Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

BigMag

2011-03-22 11:23

24.3. - 25.4. 2011
DOX

Výstava BigMag v Centru současného umění DOX představuje to nejzajímavější z „nezávislé“ časopisecké produkce na území České republiky v letech 1989–2011.

BigMag je přehlídka časopisů, které jsou jinak hůř k nalezení, protože nikdy nebyly na stáncích ve výšce očí. Všechny jsou ale důkazem vášně. Od zinů po pilotní čísla dnes už unavených běžců, pohybují se na okraji vydavatelského mainstreamu i za ním, ale vždycky tam, kde motivací není profit, nýbrž nadšení z vyjádření. Patří populární kultuře, ale dávají hlas odlišnosti a často stojí aspoň částečně v opozici, kdyby jen estetické. Termíny „alternativní“, „nezávislé“ nebo „nekomerční“ jsou v době coolhuntingu tak problematické, že kurátorský výběr charakterizuje spíš snaha podchytit vzácný pocit vzrušení z překročení konvencí žánru.

V českých podmínkách obhlídka „jiných“ časopisů a jejich zapojení do dialogu přes vzdálenost času a ideologie nutně sleduje snahy vyrovnat se s novými definicemi spojenými s adopcí pozdního kapitalismu. Časopisy jsou vždy momentkou ideálů, politik, estetik a trendů a spíš než graficky upjaté noviny nebo šalebná fotografie na první pohled vyvolávají dobu a prostředí, ve které vznikly. Už než přečtete jediný řádek, dozvíte se z BigMagu o posledních dvaceti letech v České republice tolik, jako byste listovali v jejím rodinném albu.

Expozice vychází z databáze od roku 2008 spoluvytvářené uživateli na stránkách www.bigmag.cz. Iniciátory a kurátory projektu jsou designéři Aleš Najbrt a Bohumil Vašák ze Studia Najbrt a publicista a editor Michal Nanoru, známý z časopisu Živel.

Víme, že formát časopisu coby kompromis mezi časem (aktuálností) a prostorem (pro rozlet) byl nějakých sto let první linií vizuality, testovacím polem budoucích vln a katalyzátorem (a dnes záznamem) ducha doby. Jestli tomu bude i dál, je otázka, na kterou bychom si rádi odpověděli tímhle projektem,“ říkají autoři. 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>