Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Katalog objektů – Restaurace – Pivnice

U Kalicha

www
E-mail
Městská část
Praha 2
Adresa
Na Bojišti 12-14, Praha 2 - 120 00
Telefon
224 912 557, 296 189 600-01
Fax
224 916 475
Doprava
Metro C - stanice I.P. Pavlova
Bus č. 291,504,505,510,511,552,I1 - zastávka I.P.Pavlova
Bus č. 291 - zastávka Na Bojišti
Otevírací doba
Po  - Ne 11:00 - 23:00
Platební karty
American Express, Diners Club, JCB, Visa
Doplňující služby
jídlo sebou, oslavy
Typ kuchyně
Česká
Najít poblíž Restaurace | Kluby | Kina | Obchody | Muzea

Popis objektu

Další informace

Komentáře

Hodnocení, hlasování, ohlasy a komentáře

Vyhledání alternativy

Kam si ještě zajít. Výběr dalších míst

Dnes

Nejaktuálnější zprávy

Tato gastronomická oáza a místo setkání mnoha labužníků z celého světa, nevypadala vždy tak půvabně jako dnes. Skrývá v sobě legendy, ale i historickou skutečnost.V době působení "Švejka" - tedy před první světovou válkou - ani zdaleka nedosahovala tak vynikající gastronomické a společenské úrovně na kterou jsme v současné době "U Kalicha" zvyklí.

Začněme tedy od začátku!

"U Kalicha" byla v době "dobrého vojáka Švejka" zcela ordinérní, nezajímavá, tuctová hospůdka. S dnešní jedinečností a nenapodobitelností této světové rarity neměla pranic společného. Bohužel se nezachoval žádný fotografický materiál. Pojem "Hostinec 'U Kalicha' " se stal terčem mezinárodního zájmu až po překladu "Osudů dobrého vojáka Švejka" (autor Jaroslav Hašek), do němčiny a inscenace tohoto díla na prknech světoznámého divadla Erwina Piscatora v Berlíně na Nollendo-rfském náměstí v roce 1927. Německý režisér Erwin Piscator uvedl "Švejka" na mezinárodní literární scénu. Piscatorova divadelní inscenace vzbudila pozornost nejprve v Sovětském Rusku. Potom následovala Anglie, Francie, Itálie a další země této planety.

"Osudy dobrého vojáka Švejka" se staly, postupem času světovou literaturou.Na rozdíl od některých rozšířených legend, však Piscator "U Kalicha" nikdy nenavštívil, neboť v Praze nikdy nebyl.Začouzený a umouněný hostinec se stal přesto terčem zvědavosti již v průběhu 30tých let 20. století. Literáti a umělci z Německa, kteří v Praze hostovali u "zuřivého reportéra" Erwina Egona Kische, projevili o návštěvu hospůdky zájem. Prý zde byl toho času i návštěvou sovětský generál Šapošnikov... Je třeba uvést na pravou míru skutečnou existenci osob o kterých Jaroslav Hašek píše: Hospůdka "U Kalicha" nepatřila "hostinskému Palivci", nýbrž jakémusi Šmídovi, zvanému "grobián". Palivec tam sloužil pouze coby výpomocný číšník.

Paní Müllerová nebyla "Švejkova posluhovačka", nýbrž představená nevěstince, který se nalézal v tom samém domě. "Švejk" byl ve skutečnosti František Strašlipka (sluha nadporučíka Lukáše) a "U Kalicha" sice pobýval, ale hlavně se zajímal o "obsah" nevěstince paní Müllerové...

Na dnešní gastronomickou a společenskou úroveň byl objekt přestavěn až 50tých letech minulého století.Již tehdá byl hostinec vyhledávaným, kulinářským cílem pražanů a turistů. Sehnat zdemísto bez předchozí rezervace bylo takřka nemožné...V roce 1992 získali v restituci "U Kalicha" bratři Pavel a Tomáš TÖPFEROVÉ.

I oni udržují - s příkladnou pílí a obětavostí - kulinářskou tradici české kuchyně "U Kalicha".

Co říci na závěr?

Kdo chce poznat originální českou kuchyni a pochutnat si i na správně temperovaném pivu, musí přijít sem, na půdu začátku "Švejkovi" (Strašlipkovi) anabáze.

Jan Berwid-Buquoy

Autor knihy "Die Abenteuer des gar nicht so braven Humoristen Jaroslav Hašek" (Osudy vůbec ne hodného humoristy Jaroslav Haška), 4. vydání, nakladatelství HERBIA s.r.o., České Budějovice 2002. 4. vydání této knihy vyšlo za podpory Česko-německého fondu budoucnosti a lze ji zakoupit přímo v restauraci.

Dobrou chuť a mnoho zábavy při čtení vám přeje autor!
Loading .....
Loading .....
Loading .....
Loading .....
>