Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Alexandr Vladimír Hrska ( 1890- 1954) (1)

2010-08-06 16:09

K 120. výročí narození malíře, scénografa a grafika Alexandra Vladimíra Hrsky
představí Waldesovo museum/ Galerie Deset/ rozsáhlou výstavu jeho díla s důrazem především na tvorbu malířskou. Výstava proběhne od 9. září do 2.října 2010 .

U příležitosti vernisáže 9. září 2010 v 18:00 hod. ve Waldesově muzeu /Galerie Deset (Čechovo náměstí- Moskevská 57, Praha 10 - Vršovice) promluví o autorově díle výtvarný teoretik David Chaloupka, hudební zahájení provede houslista Jaroslav Svěcený a verše básníka Miloše Jirka přednese Otakar Brousek.

Hrskovo dílo v sobě odraží ve vší rozmanitosti umělecký a společenský kvas období 1.republiky. Široký záběr jeho tvorby je charakterizován stálým prolínáním myšlenkových postupů mezi jednotlivými obory- grafikou, malbou a scénografií. To dává jeho dílu velkou vitalitu a rozmanitost a je tak mnohostranným svědectvím především období 20. a 30. let 20. století.

Malba jako „divadlo"
Celá tvorba A. V. Hrsky ve své bohatosti, jak žánrové, ikonografické i v oblasti výtvarných technik, se navzájem propojuje a prostupuje. Protože A. V. Hrsku již záhy zaměstnávala scénografická tvorba, a nedlouho později se k ní připojila intenzivní ilustrátorská aktivita, platí, že ve všech výtvarných periodách, se mnohé nápady a postupy objevily zároveň jak ve volné tvorbě, ilustraci, návrzích pro scénu a kostýmy, grafice i pracech z oboru užité grafiky. Z dnešního pohledu je takřka nemožné odlišit prvotní autorskou výtvarnou ideu a její konkrétní aplikace v dalších oborech.
/ David Chaloupka /

 

Komentáře (1)

Špaček 2010-09-10 08:41:05
Vernisáž byla vynikající. Zahrál Jaroslav Svěcený,Jiří Holoubek ze Spirituál Kvintetu, hovořil Otakar Brousek, okolo krásné obrazy.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>