Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Dvě výstavy Adrieny Šimotové

2011-04-16 23:35

Adriena Šimotová patří mezi nejpozoruhodnější osobnosti českého umění druhé poloviny 20. století i po přelomu tisíciletí. Letos ji bude 85 let, ale ani v tomto pokročilém věku nepřestává tvořit. Její práce z posledních tří let můžete právě vidět v Malé galerii Rudolfina, ohlédnutí za její tvorbou z let 70. a 80. vystavuje už jen do 25. 4. Museum Kampa.

Menší ohlédnutí
Museum Kampa uvedlo začátkem března retrospektivní část výstavy Adrieny Šimotové nazvanou Menší ohlédnutí. Ve dvou sálech Sovových mlýnů jsou vystaveny její práce na papíře a černobílý film, který slouží jako komentář k jejímu dílu. Její práce se nesou ve znamení hlubokého produchovnění a to i přesto, že se v nich Adriena Šimotová zabývá převážně lidskou figurou.

Museum Kampa vystavuje díla ze 70. a 80. let minulého století. Jsou to monumentální figury zpracované vrstvením papíru a jeho řezáním a kresby uhlem. Na pozadí velkých osobních tragédii vyrůstá pod rukama Adrieny Šimotové výjimečné dílo, ve kterém jsou tematizovány existenciální otázky lidského života. Jejich naléhavost nemá ale charakter neurotického neklidu, jak jsme na něj zvyklí od jiných autorů, pro které jsou konečnost života a jeho další hranice zásadními výzvami. Pro její dílo je charakteristické hluboké přijetí těchto hranic a zároveň jakési vnitřní srozumění.


foto ČTK

Schoulená Adriena Šimotová
Ještě víc vystoupí tento meditativní charakter jejích prací v druhé expozici nazvané Vyjevování, kterou můžete navštívit do 19. června v Malé galerii Rudolfina. Ve třech sálech jsou vystavena díla z posledních tří let. I v nich je jejich ústředním zobrazením tělo a tělesnost, v níž k nám promlouvají limity našeho života a zvláštním způsobem vrženost lidské existence do spleti vztahů k sobě, k ostatním a ke světu.

Cykly Schoulení (2009–10), Nohy (2009–10), Ruce (2010) a Hlavy (2008) tvoří obrazy vytvořené na jemném kaligrafickém papíře nanášením práškového pigmentu. V souboru Hlavy jej nanášela krátkými tyčemi (podobně jako v pozdním věku Matisse) jinde přímo rukama.

Ještě do konce Velikonoc máte jedinečnou příležitost vidět oba dva výstavní počiny, potom už bude pro veřejnost otevřená pouze expozice v Galerii Rudolfinum. O výstavě v Museu Kampa se více dozvíte ZDE, o výstavě v Galerii Rudolfinum se více dozvíte TADY.


Nohy (I), detail, 2009-10, kaligrafický papír, pigment, pastel, 140 x 80 cm


Schoulení (I), detail, 2009-10, kaligrafický papír, pigment, pastel, 234 x 97,5 cm
foto: Galerie Rudolfinum

kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>