Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

ARTISTS ANONYMOUS: PROCES

2010-04-06 12:50

25. března – 17. května 2010
DOX

V květnu 2010 uplyne šedesát let od nejznámějšího monstrprocesu komunistického Československa, v němž byla kromě tří dalších obžalovaných odsouzená k trestu smrti JUDr. Milada Horáková, jejíž poprava se stala symbolem totalitního teroru.

Výstava Proces, jenž připomíná politické procesy 50. let, je specifickým projektem vytvořeným pro horní galerii věžní budovy centra DOX a patří tudíž k pracím, jež se v angličtině označují termínem „site-specific“. Proces používá metody takzvané apropriace, tj. přivlastnění vybraných, nejčastěji komerčních předmětů nebo obrazů a jejich přenesení do jiného kontextu, jenž má za důsledek změnu jejich významu. Předmětem apropriace však zde není reklama či jiný produkt populární kultury, ale politická propaganda, jmenovitě obálky tří publikací vydaných ku příležitosti největších monstrprocesů, které pod vedením sovětských poradců uskutečnil československý komunistický režim v letech 1950 a 1952.

Prvním z nich byl takzvaný „proces s vedením záškodnického spiknutí proti republice: Horáková a společníci“, který se konal v Praze ve od 31. května do 8. června 1950 a jenž se zaměřil na funkcionáře Československé strany národně socialistické. Po něm následoval „proces s vatikánskými agenty v Československu: Biskup Zela a společníci“, uskutečněný od 27. listopadu do 2. prosince 1950. Politické procesy vyvrcholily „procesem s protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského“ v listopadu 1952, který byl čistkou mezi vysoce postavenými funkcionáři KSČ, z nichž jedenáct bylo popraveno.

Přestože měřítko a technika Procesu simulují žánr monumentální malby, jeho autoři chtějí zůstat v anonymitě. Chtějí tak připomenout anonymitu autorů původních obálek a anonymní charakter propagandy na jedné straně a problematizovat pojmy autorství a originality na straně druhé. V širším smyslu pak Proces nutí diváka k zamyšlení nad dalšími základními pojmy, jako jsou skutečnost a fikce, etika a estetika, život a umění. Proto se Proces jeví ideálním doplňkem výstavy skupiny Pode Bal Malík urvi II, nacházející se v nižších patrech věže.

 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>