Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Vietnamská kuchyně - láska na celý život! (5)

2011-04-07 13:52

Když jsem před čtyřmi lety poprvé zabloudila do vietnamské tržnice SAPA na okraji Prahy, netušila jsem, jak moc mě tahle chyba v orientaci ovlivní. Do té doby jsem měla o vietnamské kuchyni jen velmi mlhavé představy a nijak zvlášť jsem se po ní nepídila. Od té doby jsem se pokusila některé vietnamské speciality sama uvařit a navíc se stala pravidelnou návštěvnicí všech nových podniků ve městě, které na své menu vietnamskou kuchyni zařazují. Ne všechny lze ovšem doporučit.

SAPA je jenom jedna
Pokud chcete ochutnat to, co jedí sami Vietnamci, pak do SAPY prostě musíte. Od té doby, co jsem si dala výjimečné bún chả v zapadlém bistru Hai Há, patří návštěva této tržnice k pravidelným rodinným výletům. Podniků, které stojí za návštěvu je tu hned několik, ale předem upozorňujeme, že ne každému musí sednout jejich prostředí. 

Nečekejte žádné stylově vyvedené restaurace a úslužnou decentní obsluhu a nebudete zklamáni. Lovci gastronomických zážitků vybaveni smyslem pro dobrodružství budou vyloženě potěšeni. Každý z tamějších podniků má jiné charisma a nejlepší tu paradoxně často znamená na pohled to nejméně lákavé. Nemluvím teď pochopitelně o jídle, ale o tom, jak vypadají jednotlivé podniky.


Silný zelený vietnamský čaj je k jídlu obvykle zdarma, stačí si jen vzít kalíšky a ulovit termosku, která koluje po stolech        
(C) Petr Horčička 

Slabší povahy mohou už od pohledu odpudit nevalné hygienické podmínky některých zařízení.  Přesto doporučuju nechodit tam, kde to vypadá lépe, ale zajít klidně do té nejmenší špeluňky, která ani nemá vyvěšenou nabídku. Chybu neuděláte, když vyzkoušíte jeden z podniků, nacházejících se napravo od budhistického chrámu. První z nich se specializuje na polévky. Vietnamské Phở bò (hovězí) a Phở Gà (kuřecí) jsou vydatné vývary s masem a štědrou dávkou širokých rýžových nudlí a bylinek, které vystačí klidně jako hlavní jídlo. Za obě tu zaplatíte kolem 100 korun.

Hned vedle polévkárny je druhý podnik se zašupovacími skleněnými dveřmi a vzrostlým kmenem topolu uvnitř a tady neuděláte chybu, když si dáte smažené kachní maso se sezamovými semínky, v podstatě to jediné, co tu nabízí. Měli by tu teoreticky vařit také bún chả, ale neměli jsme nikdy to štěstí.


Když nanosí na stůl všechny ty mističky a talířky, je to pořádná hostina
(C) Petr Horčička 

Za obědy kdekoli v SAPĚ zaplatíte od 80 do 100 korun a je to rozhodně zážitek. Musím říct, že jsem v SAPĚ vyzkoušela už víc míst a pouze jednou se stalo, že někomu z přítomných jídlo trochu nesedlo a následovala krátká epizoda spojená s delším pobytem na nočníku. Byla to ovšem záležitost jednorázová. Nic dlouhodobého.  Pan Cuketka založil před časem kolaborativní mapu mapující SAPU a ta vám může sloužit jako prvotní inspirace. Najdete ji ZDE.

Tajemství Holešovické tržnice
Pokud se před návštěvou samotné SAPY chcete trochu navnadit a zároveň si dopřát kolorit tržnice, pak nesmíte minout vyhlášené vietnamské bistro v Holešovické tržnici. Já osobně si tu vždy dávám bún nêm, stojí 85 korun a ještě nikdy jsem nebyla zklamaná. Mají tu ale samozřejmě i Phở, bún chả a další dobroty. Zlí jazykové ovšem tvrdí, že se kvalita zdejší kuchyně za poslední dobu mírně zhoršuje.

Můžete mít menší či větší obtíže stánek najít, neb je dokonale ukrytý mezi záplavou druhořadé konfekce a jiných srandiček. Od hlavního vchodu se vydejte doprava a v druhé dvojulici se držte opět vpravo. Až dojdete k velkým potravinám, Norma (hala 11). Za nimi zahněte doprava do úzké uličky (mezi haly 11 a 7), od které byste jinak nic nečekali a po chvíli proplétání se mezi stánky z konfekcí uvidíte velkou ceduli s číslem 8 a vězte, že to je cíl vaší cesty. Hned pod ní je slibovaný vietnamský stánek. Tady si prohlédněte MAPU  tržnice.

Na asijskou kuchyni nezapomenete
My milovníci vietnamského jídla jsme na to čekali opravdu dlouho a konečně… přilétlo několik pár prvních vlaštovek. Jedna z nich dosedla nedaleko Petrského náměstí a jmenuje se stylově Remember Asian Food. Už na stránkách slibují, že se budete cítit jako ve vietnamské rodině a není to vůbec nadnesené, obsluha je opravdu velmi milá.

Výběr jídel se zdaleka neomezuje na Phở, bún chả, bún nêm a pár dalších jídel. Menu jich obsahuje opravdu mnoho a zdaleka ne všechny jsou ryze vietnamská. To své si ale určitě najdete a co víc, poměr cena/výkon/celková atmosféra je příznivý. Podrobnosti najdete TADY.


Obří krevety a vajíčka, zajímavá kombinace, jenom to zelíčko

Stačí i jen malé bistro
Po celkové resuscitaci se letos na jaře znovu otevřelo asijské bistro Việt Fast Food na Albertově a pro mnohé z nás s potěšující inovací, značným rozšířením vietnamské kuchyně. Stejně jako v Biskupcově, i zde je velmi příjemná obsluha, která se s vámi dá hned do hovoru (pokud obsluhuje mladá dívka, mužské osazenstvo česky nerozumí tak dobře) a záhy se vám tu z toho stane rodinné bistro. Nic nevadí, že se oproti Remember Asian Food ani nepokouší o nějakou stylovost, oltářík byste tu jen marně hledali a nenabízí ani vietnamskou kávu.

Jídlo je tu ale dobré, i když zatím rezignovali na přidávání vietnamských bylinek a nahrazují je salátem a ano i zelím (!). Doufejme, že budou mít od hostů odezvu a tuhle malou drobnost zlepší. Poměr cena/výkon je opravdu velmi příznivý, jen orientačně Phở bò a Phở Gà za 79 korun, bún chả 89 korun. Kromě vietnamské kuchyně nabízí také thajskou, ale můžete si tu dát i hranolky se smažákem. 


Když obsluha je milá, rádi se budete vracet

A na závěr přidáváme jen malou radu nalezenou na Hobbitově blogu: „Pozor Češi často dělají chybu, že řeknou, že by chtěli „bun-chu“, přičemž „ča“ znamená hovězí, kdežto „ču“ je pes, který je zde výrazně dražší a je hůř k sehnání.“

Náš přehled míst, kde si v Praze můžete dát vietnamské jídlo, není rozhodně vyčerpávající, ale vybrali jsme ta místa, která vám s klidným svědomím můžeme doporučit. Pro další postřehy, novinky a doporučení sleduje Ăn Praha na Facebooku.


kaca

Komentáře (5)

payment-forms 2023-08-01 09:45:49
This website called payment-forms appears to be well-designed. And it can accomplish my task better than any other platform. I'm quite pleased with this one!
although we see that pdf is converted into ppt or word to pdf but do not see that pdf is converted to jpg. This thing has been done with ease by comprehensive-guide-to-how-to-sign-and-date-a-pdf-as-an-hr-manager-or-director and visit this website. They are highly reliable and very cheap as well.
liv mb 2023-07-29 10:39:08
Really impressive post. I read it whole and going to share it with my social circules. I enjoyed your article and planning to rewrite it on my own blog.
klimt cairnhill showflat 2023-07-28 09:39:19
I recently found many useful information in your website especially this blog page. Among the lots of comments on your articles. Thanks for sharing.
midtown modern showroom 2023-07-27 07:43:37
The blog and data is excellent and informative as well

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>