisejí.

Obrazy současných britských umělců, které jsou součástí výstavy, dávají na naznačené otázky osobité odpovědi. Výstava je rozdělena do dvou nerovnoměrných částí. V té první, která je rozsáhlejší, najdete řadu odkazů k fotorealismu, ta druhá pak míří na dějiny malby samotné.


Hynek Martinec: Zuzana in London, 2011–2012

V prvním sále, jsou díla Hynka Martince, původem českého umělce žijícího v Británii, a Jasona Brookse. Hynek Martinec vystavuje tři práce ze sérií portrétů jeho přítelkyně Zuzany. V prvních dvou černobílých používá jako matrici malby portréty vytvořené historickými technologiemi, jako je ambrotypie nebo daguerrotypie. Diváka tyto sugestivní portréty, hlavně tedy sugestivní pohled portrétované, přitahují pozoruhodnou hloubkou. Vedle nich je tu portrét, který se tváří jako fotografie z digitálního aparátu, plný symbolických odkazů k současnému životu Hynka a Zuzany v Londýně a skrytým autoportrétem autora.

Naproti na stěně visí velkoformátové obrazy Jasona Brookse, který si pohrává s realitou obrazu a zobrazované, když jeden z portrétů modelky nechává schválně nedodělaný a jen lehce tužkou načrtnutý.


Damien Hirst: Surgical Procedure (Maia), 2007

V dalších sálech vystavuje Keith Tyson vizuální paměť průměrného uživatele internetu, Damien Hirst realistickou malbu operačního sálu Surgical Procedure (Maia) nebo Caesarian Birth (Cyrus), emočně pobarvené autorovým zážitkem z narození jeho syna, nebo Marie Harnett, která v miniaturních tužkových kresbách zachycuje zásadní scény filmového vyprávění snímku zpracovaného podle Fitzgeraldova příběhu Velký Gatsby.


Marie Harnett: Gatsby (Tears), 2012

Druhou část výstavy tvoří autoři, které spojují odkazy k dějinám malby. Ať už si jako předlohu ke své práci berou jednotlivé náměty, či ideje obrazů starých mistrů, nebo jako bratři Chapmanovi přímo obrazy samotné, aby je fyzicky měnili.

K výstavě jsou připraveny bohaté doprovodné programy, které jsou sestaveny nejen z přednášek odborníků, ale i umělců samotných. 1. 11. bude přednášet Ben Johnson, ve čtvrtek 15.11. Hynek Martinec, o týden později 22. 11. Jason Brooks a v prosinci se můžete těšit na Jonathana Wateridge. Podrobnosti o doprovodných programech najdete TADY.

Více informací o výstavě samotné ZDE.


Keith Tyson: We have a black and white TV...We have a colour TV, 2009


Jonathan Wateridge: Matinee, 2011

kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>