Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

AMEDEO MODIGLIANI

2011-03-04 09:31

09 | 12 | 2010 – 14| 03 | 2011

Výstavní sály Obecního domu, nám. Republiky 5, Praha 1
otevřeno denně 10 – 19 hodin

Galerie Vernon ve spolupráci s Obecním domem a.s. zahajuje unikátní výstavu díla světoznámého italského malíře a sochaře Amedea Modiglianiho (1884-1920), která bude otevřena od 9. 12. 2010 do 28. 2. 2011 v elegantní budově Obecního domu v Praze.
Výstava, která nese jednoduchý název „AMEDEO MODIGLIANI“, přináší  vzrušující pohled nejen na život a dílo Amedea Modiglianiho, ale i na horečnatou dobu první čtvrtiny 20. století, ve které umělec žil a kdy se v Paříži rodila umělecká avantgarda.
Olejomalby, kresby a studie, rozsáhlá série dokumentárních fotografií, ale i díla Modiglianiho souputníků a přátel jako byl Pablo Picasso, Max Jacob či Gino Romiti, odkryjí jedinečný osobní obraz tohoto výjimečného umělce.
Speciální kurátorskou linii výstavy tvoří olejomalby českého malíře a grafika Františka Kupky (1871-1957), jehož obrazy byly vystaveny spolu s Modiglianiho díly v roce 1912 na Podzimním salonu v Paříži.
Výstava Amedeo Modigliani přináší vysoké umělecké i historické hodnoty a je jednou z nejdražších výstav Prahy vůbec. Velké poděkování organizátorů patří pojišťovně Generali, díky níž se podařilo pojistit výstavu o závratné pojistné částce 46,5 milionů Euro.
Ideu výstavy přinesla ředitelka Galerie Vernon paní Monika Burian Jourdan. Výstava pak vznikala pod kurátorským vedením italské kurátorky paní Sereny Baccaglini, která je již podepsána pod mnoha významnými projekty (jako např. osm rozsáhlých výstav Pabla Picassa ze sbírky Bosè/Dominguin či výstava o Salvadoru Dalìm).
Z kurátorského hlediska je výstava rozdělena do několika sekcí. Rozhodující fokus je zaměřen na dílo Amedea Modiglianiho – Modiglianiho obrazy a kresby zapůjčené z veřejných i soukromých sbírek z různých zemí, například z Izraelského muzea z Jeruzaléma, Estorick Collection v Londýně a dále ze soukromých sbírek z Německa, Francie, Itálie či Ameriky.

Mezi olejomalbami jistě vynikne obraz Portrét Marevny z roku 1919. Ruská umělkyně Marevna (vl. jménem Marie Vorobieff), kterou Modigliani portrétoval, byla jednou ze sledovaných postav doby. Byla jedinou kubistickou malířkou a milenkou dalšího malíře Diego Rivery, který byl později spjat spíše s jinou ženou - Fridou Kahlo. Kromě portrétů žen (např. portrét Marie Modigliani či portrét mladé ženy Anny) představí výstava i netradiční portréty mužů.

Jedním z nich je Portrét malíře Celso Lugar z roku 1915 zapůjčený od Izraelského Muzea v Jeruzalémě, jeden z nejdražších obrazů na výstavě L´Ecolier (Žák) v pojistné ceně 8 milionů Euro či Portrét Dr. Francoise Brabandera z roku 1918, na kterém můžeme obdivovat Modiglianiho charakteristické ztvárnění transparentních hlubokých slepých očí.

Výjimečnou část výstavy reprezentují i kresby a studie včetně Modiglianiho náčrtníku, ve kterém můžeme pozorovat uchvacující vznik prvotní myšlenky budoucích obrazů. Ta vznikala u Modiglianiho v každé vteřině. Dokladem jsou například i vystavené skici na notových sešitech.
Výstava obsahuje i díla ze sbírky Rosini, která je držitelem značky Modigliani. Jako příklad uveďme Modiglianiho desky na návrhy, které umělec používal od roku 1906 do roku 1920.
Díky spolupráci s archivem Amedea Modiglianiho, který založila Modiglianiho dcera Jeanne Modigliani - „Modigliani Institut Archives Légales“ v Římě budou také vystaveny originální fotografie a dokumenty vykreslující život umělce. Sledujeme na nich Modiglianiho od livornského domu, kde se narodil, přes první ateliéry, ve kterých pracoval, až k jeho bohémskému pařížskému životu. Speciální sekce je věnována i Jeanne Hébuterne – Modiglianiho lásce, která je i obrazem jeho tragického životního osudu.
Jeanne Hébuterne, studentka umění na Montparnassu, se kterou se Modigliani seznámil v roce 1916, byla nejen jeho milenkou, ale stála i modelem těm nejlepším z jeho prací. Milovníci Modiglianiho si jistě vybaví akty a portréty s typicky prodlouženými tvářemi, mandlovýma očima, dlouhými ostrými nosy a melancholickými výrazy. Bohužel, pár dní před plánovanou svatbou Modiglianiho a Jeanne,  zemřel umělec na tuberkulózu, a to ve věku pouhých 36 let. Jeanne Hébuterne jej zanedlouho následovala. Nesnesla utrpení ze ztráty své lásky a skočila z okna domu svých rodičů…

V rámci výstavy jsou prezentována i umělecká díla slavného českého umělce Františka Kupky.
Postavit vedle sebe v jedné výstavě díla těchto dvou umělců, kteří spolu vystavovali v rámci Podzimního Salonu v Paříži v roce 1912, byl právě významný kurátorský nápad Sereny Baccaglini.
Modigliani a Kupka jsou dva velcí novátoři umění s podobnými životními cestami a jejich spojení je nové, magické a vzrušující. Na výstavě v roce 1912 prezentoval Modigliani své sochy a Kupka své práce – Amorpha, Teplá chromatika a Dvoubarevná Fuga, které mohou být považovány za první opravdové abstraktní práce v historii. Modigliani a Kupka se tak znovu setkávají po více než 100 letech.

Výstavu doplní i obrazy Modiglianiho přátel, se kterými umělec sdílel inspirativní období umělecké avantgardy v Paříži před první světovou válkou.
Objevíme například kresbu Pabla Picassa – Portrét Maxe Jacoba z roku 1916 stejně tak jako dílo Maxe Jacoba Zkouška orchestru z roku 1910 či Céret z roku 1912. Nahlédneme tak do pozadí období zrodu současného umění.

Výstava AMEDEO MODIGLIANI, která nabídne doprovodný program jak pro dospělé, tak pro děti, školy a rodiny, obsahuje i interaktivní screen, na kterém bude promítán Modiglianiho Ležící akt z roku 1917. Díky této italské technologii si návštěvníci budou moci zahrát na samotné tvůrce.

Je až neuvěřitelné, že se v České republice ještě žádná výstava tohoto významného umělce nikdy nekonala. Podobné výstavy proběhly nedávno například v Miláně, Madridu a Bonnu. Národní galerie měla v nedávných letech zapůjčena některá z umělcových děl. Jednalo se však pouze o pár jednotlivých exemplářů. V Praze se tak bude historicky první významnější výstava Modiglianiho prací konat až nyní. Stalo se tak samozřejmě díky pomoci mnoha subjektů. Jednou z nejpodstatnějších pomocí byla i spolupráce s pojišťovnou Generali, díky níž bylo možno připravit výstavu o pojistné částce 46,5 milionů Euro.
Při příležitosti výstavy vyjde v průběhu jejího konání obsažný vícejazyčný katalog.

Jedinečný zvukový design k výstavě připravila hudební skupina Clarinet Factory, která je zároveň tvůrcem CD Amedeo Modigliani, inspirovaného výstavou. 

Vstupenky na výstavu bude již brzy možno koupit v předprodeji na webových stránkách www.amedemodiglianiprague.com nebo v síti TicketPro.

Více info o výstavě: www.galerievernon.com
www.amedemodiglianiprague.com
www.obecnidum.cz

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>