Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Sport
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Kde si v Praze vystřelit (128)

2009-08-11 16:44

Pokud jste si mysleli, že lukostřelba dnes patří už jen na profesionální sportovní mítinky a pak tak maximálně do historických filmů o statečných zbojnících, potom jste naletěli jako Tellův šíp do jablka. Vyrovnat se umění slavných lukostřelců klidně můžete i vy, a to hned na několika místech v Praze.

Luk a šíp patří mezi nejstarší lovecké zbraně vůbec – odhaduje se, že první praluk a prašíp byl použit asi před 50 000 lety. Není proto divu, že i lukostřelba se řadí mezi nejstarší sporty. Závody v ní utužovaly lovecké, příp. vojenské schopnosti mužů a zároveň pomáhaly k postupnému zlepšování střelecké techniky a výbavy. „V minulosti patřila lukostřelba k oblastem, v nichž se vzdělávali, samozřejmě mimo jiné, i mladí šlechtici. Lučištníka by měla naučit sebeovládání, soustředění, cílevědomosti, preciznosti, trpělivosti a vůbec podporuje rozvoj morálně-volních vlastností,“ upřesňuje Jiří Havránek z oddílu SK Rapid Praha, který zastřešuje mj. oddíl lukostřelby.
Na seznamu olympijských sportů se lukostřelba objevila hned na druhé novodobé olympiádě, tj. v roce 1900 v Paříži.

Největším protivníkem si je člověk sám

Na první pohled může někomu lukostřelba připadat jako poněkud rutinní sport, ale praxe ukazuje, že tomu tak vůbec není. „Lukostřelbu je třeba si vyzkoušet. Je to činnost, kterou nepoznáte tím, že se na ní díváte, nebo vám o ní někdo jen vypráví. Až když s ní máte alespoň základní vlastní zkušenost, pochopíte, co vám to vlastně vypráví – například že největším protivníkem si je člověk sám. Jedná se o ideální relaxačně sportovní činnost pro každého. Nácvik a průběh je podobný nácviku jógy, bojových sportů, tance či hry na hudební nástroj,“ představuje taje lukostřelby Lucie Scharnaglová z firmy Stanislav Vidím – Jasa Archery Direct, která poskytuje hodiny pro veřejnost.
Jako sport se lukostřelba dále vnitřně člení na několik disciplin, obecně na lukostřelbu sportovní (terčovou), loveckou (někdy známou jako „3D“) a terénní. Někdy se k těmto ještě přidávají „lahůdky“ typu vlajkové, bojové, dálkové či extrémní lukostřelby a nebo třeba lukostřeleckého biatlonu. Jejich základní poslání se však navzájem moc neliší – smyslem je, jednoduše řečeno, „trefit do černého“.
Budeme-li však hledat rozdíly mezi jednotlivými kategoriemi, pak ty jsou nejen v umístění celé střelnice (tedy v hale, nebo v různých terénech), ale například i ve vzdálenostech terčů. Pohybují se od 30 do 90 metrů v terčové lukostřelbě, v halové jsou terče vzdáleny 18 a 25 metrů a u terénní není tato vzdálenost přesně stanovena. „Terénní lukostřelba spojuje střelbu na terč s příjemnou procházkou, kde kromě přesnosti střelby musíte uplatnit i smysl pro odhad vzdálenosti. Lovecká lukostřelba vás zase přiblíží k pocitům lovce, protože se střílí na siluety či figuríny zvěře. Bojová lukostřelba z vás pro změnu udělá Robina Hooda, který v historickém kostýmu dobývá hrady. A to nemluvím např. o japonské lukostřelbě, tzv. kjúdó, která se provozuje se zcela zvláštními, pro Evropana nezvyklými, luky a v kimonech. Jak vidíte, pole působnosti pro případného zájemce je opravdu velice široké,“ podotýká Jiří Havránek. Další odlišnosti mezi jednotlivými disciplinami pak spočívají v průměrech použitých terčů nebo jejich tvaru, v používaných typech luků a pod.
Podrobnější pravidla všech disciplin najdete na stránkách Českého lukostřeleckého svazu a dalších webech věnovaných lukostřeleckému sportu.

Zkuste to jinak – zkuste kjúdó!

Sport pro všechny

Kouzlo lukostřelby spočívá v jeho téměř nediskriminujícím pojetí – provozovat ji mohou takřka všichni, kdo jsou schopni udržet luk a šíp. „Oproti ostatním sportům má lukostřelba jednu ohromnou výhodu – můžete dosáhnout výrazných úspěchů v libovolné z disciplín, klidně i v mezinárodním měřítku, a to bez ohledu na věk, ve kterém jste s lukostřelbou začali,“ říká Havránek. Některé kluby přijímají děti už od 6 let (např. SK Rapid), ačkoli většina se shoduje, že nejlepší je začít přibližně od 8. a 10. roku. Jasa Archery Direct bere děti dokonce až od 12 let věku. „Mladším dětem střelbu neumožňujeme, protože jde o asymetrický sport, který může u malých dětí bez důsledného posilování snadno vést k poškození páteře,“ vysvětluje Lucie Scharnaglová. Horní hranici pak žádný z oslovených klubů ani firem nestanovuje, případně jen symbolicky uvádí hranici „do 100 let“.


V lukostřelbě na věku nezáleží – z tréninku SK Rapid (autor: Václav Luňáček)

A kolik to vlastně stojí?

Lukostřelbu můžete v Praze provozovat buď jako člen některého z klubů (SK Rapid Praha, SK Slavia, I. Královský lukostřelecký klub, který však v současnosti nové členy nepřijímá, SK Start Praha, TJ Sokol Vršovice ad.), nebo si zastřílet na komerčních střelnicích. V obou případech si lze zaplatit nejen dlouhodobé vstupné (v podobě permanentek nebo pololetního či ročního poplatku), ale i jednotlivé hodiny. Mezi kluby to ale naplatí všude – např. v SK Slavia či v I. královském lukostřeleckém klubu je výuka spojena pouze s členstvím v oddíle. Ve většině klubů je navíc třeba nejprve absolvovat základní výukový kurz (nejčastěji o 10 až 20 lekcích), během něhož se můžete rozhodnout, zda se tomuto sportu opravdu chcete věnovat. Jak totiž uvidíte dále, nejde o tak úplně levnou záležitost, alespoň co se vybavení týče.
Na střelnicích určených přímo pro veřejnost (například na „střeleckém“ Střeleckém ostrově, na Tyršově vrchu, v areálu ZŠ Veronské náměstí v Petrovicích, na Fun Islandu na Císařské louce i jinde) vás jedna hodina v závislosti na typu kurzu a vybraném místě vyjde přibližně na 100 až 200 korun i se zapůjčením vybavení.
Ceny za členství v klubu se liší zejména s tím, jestli je zde nutné pořizovat si vlastní vybavení, či nikoli. Poplatky za lekce s vlastním vybavením jsou nižší, v některých oddílech navíc vlastní náčiní dokonce vyžadují. Obecně však platí, že sazby za členství v klubu se pohybují od 1000 korun na rok pro děti, od 2000 pro dospělé. Někde se však cena vyšplhá i přes 4000 korun. V rámci těchto poplatků bývají zahrnuty klubové poplatky oddílu, trenér a případně již zmíněné vybavení. V ceně nebývá zahrnuta lukostřelecká licence (200/300 Kč), která je určena spíše pro ty, kdo se chtějí účastnit závodů.

Vybavení

Ačkoli to nejdůležitější na lukostřelbě je bezesporu luk a šípy, nesmí se zapomínat ani na vlastní bezpečnost a pohodlí. Chránič předloktí (jehož cena se zpravidla pohybuje od 60 korun výše) a chránič prstů (též „zástěrka“ či „prstíky“), který pořídíte za stokorunu i více, by rozhodně mezi takové pomůcky měly patřit. Také luků se prodává hned několik druhů, tvarů a velikostí, přičemž ty nejlevnější ze dřeva či lamina stojí asi 1000 korun. Ty o něco málo kvalitnější pořídíte asi za 2000 až 3000 korun, kladkový pak i za 5000 korun a výše. Také zde samozřejmě platí, že kvalita roste úměrně s cenou, a tak se můžete setkat i s profesionálními luky za 30 000 korun. A to ještě zdaleka není ta nejvyšší hranice.
Do základní výbavy střelce ale patří i další propriety. Stojánky na luk pořídíte přibližně za 200 korun, pouzdro na něj stojí od 800 korun až do několika tisíc a ani šípy nemají stanovenu maximální cenovou hranici – ty nejlevnější seženete třeba už za 80 korun, šípy pro „běžné“ využití stojí okolo 150 korun a ty nejdražší se dají pořídit i za čtyřciferné sumy. A protože takových šípů potřebujete nejméně pět a k tomu ještě nějakou tu reparační sadu, je samozřejmě dobré si na to vše pořídit také toulec. Cena těch nejjednodušších se pohybuje řádově kolem několika stovek.
Sečteno podtrženo, při nákupu vybavení je třeba si v kasičce uspořit nejméně 6000 korun, a tak je určitě záhodno předem si dobře rozmyslet, zda vás tento sport bude opravdu bavit. A to je právě také jeden z důvodů, proč většina klubů a střelnic poskytuje základní výukový kurz či jednotlivé hodiny, kde je zapůjčení výbavy samozřejmostí. Právě na těchto lekcích totiž teprve zjistíte, jak moc vás lukostřelba zasáhla „do černého“...


Z Votické terénní 2009 (zdroj: www.archeryclub.cz , autor: Pavel Vrchota)

Ze 24hodinového závodu družstev, červenec 2009 – SK Slavia Praha I (zdroj: www.slavia-praha-lukostrelba.info , autorka: Alice Korbelová)

Ze 24hodinového závodu družstev, červenec 2009 – SK Slavia Praha II (zdroj: www.slavia-praha-lukostrelba.info , autorka: Alice Korbelová)

Lucie Černá (s využitím www.lukostrelba.kvalitne.cz, www.lukostrelec.cz  a webových stránek zmíněných klubů a firem)

Lucie Černá

Komentáře (128)

citizenship by investment antigua 2022-11-08 05:45:09
Elite Citizenship is the most reliable resource for clear, up to date information on securing citizenship by investment and residency programs. We ensure you have access to our exclusive licensed agent who will provide hassle free peace of mind for you to get the answers you need.
Home Addition San Jose 2022-10-04 10:27:51
in the execution of any home remodeling project you might have.
Fencing Foster city 2022-10-04 10:18:57
prepared to go the distance and provide you with high-quality outcomes
Tree Removal San Mateo 2022-10-04 10:15:22
To ensure that the trees remain healthy
kitchen remodeling Simi valley 2022-09-28 02:56:18
California's high housing industry has boosted demand for home improvement builders
Kitchen Design 2022-09-21 01:51:21
There has never been a better opportunity to remodel the kitchen than now.
Home Remodel Design Denton 2022-09-21 09:59:56
Every remodeling project starts with an initial consultation
Home Addition 2022-09-21 09:52:42
Even if you're not a perfectionist, you'll be happy with the performance
Kitchen remodel Pasadena 2022-09-16 10:09:36
Fresh backsplashes, flooring, countertops, lighting, and cabinets are all part of a complete kitchen renovation.
Kitchen remodel Peoria 2022-09-15 08:33:57
creates a seamless interior design that combines appearance and structure.
download putty software 2022-09-12 01:16:09
This website is something that is required online, a person with a little creativity. useful job for bringing something brand-new to the net! This is a great inspiring article. I am pretty much pleased with your good work. You put really very helpful information. Keep it up. Keep blogging Looking to reading your next post. By reading such articles I got Putty an open-source free SSH Client for Linux. From here you can download putty software free for your Linux. Get it now.
Office Cleaning Redwood city 2022-09-09 09:49:19
We make your cleanliness our priority.
Home Addition Lakewood 2022-09-08 07:20:25
A kitchen remodel can not only enhance the design
Home Remodel Design Alexandria 2022-09-08 07:14:47
All you need is here, from sleek wall coverings to elegant bathroom fixtures and walk-in tubs.
Home Addition Elk Grove 2022-09-07 07:23:05
just when you feel you've finished, you have to work all over again.
Tree Removal san mateo 2022-09-05 10:23:27
also ensuring that the visual appeal of a landscape looks great.
sanmateofencing.com 2022-09-05 10:20:33
When it comes to fence installation, replacement, and repair services
Bathroom remodel Stockton 2022-09-01 11:22:16
design is going to fit your needs perfectly
Dumpster Rental 2022-08-30 07:32:15
Many people are excited about renovating their homes
Concrete Cleaning 2022-08-30 07:12:45
this is a place that people want to relax.
spokanekitchenremodel.com 2022-08-30 07:03:55
Now is the time to get an estimate!
Stamped Concrete 2022-08-23 06:09:55
Stamped concrete comes in a variety of colors and options for you to choose from
everett fence install 2022-08-22 05:04:58
Hey, Thank you for this beautiful share.
concretecontractorsanjose.com 2022-08-22 08:47:39
While our work in decorative concrete includes both creative processes

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>