Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Výstavy

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Nostalgie prvorepublikové fotografie

2010-01-26 00:00

Fascinuje-li vás období první republiky, noblesa a styl tehdejších VIP, nenechte si ujít komorní výstavu, představující fotografickou tvorbu dnes už pozapomenutého ateliéru Schlosser & Wenisch v Galerii Josefa Sudka.

Asi každý, kdo doma schovává rodinné fotografie, mezi nimi najde pár černobílých nebo kolorovaných portrétních fotografií z doby, kdy pánové nevyšli na ulici bez klobouku a nezbytným doplňkem každé dámy byly rukavičky.

Právě takové portréty vznikaly i v ateliéru, který si v roce 1909 otevřeli obchodníci Otto Schlosser a Max Wenisch. Oba byli členy Klubu německých fotografů-amatérů v Praze, kde se zřejmě seznámili a posléze domluvili na společném projektu obchodní společnosti s názvem Schlosser & Wenisch – Ateliér pro uměleckou fotografii. Ateliér si rychle získal renomé, a tak když po dvou letech Max Wenisch spolupráci ukončil, název firmy zůstal zachován.

Už pět let po založení se ateliér Schlosser & Wenisch představil největší kolekcí v počtu 36 fotografií a jeho zaměstnanec Franz Fiedler 21 snímky na reprezentativní výstavě k 75. výročí vynálezu fotografie, pořádané Uměleckoprůmyslovým museem v Praze.

V polovině 30. let fúzoval s ateliérem Karla Stehlíka. Počátkem září 1942 však čekal ateliér a jeho židovského majitele smutný konec. Otto Schlosser s manželkou a mladším synem byli odvezeni do Terezína a posléze do likvidačního tábora Malý Trostinec poblíž běloruského Minsku. Výstava v Galerii Josefa Sudka je tak nejen představením umělecké tvorby jednoho z nejprestižnějších pražských prvorepublikových fotoateliérů, ale i mementem holocaustu.

Zpátky do dobrých časů

O prosperitu ateliéru se postaralo jak zaměření na dobře situovanou klientelu, tak osobitý tvůrčí přístup vynikajících fotografů, které majitel dokázal pro spolupráci získat. Specialitou ateliéru byl psychologický portrét, který měl zároveň reprezentativní charakter. Pro zákazníky-umělce tak vytvářel, řečeno současnou terminologií, jejich portfolia. Vedle portrétů, zařaditelných do širokého proudu světového art deco, vynikal ateliér i expresivními tanečními studiemi a originálními žánry jaké na výstavě zastupují například fotografie nazvané Opiový sen a Taneční scéna.

Fotografie začaly přebírat tehdejší společenské časopisy, především revue Salon. Na výstavě jsou představeny buď v originále nebo formou projekce časopiseckých ilustračních materiálů. Kromě fotografií stále známých osobností jako Olgy Scheinpflugové, Elišky Junkové, Voskovce a Wericha, režiséra světoznámého filmu Erotikon Gustava Machatého či už do zapomnění času upadající primabaleríny Národního Divadla Jelizavety Nikolské či herečky Jarmily Kronbauerové, jsou to snímky tehdejších osobností, jejichž jména už pro nás nemají žádný zvuk, dále anonymní snímky dívek z taneční školy Jarmily Kröschlové, cvičenců ze Sokolského sletu, kreací pražských módních salonů apod.

Z vystavených fotografií hledí i tehdejší herecké idoly - ještě mladičký Hugo Haas a Anny Ondráková. Zajímavostí je jistě také série originálních portrétů sedmadvacetiletého Franze Kafky s rodiči a sestrami. Jinou fotografickou disciplínu zastupuje tzv. Pocket-Kino - sada snímků, které se rychlým listováním rozpohybují, v tomto případě rozhýbají golfistku, chystající se odpálit míček.

Výstava Ateliér Schlosser & Wenisch: Fotografie je sestavena z nemnoha originálních fotografií, které se dochovaly do dnešních dnů, a které poskytl vnuk majitele ateliéru Petr Schlossera, Archiv B&M Chochola, Uměleckoprůmyslové museum v Praze atd.

Navštívit ji můžete v Galerii Josefa Sudka, Úvoz 24, Praha 1 do 18. dubna, vždy od středy do neděle od 11 do 17 hod. Vstupné je pouhých 10 Kč. Další info najdete zde.


Bez názvu (taneční scéna), cca 1929


Herečka Anny Ondráková, 1928


Jan Werich, 1931


Opiový sen, 1928


Pocket-Kino, Karlovy Vary, 20. léta 20. století


Foto: Ateliér Schlosser & Wenisch

Zuzana Ottová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>