Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Uznávaná malířka vystavuje v Praze

2010-06-30 10:14

Život člověka v dnešním světě, jeho bolesti a naděje. Víra, společnost, vše, čím člověk žije a život po životě.“ To jsou témata výstavy výjimečné umělkyně Bedřišky Znojemské, která letos v létě představuje nejen Pražanům své celoživotní dílo. Výstava je otevřena v Galerii Klementinum od 17. června 2010 a potrvá do 22. srpna 2010. Návštěvníci z celého světa tak mají jedinečnou možnost shlédnout její dílo v několika tématech v rámci jedné výstavy. Bedřiška Znojemská ve svých obrazech otevírá divákovi bránu do jiného světa. Na jedné straně je její tvorba zneklidňující, plná bolesti, smutku, necitelnosti a krutosti světa, na druhé straně nalezneme jemné lyrické podtóny, básnickou obraznost a symboliku znovuzrození, života, naděje a lásky.

Její tvorba je prodchnuta hlubokou vírou, jíž se nevzdala ani v letech totality a tuhé normalizace. Do české malby vnesla mystickou krásu, poetičnost a oduševnělost. Obrazy, malované v duchu romantického symbolismu, vyprávějí hluboké příběhy. V dnešním přetechnizovaném světě působí díla Bedřišky Znojemské jako pohlazení na duši. „Budoucnost světa nespočívá v technice, ale v množství lásky, kterou probudíme v druhých. Tomu chci zůstat věrna.“ uvedla malířka.


Setkání - ústřední obraz výstavy

Bedřiška Znojemská představí v Klementinu své malby, kresby, dřevořezby, vitráže i fotografie. Milovníci umění mohou tuto umělkyni poznat i v jim doposud méně známých rovinách. Společně s dílem Bedřišky Znojemské bude na výstavě zastoupeno i dílo jejího manžela, sochaře, řezbáře a společníka v životě plném strastí, totalitních postihů, ale i radosti a lásky ke všem bližním, Bořivoje Krejčího (1932-1991) a jejího otce, Bohumila Fritze (1898-1959).

Je nám ctí představit široké veřejnosti celoživotní dílo této výjimečné ženy a umělkyně.“, přibližuje jednatel pořadatelské agentury D.A.N. production a zástupce této ambiciózní přehlídky, Luboš Denner.


Bedřiška Znojemská

O Bedřišce Znojemské

Jméno Bedřiška Znojemská bylo v době totality doma známé především věřícím občanům. Katolické noviny a výstavy pořádané některou odvážnou organizací lidové strany nebo farním úřadem byly pro ni jedinou možností, jak se představit veřejnosti. Jinak se domácí sdělovací prostředky vůči ní obepnuly hradbou mlčení a to z jednoduché příčiny. Bedřiška Znojemská byla a je praktikující katoličkou, zaměřená svoji tvorbou především na sakrální umění, které zdobí interiéry nejen kostelů. O nesmysleném postoji totality vůči této umělkyni svědčí i její vyloučení ze studií na lékařské fakultě Karlovy univerzity v Praze při politických prověrkách v roce 1950 a zákaz studií na všech typech škol.Čekání

Její díla jsou prezentovaná napříč Evropou i mimo ni od roku 1964 až po současnost. V době tuhého komunistického režimu byla jejich prezentace zakázána, ale i přesto je mohla veřejnost spatřit v různých koutech naší země, v Praze, Kutné Hoře, Brně, Novém Jičíně, Třebíči, Bílovci, Kolíně, Českých Budějovicích, Ostravě a dalších městech. Velký úspěch i v době totality zaznamenala její díla ve Švýcarsku, kde byl její výtvarný styl označen jako „Jugendstil“. Dále se prezentovala v Římě, Stockholmu, Québecku, Paříži a v dalších světových metropolích. Na mezinárodní výstavě největších talentů konané v roce 1997 ve Stockholmu získala dvě zlaté medaile.


Fénix


Bolest


Letnice

Pod dohledem


Sedmý závoj


Velký muž pro malý rám

17.6. - 22.8.2010, Galerie Klementinum
Národní knihovna ČR, Křižovnická 190, Praha 1

Vchod od Karlova mostu. Otevřeno denně kromě pondělí 10.30 – 18 hod.

Výstava obrazů, celoživotního díla Bedřišky Znojemské a dřevořezeb Bořivoje Krejčího

www.dan-production.cz | www.znojemska.cz | www.nkp.cz | www.klementinum.cz

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>