Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Across Today (Napříč dneškem): Současné umění z různých částí světa

2010-07-30 13:14

* Místo: Veletržní palác
* Datum konání: 05.05.2010 - 31.08.2010

Kurátorka: Karolina Dolanská

V souvislosti s globalizací se mluví o kolapsu času, prostoru, vzdálenosti ("death of distance"), o plochosti světa (Thomas Friedman), tvořeného virtuální realitou internetu, filmu, masových médií. Předávání dat a výměna informací je v tomto virtuálním světě instantní. Všechny rozdíly, veškerá unikátnost věcí a míst, jakož i individuální charakter lidí se tak rozplývají v nepřetržitém anonymním proudu informací, útržků zpráv a obrazových dat virtuální arény, jež nás obklopuje. Jak se tato situace odráží ve výtvarném umění? Navzdory předpokládaným koncům všeho, co známe, včetně tradičních uměleckých žánrů, si tradiční obraz, socha a fotografie v současném umění vedle nových médií neustále udržují svou aktuálnost, dokonce se snad v této chvíli zdají čerstvější, živější než nová média. Čím to?

Vysvětlení je možná snadné. Globalizace v umění, provázaná duchem demokratizace, jejímž cílem bylo nalézt univerzálního společného jmenovatele, vedla k tomu, že vznikala díla, která nebylo třeba ve skutečnosti vidět. Setkání s nimi bylo plně nahraditelné reprodukcí, fotografií, či pouhým popisem, verbálním vysvětlením. Ve chvíli, kdy takové virtuální dílo začalo představovat jakýsi standard, se nicméně stalo zároveň pozadím, na němž se každé reálné gesto najednou znovu profiluje. Tedy na pozadí univerzálního neutrálního světa globálních médií, jenž se stal základem myšlení, cítění a vnímání, nabývá tak fyzická přítomnost skutečných lidí, věcí, míst, uměleckých děl novou sílu a význam. A jelikož se při setkání již nejedná o výměnu informací, neboť všechna data jsou neustále a univerzálně k dispozici, prosté zážitky jako společné prožívání přítomného neopakovatelného momentu na konkrétním místě se stávají luxusem a skutečnou radostí. Stejně tak individuální podoba, identita, národnost vyvstává jako barva na šedém pozadí a my jsme nyní schopni ji skutečně vnímat.

Vystavovaná díla pocházející z různých koutů světa, jsou univerzálně srozumitelná a aktuální do míry, do níž reprezentují specifický úhel pohledu na realitu spojený s konkrétním kontextem svého původu. Ve své rozmanitosti nevypovídají o relativitě hodnot, ale naopak o reálné nezbytnosti existence odlišných hodnot, představujících vnitřní nutnost dané životní praxe, ne z vnějšku projektované pravidlo. Přítomná díla sice používají globálně srozumitelný jazyk, ale nereprezentují globální umění - jen možnost globální úcty k lokálním odlišnostem -, neboť globální umění neexistuje o nic víc než neutrální všeobecně platná perspektiva výpovědi o skutečnosti.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>