Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Design

Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Becherovka-Pohár českých designérů (6)

2014-02-19 20:22

4. únor—30. březen 2014
stálá expozice UPM)

Navštivte výstavu likérových skleniček, které byly navrženy v soutěži Becherovka Pohár českých designérů. Až do konce března si můžete prohlédnout návrhy českých sklářských designerů a podívat se na finalisty a výherce ze všech čtyřech ročníků.

Instalaci navrhlo studio LLEV pod vedením Marcela Mochala, autora vítězné skleničky prvního ročníku soutěže. V rámci expozice bude k vidění i letošní vítězný návrh designéra Adama Turečka. Mladý návrhář je absolventem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Jeho sklenička bude vyrobena v poděbradských sklárnách a v počtu cca 80 000 kusů poputuje na přelomu srpna a září na tuzemský i zahraniční trh.

Soutěž je určena zejména designérům, průmyslovým designérům a sklářům. V prvním ročníku zvítězila v roce 2009 becherka od Marcela Mochala, který mimo jiné vystavuje každoročně na pražském Designbloku a získal již bezpočet ocenění. O rok později vyhrála likérka od Veroniky Černé, aktivně vystavující doma i za hranicemi. Vítězem třetího ročníku se v roce 2012 stal Petr Mikošek ze studia BOA. Petr Mikošek byl v roce 2011 nominován v kategorii Designér roku na Czech Grand Design.

V průběhu celého roku bude výstava putovat po různých místech v České republice.

Otevírací doba:
pondělí: zavřeno
úterý: 10 - 19 hodin
středa až neděle: 10 - 18 hodin

Komentáře (6)

CNPR Pharmaceutical Sales 2022-12-03 08:49:31
I know your expertise on this. I must say we should have an online discussion on this. Writing only comments will close the discussion straight away! And will restrict the benefits from this information.I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success in your business.Great write-up, I am a big believer in commenting on blogs to inform the blog writers know that they’ve added something worthwhile to the world wide web!..I havent any word to appreciate this post.....Really i am impressed from this post....the person who create this post it was a great human..thanks for shared this with us.
สล็อต 2022-11-26 07:39:18
This is my first time i visit here. I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the enjoyment here keep up the good work..The post is written in very a good manner and it contains many useful information for me.
Really i am impressed from this post....the person who create this post it was a great human..thanks for shared this with us.Nice post! This is a very nice blog that I will definitively come back to more times this year! Thanks for informative post.Very informative post! There is a lot of information here that can help any business get started with a successful social networking campaign.I was reading some of your content on this website and I conceive this internet site is really informative ! Keep on putting up.This is such a great resource that you are providing and you give it away for free.Positive site, where did u come up with the information on this posting? I'm pleased I discovered it though, ill be checking back soon to find out what additional posts you include.
slotxo 2022-11-26 07:36:25
We are really grateful for your blog post. You will find a lot of approaches after visiting your post. I was exactly searching for. Thanks for such post and please keep it up. Great work.Awesome article, it was exceptionally helpful! I simply began in this and I'm becoming more acquainted with it better! Cheers, keep doing awesome!
joker123 2022-11-26 07:34:35
Hello, this weekend is good for me, since this time i am reading this enormous informative article here at my home.I haven’t any word to appreciate this post.....Really i am impressed from this post....the person who create this post it was a great human..thanks for shared this with us.This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I love seeing blog that understand the value. Im glad to have found this post as its such an interesting one! I am always on the lookout for quality posts and articles so i suppose im lucky to have found this! I hope you will be adding more in the future...
slot 2022-11-26 07:31:59
A very awesome blog post. We are really grateful for your blog post. You will find a lot of approaches after visiting your post.Positive site, where did u come up with the information on this posting?I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style. Thanks a million and please keep up the effective work.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>