Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Festivaly
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Veletrh starožitností (2)

2010-05-13 09:44

Podívat, nakoupit nebo získat informace o starožitnostech včetně výtvarného umění vám umožní jubilejní 25. jarní veletrh starožitností ANTIQUE, který se koná poprvé v atraktivním prostředí Novoměstské radnice.

Z funkcionalistického Mánesa, se s ohledem na jeho plánovanou rekonstrukci, přesunul veletrh starožitností Antique, který se zde konal pravidelně dvakrát ročně, do Novoměstské radnice, jejíž historické prostory jsou pro prezentaci starožitných uměleckých předmětů jako stvořené.


Náhrdelník, soudobá umělecká práce peruánské šperkařky - ruční práce, obecný kov, černý korál, onyx

Hlavní slovo má šperk
Letošní veletrh reaguje na výstavy šperků, které se v poslední době v Praze konaly nebo připravují, například Cartier na Pražském hradě. Zároveň se třpyt drahých kamenů a zlata dobře hodí k výročí konání veletrhu. Nabídka je koncipována tak, aby se návštěvníci mohli seznámit s proměnami šperku v průběhu staletí.

K nejdražším budou patřit briliantové prsteny z poloviny 20. století, které nabídne aukční dům Meissner - Neumann. Hodnota se u nich pohybuje od 350 000 do 750 000 Kč. Milovníky art deca potěší kolier ze zlata a platiny, doplněný diamanty v briliantovém brusu, který působí jako vyjmutý přímo z obrazů Gustava Klimta. Dále platinový prsten osázený diamanty a rubíny, jehož cena je odhadnuta na 125 000 Kč nebo obdélníková brož z bílého zlata se safírky a diamanty. Nejradičnější český šperk zastupuje náhrdelník z českých granátů, zasazených v tombaku. Pochází z přelomu století a cena 25 000 Kč je už sympatičtější. Secesní šperky reprezentuje i stříbrná oválná brož s granáty nebo zlatý náhrdelník s typickými florálními motivy, jaké se objevují v grafikách Alfonse Muchy. Tyto šperky jsou z nabídky firem Starožitnosti Michal Jankovský, Alma Antique a AAA - Antikvity Art Aukce.


Secesní zlatý náhrdelník, syntetické rubíny a leukosafíry, okolo 1910, 15 000 Kč

Z kuriozitek jsou to například empírové kapesní zlaté hodinky, vyrobené v Paříži kolem roku 1800, se špindlovým strojkem, čtvrťovým bitím a se skrytou pohyblivou miniaturou s erotickým námětem.

Okna do duše
Co do vyjímečnosti si s prezentací šperků nezadají obrazy. Sběratelskou lahůdkou jsou dozajista Blatouchy ve džbánku od Václava Špály s aukční cenou 400 000 Kč, romantický Podvečer v Normadii od Jean-Baptiste Camille Corota s cenou 2 500 000 Kč, Ženský akt od Vojtěcha Hynaise, za 600 000 Kč nebo Hudečkův olej Na jezu s cenou 800 000 Kč, které najdete u firmy Meissner - Neumann či Munchovy obrazy Snění večera a Odpočinek noci, jež nabízí AAA - Antikvity Art Aukce.


HYNAIS Vojtěch, Ženský akt, olej na plátně, 1879, cena k aukci 600 000 Kč

Starožitné vybavení
Na veletrhu bude jako vždy bohatý výběr historického skla, užitného i dekorativního porcelánu a starožitného nábytku různých stylů a cenových relací. Kromě starožitností je na veletrhu částečně zastoupeno i současné umění a umělecké předměty.

Starožitnosti komplexně
V Novoměstské radnici se na čtyři květnové dny usídlí na šest desítek firem z celé ČR, jejichž návštěvy by vám jinak zabraly spoustu času. Poprvé se veletrhu aktivně zúčastní také renomovaná aukční síň Sotheby´s, která v minulých ročnících ve své expozici pouze formou prospektů a katalogů informovala zájemce o svých aktivitách. Na veletrhu můžete také využít bezplatné odborné poradenství znalců, dozvíte se jak starožitnosti pojistit.


ŠPÁLA Václav, Blatouchy ve džbánku, olej na plátně, 1890, cena do aukce 500 000 Kč

Opatrnosti není nazbyt
I když se jedná o profesionální záležitost, ani na veletrhu byste neměli polevit v ostražitosti, zvláště při nákupu starožitností a umění za vyšší částky. U uměleckých děl požadujte znalecký posudek, šperky musí mít punc nebo ověření puncovního úřadu. Zvláště drahé šperky by měly mít i v případě viditelného puncu atest z puncovního úřadu.

Kdy a kde
25. jarní veletrh starožitností Antique se koná 13. - 16. května v prostorách Novoměstské radnice, Karlovo náměstí 1/23, Praha 2. Pořadatelem je Asociace starožitníků, praktické informace najdete zde.


Secesní stříbrná oválná brož s granáty, Čechy poč. 20. stol., cena 4 500 Kč


Prsten art deco, platina, diamanty a rubíny, Československo 1921-38, cena 125 000 Kč


Pánské empírové kapesní zlaté hodinky s erotickým námětem, vyrobené v Paříži kolem roku 1800, cena 360 000 KčKolier art deco, zlato a platina, diamanty a černý onyx, střední Evropa, kolem roku 1925, cena 65 000 Kč

Foto: AS

Zuzana Ottová

Komentáře (2)

Kaca 2012-05-16 10:13:12
Dobry den, bohuzel jste si precetl clanek z roku 2010.
Karel Horčička 2012-05-15 03:13:13
Vážení, výše v odstavci "Kdy a kde" píšete, že 25.jarní veletrh se koná v Novoměstské radnici 13.až 16.května t.r. a nic tam nebylo. To je úžasná radost jet z K.Var do Prahy a pak zjistit, že někdo píše nesmysly. Žijte blaze, Horčička

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>