Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Umění – Výstavy

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Adolf Vrhel: Fotografie

2011-02-23 09:34

V Galerii Josefa Sudka probíhá komorní výstava, seznamující s dalším z dnes již pozapomenutých českých fotografů. Průřez širokým spektrem komerční i volné tvorby Adolfa Vrhela vrací návštěvníky na krátkou chvíli o půl století nazpět a mezi jiným připomíná, jak se tehdy bydlelo, jaká byla móda a kdo byl tehdejší celebritou.

Ing. arch. Adolf Vrhel patřil k výrazným osobnostem české fotografie 60. let 20. století a nebýt nepřízně osudu, který jeho život ukončil autohavárií v pouhých čtyřiceti letech, ovlivnil by svou tvorbou českou fotografii jistě i v desetiletích následujících.

Není náhodou, že se mezi komerční práce vystudovaného architekta řadí snímky bytového zařízení a užitého umění výrobců a výtvarníků z oborů nábytku, textilu, skla i keramiky (díla Ludviky Smrčkové, Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského, Pravoslava Rady, Marty Taberyové, Karla Nepraše atd.). Mnohé z nich byly publikovány v časopise Domov a dalších periodikách, zaměřených na bydlení a životní styl. Z výtvarné sféry sem patří také reportáž z libereckého sochařského sympozia Město a socha či z převratné výstavy Design a plastické hmoty, realizované v roce 1973 v UPM v Praze. Adolf Vrhel se zabýval mj. i reklamní fotografií např. pro ÚBOK nebo Karu.


Adolf Vrhel, Návrh výzdoby vstupní haly elektrárny A1, cca 1970

Do komerční sféry spadají také návrhy a realizace monumentálních fotografických kompozic do interiérů, v nichž se vedle přírodních detailů uplatnila ponejvíce Vrhelova fascinace světem moderní techniky. Jednou z dochovaných realizací je výzdoba vstupní haly rehabilitačního střediska elektrárny A1 v Piešťanech v impozantním rozměru 3 x 5 m.

Další polohou jeho tvorby byla spolupráce s časopisem mladé poezie Divoké víno, pro který vytvořil doprovod básně Petra Cincibucha Panychida. Knižně byla vydána Klubem Mladé poezie v roce 1971.

V témže roce se představil v pražské síni FOMA na Jungmannově náměstí výstavou Stromy Adolfa Vrhela, která je pokládána za jeho nejprestižnější.

Výstava, jednoduše nazvaná Adolf Vrhel: Fotografie, je k vidění v Galerii Josefa Sudka do 17. dubna. Více informací najdete zde Vystavené fotografie pocházejí z fotografické sbírky UPM v Praze, které je věnovala autorova rodina.


Adolf Vrhel, Herec Miroslav Horniček doma, 1970


Adolf Vrhel, Reklama podniku Kara Trutnov, 2. pol. 60. letZuzana Ottová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>