Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Výstavy

Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Architecture Week Praha 2012

2012-09-26 13:50

1. - 28. 10. 2012
6. ročník mezinárodního festivalu architektury a urbanismu
Svět v pohybu, lidé v pohybu
doprava, dopravní stavby, infrastruktura a územní rozvoj


Již šestým rokem přináší společnost Czech Architecture Week do ulic Prahy a vybraných měst České republiky ukázky světové architektury. Architektury, která v sobě spojuje užitnou i uměleckou hodnotu a obklopuje nás v každodenním životě. Svět se vyvíjí ve velmi rychlém tempu a k tomuto zrychlování přispívají jak moderní technologie v komunikaci, tak i stále svižnější a modernější formy dopravy. A právě Svět v pohybu, lidé v pohybu je mottem letošního festivalu, který je zaměřen na dopravu a dopravní stavby.Festival se může stát inspirací pro širokou veřejnost a rozšířit i osvěžit pohled na architekturu jako nedílnou a důležitou součást lidské kultury od historie po dnešní dobu. Letošní festival nabízí  také zajímavosti z historie dopravy. Součástí výstav v Letohrádku královny Anny na Pražském hradě je časová osa vývoje dopravy od jejích počátků, až po současnost. Expozice je obohacena o historické exponáty, filmy a fotografie. Pražský hrad oživí architektura hned na dvou místech, a to v Letohrádku královny Anny a v Tereziánském křídle Starého královského paláce (výstava Boris Podrecca – Architekt). Pro přímá setkání s architekty budou sloužit prostory NTK, kde proběhnou přednášky světových osobností architektury. Do programu festivalu bude v letošním roce zařazena i řada zajímavých expozic a muzeí, souvisejících s dopravou a dopravní infrastrukturou z celé České republiky – auta, železnice, letadla, lodě. Tento program bude zajímavý i pro rodiny s dětmi – například Muzeum lega, Muzeum stavebnice Merkur, Království železnic nebo Muzeum modelové železnice děti jistě nadchnou.

1. Letohrádek královny Anny
Výstava Doprava, infrastruktura a územní rozvoj států V4+2
Cílem výstavy je představit nejzajímavější dopravní a územně-rozvojové projekty vybraných měst zemí V4 + 2 s přihlédnutím k celkové koncepci společného rozvoje a posilování územní soudržnosti Evropy. Expozice, prezentované na výstavě, jsou zaměřeny na všechny druhy dopravy, tj. železniční, silniční, vodní a leteckou a jsou vybírány na základě spolupráce s odborníky. Na výstavě jsou k vidění modely, projekční dokumentace, fotografie, které doplní audiovizuální prezentace na LCD – jak jednotlivých druhů dopravy, tak zajímavých dopravních staveb a projektů. Historické exponáty jsou zapůjčeny z muzeí a galerií v ČR, především Národního technického muzea a Oblastního muzea v Děčíně. Hlavní kurátorkou výstavy se stala Doc. Ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc., na přípravách expozic a materiálů pro výstavu a katalogy se dále podíleli Petr Tomek, Tomáš Kolařík, Matěj Horn, Karel Klofáč, František Lehovec, Petr Forman a další.

Výstava Arch World, která představí dopravní stavby, developerské realizace a zajímavé architektonické a projekty architektonických kanceláří z celého světa – Argentiny (Dieguez Friedman arquitectos & asociados), Číny (Velký čínský průplav), ČR (ADR, CASUA, Fa Perolli, De.fakto, Pontex, Satra, Skanska), Dánska (3XN), Estonska (3 + 1 architects), Finska (PES Architects), Francie (SUD architects), Chorvatska (3LHD), Itálie (Massimiliano Fuksas Architecture, Renzo Piano Building Workshop), Izraele, Japonska (Tange Associates, Tadao Ando architect & Associates), Jihoafrické republiky (SAOTA architects), Libanonu (Ateliér Simona), Litvy (Ambraso Architektu Biuras, Paleko studio, JSC Architects Natkevičius), Lucemburska (Ordre des Architectes et des Ingénieurs), Mexika (Grupo Sordo Madaleno), Německa (GMP Architekten), Nizozemí (UN Studio), Panamy (Velký panamský průplav), Peru (Javier Artadi Arquitectos), Polska (Kwadrat studio, Zbigniew Macków), Portugalska (Bernardo Rodriguez, Barbas Lopes, Jorge Figuera, Paulo David, Pedro Bandeira), Rakouska (Coop Himmelb(l)au, Albert Wimmer), Singapuru (Aamer architects), Skotska (Caledonian Canal, Falkirk), Slovinska (Arhitektura), Španělska (Estudo Lamela Arquitetos, Ricardo Bofil Taler de Arquitectura), Turecka (GAD architecture), Valonska-Bruselu a Belgie (Ecluse de Lanay, Pont Canal, Ronquiers, Strépy), Velké Británie (Zaha Hadid Architects, Bogle Architects).

Výstava Arch Works CZ&SK navazuje na tradici prezentace nejvýznamnějších architektonických studií z České republiky a Slovenska, kde se prostřednictvím maket a filmových prezentací představí nejzajímavější současná domácí tvorba studií Architektonická kancelária Ľubomír Závodný, Andrea Klimko architecture, ASTEM, BARAK architekti, Bouda – Masár architekti, cakov & partners, D&P Architekti, Expo Line, KOBAN architects, Krepop & Suchánek architektonická kancelária za ČR se představí ADR, AI Design, Ateliér Simona Group, CASUA, Fa Parolli, Intence, Patrik Kotas Atelier designu a architektury Šrámková architekti a další. Kurátorem výstavy je Prof. Ing. arch. Štefan Šlachta, PhD.


Výstavy budou probíhat od 1. do 28. 10. 2012.

2. Tereziánské křídlo Starého královského paláce

V Tereziánském křídle bude umístěna výstava známého rakouského architekta Borise Podreccy s názvem Boris Podrecca – Architekt. V přízemí se návštěvník seznámí s řešením veřejných prostor, kterým se Podrecca zabývá celé své tvůrčí období, od profesních začátků až do současnosti. V této náročné disciplíně je považován za excelentního řešitele, který sobě nemá rovných, skvělé uchopení makroměřítka a náročný a propracovaný detail jsou nezaměnitelnými znaky jeho přístupu. V další části se návštěvník seznámí s jeho stavbami pro rodinné bydlení (vily, rodinné domy). Rovněž zde bude promítán film o autorovi slovinské provenience: Poetika  rozmanitosti, shrnující životní přístup a profesní filozofii autora. Film je opatřen českými titulky.
Výstava je připravena ve spolupráci se SPOK.
Výstava v Tereziánském křídle bude probíhat od 1. do 28. 10. 2012.

3. Národní technická knihovna Ballingův sál
Přednášky, výstava
V Národní technické knihovně budou tradičně probíhat přednášky, v letošním roce plánují organizátoři cca 8 přednášek zahraničních architektů. Přednášky jednotlivých architektů probíhají v Ballingově sále NTK, od 20.00 hodin, vstup na ně je volný a tlumočení do češtiny je vždy zajištěno. Tlumočnická sluchátka jsou k dispozici proti občanskému průkazu.
Svou účast na letošním festivalu přislíbili: argentinský architekt Tristan Dieguez z architektonické kanceláře Dieguez Fridman arquitectos & asociados (1.10, 20.00), italský architekt Massimiliano Fuksas (24.10, 20.00), mexičtí architekti Javier Sordo Madaleno Sr. A Javier Sordo Madaleno Jr. ze studia Grupo Sordo Madaleno (9.10., 20.00), peruánský architekt Javier Artadi (8.10., 20.00), rakouský architekt Boris Podrecca ze studia Atelier Boris Podrecca (4.10., 18.00 – Rakouské kulturní fórum), rakouský architekt Albert Wimmer ze studia Atelier Albert Wimmer (17.10, 20.00), španělský architekt Ricardo Bofill, ze studia Taller de Arquitectura (3.10., 20.00), turecký architekt Gokhan Avcioglu z architektonického GAD Architecture (15.10., 20.00) a z Jihoafrické republiky Stefan Antoni ze studia SAOTA (11.10., 20.00) .
Přesný program přednášek bude návštěvníkům k dispozici na www.architectureweek.cz nebo v tištěném Průvodci festivalu, který bude rozdáván v Letohrádku královny Anny nebo v Národní technické knihovně, případně přímo na jednotlivých kulturních institutech.
Od 1. 10. do 28. 10. 2012 se mohou návštěvníci NTK seznámit s výsledky architektonické soutěže na rekonstrukci a dostavbu obchodního střediska Sněžka v Peci pod Sněžkou na výstavě s názvem Rekonstrukce a dostavba obchodního střediska Sněžka.  Výstava představí práci devíti předních českých architektonických ateliérů, které byly přizvány do soutěže na rekonstrukci a dostavbu objektu nacházejícího se v samotném srdci horského městečka Pec pod Sněžkou. Zveřejněny budou odpovědi ateliérů na zásadní otázky, které architektonická soutěž položila. K výstavě patří i samostatný doprovodný program: tisková konference a komentovaná prohlídka - 10. 10. 2012 (11.00 noční studovna NTK), osobní prezentace - 10. 10. 2012 (18.00 Ballingův sál), slavnostní vernisáž - 10. 10. 2012 (19.30 foyer NTK).

4. Kulturní instituty zúčastněných zemí
Přednášky, výstavy
Festival je již tradičně připravován ve spolupráci s velvyslanectvími a kulturními instituty jednotlivých zemí, proto jsou na půdě kulturních institutů pořádány další zajímavé přednášky a národní výstavy architektury, které jsou součástí festivalu. Ve čtvrtek 4. 10. od 18.00 proběhne přednáška rakouského architekta Borise Podreccy ze studia Atelier Boris Podrecca na Rakouském kulturním fóru v Praze.
Přednášky a výstavy pořádané kulturními instituty jsou zdarma. Přesný program výstav a přednášek, časy konání nebo případné vstupné naleznete na www.architectureweek.cz nebo v tištěném Průvodci festivalu, který bude k dispozici v Letohrádku královny Anny nebo v Národní technické knihovně, případně přímo na jednotlivých kulturních institutech (Italský kulturní institut, Francouzský institut, Instituto Cervantes, British Council, Rakouské kulturní fórum, Polský institut a Bulharský kulturní institut)

5. Míčovna Pražského hradu
Slavnostní večer

Každoročně je festival zahajován velkým slavnostním večerem za účasti domácích i zahraničních politických představitelů, velvyslanců, primátorů měst, hejtmanů krajů, hostů festivalu a osobností architektury z ČR i celého světa, oživený zajímavým doprovodným programem. Architekturou domácích i zahraničních dopravních staveb provede hosty večera paní Doc. Ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc. Moderátorem bude televizní moderátor PhDr. Jakub Železný. Představí se Český symfonický orchestr.
Slavnostní večer je pouze pro zvané.

6. Odborné setkání v Brožíkově síni Staroměstské radnice
Přednášky a diskuze zástupců měst a zúčastněných států se zástupci českých stavebních společností. Akce se zúčastní primátoři a starostové zemí měst V4 + 2 a experti z oblasti ekonomiky, plánování a výstavby dopravních staveb. Program zahájí Doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc., primátor hl. m. Prahy, příspěvky přednesou Mgr. Pavel Dobeš, ministr dopravy ČR, Mgr. Tomáš Chalupa, ministr životního prostředí ČR, Doc. Ing. Miroslav Ševčík, CSc., děkan VŠE v Praze a Harry van Dorenmalen, generální ředitel pro evropské záležitosti IBM. Setkání moderuje Ing. Pavel Švagr, CSc., dopravní expert. Příspěvky v délce 15-20 minut budou simultánně tlumočeny do angličtiny.
Odborné setkání je pouze pro zvané.

7. Doprovodný program
V rámci festivalu budou mít návštěvníci možnost navštívit další akce nebo muzea a galerie, dle vlastních možností a uvážení.

A. Muzea
Do programu festivalu bude v letošním roce zařazena řada zajímavých expozic a muzeí, souvisejících s dopravou a dopravní infrastrukturou z celé České republiky - auta, železnice, letadla, lodě. Tento program bude zajímavý i pro rodiny s dětmi - například Muzeum lega, Muzeum stavebnice Merkur, Království železnic nebo Muzeum modelové železnice děti jistě nadchnou.
Informace o jednotlivých muzeích, otevírací doby, výše vstupného a podrobnější informace o expozicích budou k dispozici na stránkách www.architectureweek.cz.

B. Procházky za architekturou
Ve spolupráci s pražskou informační službou připravujeme již tradiční procházky za architekturou - letos s tematikou pražských dopravních staveb. Organizátoři plánují v průběhu festivalu celkem osm procházek, některé z nich vhodné pro rodiny s dětmi.
Kapacita vycházek je omezena, proto je nutná předchozí registrace (na www.architectureweek.cz). Procházky jsou pro registrované účastníky zdarma, pouze v případě, že je do procházky zařazena návštěva muzea, galerie nebo jiné budovy, je nutné uhradit vstupné dle ceníku těchto institucí. Program a podrobnější informace k procházkám naleznete na stránkách www.architectureweek.cz.

K mezinárodnímu festivalu Architecture Week Praha 2012 proběhne tisková konference, která se bude za účasti zajímavých domácích i zahraničních hostů konat dne 2. 10. 2012 v 10.00 hodin v Letohrádku královny Anny. Zájemci z řad novinářů se budou moci od 11.00 hodin zúčastnit také komentované prohlídky výstavy Doprava infrastruktura a územní rozvoj států V4+2, Arch World a Arch Works CZ&SK, kterou povede Doc. Ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc. a po dohodě je možné se přesunout do Tereziánského křídla Starého královského paláce k prohlídce výstavy Borise Podreccy.

Rovněž bude k festivalu vydán dvojjazyčný (čj, aj) a dvoudílný katalog Architecture Week 2012

ARCHITECTURE WEEK PRAHA     1. – 31. 10. 2012

Svět v pohybu, lidé v pohybu

PŘEDNÁŠKY

CO: Přednáška Tristan Dieguez, Dieguez Fridman arquitectos & asociados, Argentina
KDY: pondělí 1. 10. 2012 ve 20.00 hodin

KDE: Národní technická knihovna, Technická 6, Praha 6
VSTUPNÉ: zdarma, náklady hradí organizátoři
JAZYK: angličtina, tlumočení do češtiny zajištěno

CO: Přednáška Ricardo Bofill, Taller de Arquitectura, Španělsko
KDY: středa 3. 10. 2012 ve 20.00 hodin
KDE: Národní technická knihovna, Technická 6, Praha 6
VSTUPNÉ: zdarma, náklady hradí organizátoři
JAZYK: angličtina, tlumočení do češtiny zajištěno

CO: Přednáška Boris Podrecca, Atelier Boris Podrecca, Rakousko
KDY: čtvrtek 4. 10. 2012 v 18.00 hodin
KDE: Rakouské kulturní fórum, Jungmannovo nám. 18, Praha 1
VSTUPNÉ: zdarma, náklady hradí organizátoři
JAZYK: angličtina, tlumočení do češtiny zajištěno

CO: Přednáška Javier Artadi, Peru
KDY: pondělí 8. 10. 2012 ve 20.00 hodin
KDE: Národní technická knihovna, Technická 6, Praha 6
VSTUPNÉ: zdarma, náklady hradí organizátoři
JAZYK: angličtina, tlumočení do češtiny zajištěno

CO: Přednáška Javier Sordo Madaleno Sr. A Javier Sordo Madaleno Jr., Grupo Sordo Madaleno, Mexiko
KDY: úterý 9. 10. 2012 ve 20.00 hodin
KDE: Národní technická knihovna, Technická 6, Praha 6
VSTUPNÉ: zdarma, náklady hradí organizátoři
JAZYK: angličtina, tlumočení do češtiny zajištěno

CO: Přednáška Stefan Antoni, SAOTA, Jihoafrická republika
KDY: čtvrtek 11. 10. 2012 ve 20.00 hodin
KDE: Národní technická knihovna, Technická 6, Praha 6
VSTUPNÉ: zdarma, náklady hradí organizátoři
JAZYK: angličtina, tlumočení do češtiny zajištěno

CO: Přednáška Gokhan Avcioglu, GAD Architecture, Turecko
KDY: pondělí 15. 10. 2012 ve 20.00 hodin
KDE: Národní technická knihovna, Technická 6, Praha 6
VSTUPNÉ: zdarma, náklady hradí organizátoři
JAZYK: angličtina, tlumočení do češtiny zajištěno

CO: Přednáška Albert Wimmer, Atelier Albert Wimmer, Rakousko
KDY: středa 17. 10. 2012 ve 20.00 hodin
KDE: Národní technická knihovna, Technická 6, Praha 6
VSTUPNÉ: zdarma, náklady hradí organizátoři
JAZYK: angličtina, tlumočení do češtiny zajištěno

CO: Přednáška Massimiliano Fuksas, Itále
KDY: středa 24. 10. 2012 ve 20.00 hodin

KDE: Národní technická knihovna, Technická 6, Praha 6
VSTUPNÉ: zdarma, náklady hradí organizátoři
JAZYK: angličtina, tlumočení do češtiny zajištěno

PROCHÁZKY

UPOZORNĚNÍ: U všech procházek je kapacita omezena na 25 lidí, proto je nutná rezervace na e-mailu: spanova@architectureweek.cz, paní Věra Špáňová. Obdržíte Potvrzení o rezervaci s podrobnostmi akce, které, prosíme, vezměte s sebou na místo srazu. Procházky jsou v českém jazyce.

CO: Procházka: Příchod železnice do Prahy
KDY:
 úterý 2. 10. 2012 v 16.00 hodin (trvání: max. 2 hodiny)
KDE: sraz před vchodem do hotelu Opera, Těšnov 13, Praha 1
VSTUPNÉ: zdarma, náklady hradí organizátoři
REZERVACE NUTNÁ!

Nejstarší pražská nádraží a jejich postupný vývoj v průběhu 19. a 20. století. Procházka po trase Těšnov, Masarykovo nádraží, Senovážné náměstí, Wilsonovo nádraží.

CO: Procházka: Historie pražských lanovek
KDY:
 středa 3. 10. 2012 v 16.00 hodin (trvání: max. 2 hodiny)
KDE: sraz před vchodem k lanové dráze na Petřín
VSTUPNÉ:  25,- Kč/os = zlevněné vstupné na Petřínskou rozhlednu
REZERVACE NUTNÁ!

Lanová dráha - důležitý dopravní prostředek v Praze. Procházka z Újezdu na Petřín zakončená návštěvou Petřínské rozhledny.

CO: Procházka: Historie pražských mostů I.
KDY:
  úterý 9. 10. 2012 v 16.00 hodin (trvání: max. 2 hodiny)
KDE: sraz před pomníkem Josefa Mánes u Mánesova mostu
VSTUPNÉ: zdarma, náklady hradí organizátoři
REZERVACE NUTNÁ!

Kde byly pražské brody a jaká byla historie nejstarších pražských mostů Juditina a Kamenného mostu. Procházka od Mánesova mostu ke Karlovu mostu a přes Karlův most, zakončená u kostela Panny Marie pod řetězem.

CO: Procházka: Historie pražské hromadné dopravy.
KDY:
 středa 10. 10. 2012 ve14.00 hodin (trvání: max. 2 hodiny)
KDE: sraz u vchodu do Muzea MHD, Praha 6 - Střešovice, Patočkova 4
VSTUPNÉ: 30 Kč/os = zlevněné vstupné do Muzea MHD
REZERVACE NUTNÁ!

Prohlídka muzea s výstavou o historii MHD v Praze. Vhodné pro rodiny s dětmi, ale i pro ostatní.

CO: Přednáška s prezentací: Historie pražské dopravy aneb jak se cestovalo v dobách dávno minulých i nedávných.
KDY:
 čtvrtek 11. 10. 2012 v 17.00 hodin (trvání: max. 2 hodiny)
KDE: sraz: v učebně Pražské informační služby, Arbesovo náměstí 5, Praha 5
VSTUPNÉ: zdarma, náklady hradí organizátoři
REZERVACE NUTNÁ!

Různé dopravní prostředky a jejich využívání v Praze.

CO: Procházka: Po stopách pražské koňky a prvních tramvají
KDY:
 pondělí 15. 10. 2012 v 16.00 hodin (trvání: max. 2 hodiny)
KDE: sraz u Invalidovny, Praha 8 - Karlín
VSTUPNÉ: zdarma, náklady hradí organizátoři
REZERVACE NUTNÁ!

Trasa: Invalidovna, Florenc, Příkopy, Můstek, Národní třída. Doprovodné dobové fotografie.

CO: Procházka: Historie pražských mostů II.
KDY:
 úterý 16. 10. 2012 v 16.00 hodin (trvání: max. 2 hodiny)
KDE: sraz před vchodem do Národního divadla
VSTUPNÉ: zdarma, náklady hradí organizátoři
REZERVACE NUTNÁ!

Rozvoj Prahy v 19. století, pražské řetězové mosty, pražská nábřeží a nové komunikace. Procházka od Národního divadla od mostu Legií, po nábřeží kolem Karlova mostu, přes náměstí Jana Palacha, k Čechovu mostu a dále až ke Štéfánikovu mostu a Negrelliho viaduktu.

CO: Procházka: Historie Hlavního nádraží
KDY:
 středa 17. 10. 2012 v 15.00 hodin (trvání: max. 2 hodiny)
KDE: sraz v hale Hlavního nádraží u stánku Pražské informační služby

VSTUPNÉ: zdarma, náklady hradí organizátoři
Fantova kavárna - Prezidentský salonek: historie místa, výstavba nádraží, nová rekonstrukce nádraží.


CO: Procházka: Historie pražského metra
KDY:
 čtvrtek 18. 10. 2012 v 15.00 hodin (trvání: max. 2 hodiny)
KDE: sraz před vchodem do metra Praha Florenc u obchodu Billa, Sokolovská 14, Praha 8
VSTUPNÉ: jízdenka MHD
REZERVACE NUTNÁ!

Obecně o historii výstavby pražského metra s prohlídkou některých stanic linky C a linky A. Z Florence na Vyšehrad - významná stavba mostu přes Nuselské údolí, odtud zět do stanice Muzem - přestup na linku A - stanice Můstek a stanice Malostranská.

CO: Procházka: Historie pražských mostů III.
KDY:
 úterý 23. 10. 2012 v 15.00 hodin (trvání: max. 2 hodiny)
KDE: sraz na tramvajové zastávce Výtoň
VSTUPNÉ: zdarma, náklady hradí organizátoři
REZERVACE NUTNÁ!

Trasa: Železniční most - Palackého most - Jiráskův most - lávka Žofín - most Legií (řetězový most císaře Františka Josefa)

CO: Procházka: Rozvoj Prahy s ohledem na dopravní dostupnost.
KDY:
 středa 24. 10. 2012 v 16.00 hodin (trvání: max. 2 hodiny)
KDE: sraz před vchodem do Království železnic, Praha 5, Stroupežnického 23
VSTUPNÉ: ANO, vstupné do Království železnic
REZERVACE NUTNÁ!

Model Prahy a Království železnic. Současnost a budoucnost pražské dopravy.
Vhodné pro rodiny s dětmi, ale také pro ostatní účastníky.

CO: Procházka: Masarykovo nádraží a autobusové nádraží Praha Florenc
KDY:
 čtvrtek 25. 10. 2012 v 15.00 hodin (trvání: max. 2 hodiny)
KDE: před vchodem do Masarykova nádraží
VSTUPNÉ: zdarma, náklady hradí organizátoři
REZERVACE NUTNÁ!

Historie železnice v Čechách a v Praze, zejména osobnost Jana Pernera, projektanta a stavitele železničních tratí, historie Masarykova nádraží, historie autobusového nádraží v Praze.

CO: Procházka: Jubilejní zemská výstava roku 1891 a zajímavé stavby s ní spojené
KDY:
 úterý 30. 10. 2012 v 16.00 hodin (trvání: max. 2 hodiny)
KDE: sraz před vchodem na Pražské Výstaviště
VSTUPNÉ: zdarma, náklady hradí organizátoři
REZERVACE NUTNÁ!

Rezervace na e-mail: spanova@architectureweek.cz, paní Věra Špáňová
Obdržíte Potvrzení o rezervaci s podrobnostmi akce, které, prosíme, vezměte s sebou na místo srazu. 
Bývalá lanová dráha na Letnou - zastávka Křižíkovy tramvaje - vozovna v Královské oboře.

CO: Procházka: Dopravní historie Smíchova
KDY:
 středa 31. 10. 2012 v 16.00 hodin (trvání: max. 2 hodiny)
KDE: sraz na tramvajové zastávce Smíchovské nádraží
VSTUPNÉ: zdarma, náklady hradí organizátoři
REZERVACE NUTNÁ!

Trasa: Smíchovské nádraží - garáže bratří Honzákových - vozovna Smíchov - Ringhofferovy závody - transformační stanice Na Zatlance.
VÝSTAVY

CO: Výstava Doprava, infrastruktura a územní rozvoj států V 4+2
KDY: 1. – 28. 10. 2012, otevírací doba: Po-Ne: 10.00–18.00   
KDE: Letohrádek královny Anny, Pražský hrad, Praha 1

VSTUPNÉ: plné 60 Kč, snížené 30 Kč (platí i pro výstavu v Tereziánském křídle)
Výstava je představí nejzajímavější dopravní a územně-rozvojové projekty vybraných měst zemí V4 + 2. Expozice Ministerstva dopravy ČR je zaměřena na všechny druhy dopravy, tj. železniční, silniční, vodní a leteckou, na výstavě jsou prezentována všechna ředitelství – ŘVC, SŽDC, ŘLP, ŘSD, stejně jako České dráhy. Součástí výstavy jsou modely, projekční dokumentace, historické i současné fotografie, které doplní audiovizuální prezentace na LCD. Historické exponáty jsou zapůjčeny z muzeí a galerií v ČR, především Národního technického muzea, Vojenského historického ústavu a Oblastního muzea v Děčíně. Hlavní kurátorkou výstavy se stala Doc. Ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc., na přípravách expozic a materiálů pro výstavu a katalogy se dále podíleli Petr Tomek, Tomáš Kolařík, Matěj Horn, Karel Klofáč, František Lehovec, Petr Forman a další.

CO: Výstava Arch World
KDY: 1. – 28. 10. 2012, otevírací doba: Po-Ne: 10.00–18.00   
KDE: Letohrádek královny Anny, Pražský hrad, Praha 1

VSTUPNÉ: plné 60 Kč, snížené 30 Kč (platí i pro výstavu v Tereziánském křídle)
Výstava Arch World představí prostřednictvím maket a filmů dopravní stavby, developerské realizace a zajímavé architektonické a projekty architektonických kanceláří z celého světa – Argentiny, Číny, ČR, Dánska, Estonska, Finska, Francie, Itálie, Izraele, Japonska, Jihoafrické republiky, Libanonu, Litvy, Lucemburska, Mexika, Německa, Nizozemí, Panamy, Peru, Polska, Portugalska, Rakouska, Singapuru, Skotska, Slovinska, Španělska, Turecka, Valonska-Bruselu a Belgie nebo Velké Británie.

CO: Výstava Arch Works CZ&SK
KDY: 1. – 28. 10. 2012, otevírací doba: Po-Ne: 10.00–18.00   
KDE: Letohrádek královny Anny, Pražský hrad, Praha 1

VSTUPNÉ: plné 60 Kč, snížené 30 Kč (platí i pro výstavu v Tereziánském křídle)
Výstava Arch Works CZ&SK prezentuje výběr nejvýznamnějších architektonických studií z České republiky a Slovenska. Kurátorem výstavy je Prof. Ing. arch. Štefan Šlachta, PhD.

CO: Výstava Architektura a kultura, Investice do kulturní infrastruktury v Polsku financované z evropských fondů
KDY: 1. – 28. 10. 2012, otevírací doba: Po-Ne: 10.00–18.00   
KDE: Letohrádek královny Anny, Pražský hrad, Praha 1

VSTUPNÉ: plné 60 Kč, snížené 30 Kč (platí i pro výstavu v Tereziánském křídle)

ORGANIZÁTOR: Ministerstvo kultury a národního dědictví Polské republiky
SPOLUORGANIZÁTOR: Polský institut v Praze

AUTOR FOTOGRAFIÍ: Mariusz Lis
Fotografická výstava prezentuje několik z hlediska kulturního významu i architektonického provedení zajímavých projektů, které vznikly díky Operačnímu programu Infrastruktura a životní prostředí, tematické priority 11 – Kulturní dědictví řízeného polským Ministerstvem kultury a národního dědictví. Všechny představené objekty projektovali polští architekti. Zajímavá je široká škála a různorodost architektonických řešení. Fasády jsou navrženy tak, aby zvaly k návštěvě a v případě škol a univerzit usnadnily žákům a studentům výuku a zpříjemnily prostor. Výstava je zároveň pozvánkou do Polska, kde se bohatství dávné architektury pojí s bohatstvím nejnovějších architektonických realizací.

CO: Výstava Boris Podrecca – Architekt
KDY: 1. – 28. 10. 2012, otevírací doba: Po-Ne: 10.00–18.00   
KDE: Tereziánské křídlo Starého královského paláce, Pražský hrad, Praha 1

VSTUPNÉ: plné 60 Kč, snížené 30 Kč (platí i pro výstavu v Letohrádku)
SPOLUORGANIZÁTOŘI: SPOK, GVUO
Výstava známého rakouského architekta představí jeho excelentní řešení veřejných prostor, v další části se návštěvník seznámí s jeho stavbami pro rodinné bydlení a bude promítán film o autorovi: Poetika rozmanitosti, shrnující životní přístup a profesní filozofii Borise Podreccy. Film je opatřen českými titulky.


CO: Výstava Rekonstrukce a dostavba obchodního střediska Sněžka
KDY: 1. – 28. 10. 2012
KDE: Foyer, Národní technická knihovna, Technická 6, Praha 6

VSTUPNÉ: volné
TISKOVÁ KONFERENCE: 10. 10. 2012 v 11.00, noční studovna NTK, následuje komentovaná prohlídka
OSOBNÍ PREZENTACE: 10. 10. 2012 v 18.00, Ballingův sál
VERNISÁŽ: 10. 10. 2012 v 19.30, foyer NTK
Výstava představí práci devíti předních českých architektonických ateliérů, které byly přizvány do soutěže na rekonstrukci a dostavbu objektu obchodního střediska, nacházejícího se v samotném srdci horského městečka Pec pod Sněžkou. Zveřejněny budou odpovědi ateliérů na zásadní otázky, které architektonická soutěž položila.

CO: Výstava Atelier Tsunami ´97 – ´12
KDY: 10. 10. – 17. 11. 2012, Otevírací doba: Po–Čt 9.00–17.00, Pá 9.00–15.00
KDE: Light Center Praha, Zumtobel Lighting s. r. o., Jankovcova 2, Praha 7
VSTUPNÉ: volné
VERNISÁŽ: úterý 9. 10. 2012 v 18.00, Light Center Praha, Zumtobel Lighting s. r. o., Jankovcova 2, Praha 7. Účast na vernisáži potvrďte na e-mail pavel.sobra@zumtobel.com

Atelier Tsunami v letošním roce slaví 20 let od svého založení a před 15 lety byl projekt Výrobního závodu Kimberly-Clark v Jaroměři nominován na Stavbu roku. Provedeme Vás časovou osou spojující naše projekty s designem automobilů Škoda.

CO: Výstava Doprava ve městě – prostředek pro pohyb, komunikaci, rozvoj
KDY: 1. 10. – 28. 10. 2012, otevírací doba: Po–Pá 10.00–18.00
KDE: Galerie Bulharského kulturního institutu, Klimentská 6, Praha 1
VSTUPNÉ: volné
VERNISÁŽ: 4. 10. 2012 v 18.00, Galerie Bulharského kulturního institutu, Klimentská 6, Praha 1
ORGANIZÁTOŘI: Bulharský kulturní institut v Praze a Asociace studentů urbanistiky v Bulharsku

Výstava zahrnuje studentské práce na témata, týkající se současných problémů městského prostředí, a to konkrétně v hlavním městě Sofii. Mladí odborníci navrhují ve svých projektech inovativní řešení aktuálních problémů, jimiž se zabývají jak Magistrát Sofie, tak i mnoho známých osobností bulharské urbanistiky a architektury. Tato výstava předkládá pohled nové generace na zlepšování fyzického prostředí a tím zároveň i na zlepšování života v hlavním městě.


Změna programu vyhrazena.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>