Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Alexandr Vladimír Hrska ( 1890- 1954) (2)

2010-08-06 16:09

K 120. výročí narození malíře, scénografa a grafika Alexandra Vladimíra Hrsky
představí Waldesovo museum/ Galerie Deset/ rozsáhlou výstavu jeho díla s důrazem především na tvorbu malířskou. Výstava proběhne od 9. září do 2.října 2010 .

U příležitosti vernisáže 9. září 2010 v 18:00 hod. ve Waldesově muzeu /Galerie Deset (Čechovo náměstí- Moskevská 57, Praha 10 - Vršovice) promluví o autorově díle výtvarný teoretik David Chaloupka, hudební zahájení provede houslista Jaroslav Svěcený a verše básníka Miloše Jirka přednese Otakar Brousek.

Hrskovo dílo v sobě odraží ve vší rozmanitosti umělecký a společenský kvas období 1.republiky. Široký záběr jeho tvorby je charakterizován stálým prolínáním myšlenkových postupů mezi jednotlivými obory- grafikou, malbou a scénografií. To dává jeho dílu velkou vitalitu a rozmanitost a je tak mnohostranným svědectvím především období 20. a 30. let 20. století.

Malba jako „divadlo"
Celá tvorba A. V. Hrsky ve své bohatosti, jak žánrové, ikonografické i v oblasti výtvarných technik, se navzájem propojuje a prostupuje. Protože A. V. Hrsku již záhy zaměstnávala scénografická tvorba, a nedlouho později se k ní připojila intenzivní ilustrátorská aktivita, platí, že ve všech výtvarných periodách, se mnohé nápady a postupy objevily zároveň jak ve volné tvorbě, ilustraci, návrzích pro scénu a kostýmy, grafice i pracech z oboru užité grafiky. Z dnešního pohledu je takřka nemožné odlišit prvotní autorskou výtvarnou ideu a její konkrétní aplikace v dalších oborech.
/ David Chaloupka /

 

Komentáře (2)

The informative history updates are trusted and that is really great experience as well. There should be the students who need the stuff here who can avail the information and add to their assignment. Would like to suggest your blog others to get the help.
Špaček 2010-09-10 08:41:05
Vernisáž byla vynikající. Zahrál Jaroslav Svěcený,Jiří Holoubek ze Spirituál Kvintetu, hovořil Otakar Brousek, okolo krásné obrazy.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>