Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Modigliani poprvé

2011-03-04 09:33

VÝSTAVA JE PRODLOUŽENA DO 14.3.2011

Bouřlivák Amedeo Modigliani poprvé vystavuje samostatně v Praze. Od 9. prosince až do 28. února budou jeho díla, ale i dokumenty a fotografie z jeho života vystaveny v prostorách Obecního domu.Hlava ženy, nedatováno
Inkoust a rozmývaná kresba na papíře, 21 x 15 cm
Estorick Collection


Sochař, ale především malíř Amedeo Modigliani (1884 - 1920) je nepřehlédnutélnou postavou prudce se rozvíjející výtvarné scény na počátku 20. století. Jeho malířský styl, zvláště pak, co se týče stovek portrétů a aktů, je v podstatě nezaměnitelný, stejně jako třeba u jeho současníka Pabla Picassa. Modiglianiho stylizaci do naivní polohy (ovlivněn byl například Touluse-Lautrecem, ale i černým uměním), oválné tváře s mandlovitýma, někdy až goticky vyprázdněnýma očima, práci s barvou i charakteristickou posmutnělou atmosféru jeho olejomaleb těžko zaměníte s někým jiným.


Portrét Ghitty, 1918
kresba pastelkou na papíře, 38,4 x 27,2 cm


Jak se v té divoké době, kdy jeden moderní malířský styl střídal druhý, slušelo, nezaměnitelný byl i umělcův život. Malíř, který si jako neduživé dítě příliš neužil, si vše vynahradil po svém příjezdu Benátek, ale hlavně do Paříže v roce 1906. Pronajal si ateliér - kde jinde než na Montmartru (později na Montparnassu) a velmi rychle zapadl do zdejší společnosti: Guillaume Apollinaire, Diego Rivera, Pablo Picasso, Juan Gris, André Derain, Jean Cocteau a další. I tito umělci jsou předmětem Modiglianiho portrétů. V Paříži se potýká samozřejmě s velkými finančními problémy, žije z ruky do huby, ale přesto občas něco prodá díky Paulu Alexandrovi, který do té doby, než byl odvelen do války, skupuje většinu jeho děl. „Modi“, jak jej přátelé nazývali, se stal mimo jiné mýtizovaným lvem salónů - není asi zapotřebí dodávat, že absinth a hašiš znamenal pro mnoho tehdejších umělců něco jako modlu.


Akt, 1918
akvarel, rozmývaná kresba a tužka na papíře, 64.5 x 50 cm
Estorick Collection


Zemřel velmi předčasně v roce 1920 na následky svého chatrného zdraví, životního stylu a tuberkulózy. Kult rozervaného tragického umělcova života završila jeho tehdejší partnerka, krasavice (a Modiglianiho častá modelka) Jeanne Hébuterne, která po Modiho smrti skočila v osmém měsíci těhotenství z balkonu, přičemž po sobě zanechala jejich první dceru jako sirotka. Jeden z fokusů výstavy bude zaměřen právě na jejich vztah.
Výstava v Obecním domě, nad níž dohlížela kurátorka Serena Baccagliniová, představí Modiglianiho zejména jako italského umělce. Nezapomíná ale také, že byl významnou postavou Pařížské školy počátku 20. století. Expozice shrne Modiglianiho malby, ale i množství studií i kreseb nebo dokumenty z jeho života. V rámci výstavy budou prezentována i umělecká díla slavného českého umělce Františka Kupky. Budou tak vedle sebe postavena díla dvou umělců, kteří spolu vystavovali v rámci Podzimního Salonu v Paříži v roce 1912. Dále se na výstavě objeví i obrazy Pabla Picassa, Maxe Jakoba a dalších Modiglianiho současníků.

Výstava Amedea Modigliani bude probíhat v Obecním domě od 9. prosince až do 28. února 2011. Vstupenky je možné zakoupit v síti TicketPro.


Portrét, 1915
kresba na papíře, 38,4 x 27,2 cmPortrét Ghitty, 1918
kresba pastelkou na papíře, 38,4 x 27,2 cm


Foto http://amedeomodiglianiprague.com

Podívejte se na ukázku z filmu režiséra Micka Davise Modigliani:   
Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>