Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Vegetariánské restaurace - oběd s příběhem (1)

2011-09-14 10:45

Jíst dobře a nejíst přitom maso? Ještě řadě lidí z generace mých rodičů bych tohle jen těžko vysvětlovala. Bezmasé jídlo ale neznamená jenom smažák, zeleninové rizoto a krupičná kaše. Na druhou stranu není vůbec od věci mít se trochu na pozoru, aby se z jídla nestal fetiš.

Milujete Indii? Zamilujte se!
Pokud chcete netradiční vegetariánskou kuchyni, navštivte některou z poboček jídelen Beas Dhaba, nebo Govinda. Všechny “zastávky“ řetězce Beas Dhaba (v Praze jsou čtyři – v ulici Bělehradská, Sokolovská, Vladislavova a Týnská) jsou koncipovány jako samoobslužné jídelny. Vaří severoindickou kuchyni, která se obejde bez masa, vajec a ryb.

Velmi sympatické na nich je, že si svou porci můžete sestavit opravdu sami a podle její váhy se odvíjí i cena. Pokud nejste obzvlášť velcí jedlíci, vejdete se pohodlně do stovky a rozhodně nebudete mít hlad. V nabídce jsou jednoduchá, ale velmi chutná a dobře kořeněná jídla z luštěnin, zeleniny a rýže, doplnit je můžete polévkou, zeleninovým, či ovocným salátem a nějakou tou sladkostí. Skombinovat si to můžete sami, pokaždé je nabídka trochu jiná. Navíc bonus, za který se ještě v mnoha kavárnách a restauracích musí bojovat, pitná voda ve džbáncích zdarma.

Každá Dhaba má trochu jiný charakter, ale vesměs se tu moc nehraje na dlouhé vysedávání a klábosení u talíře. Pokud chcete na rychlý, levný oběd, nebudete litovat. Navíc hodinu před zavíračkou je 30 % sleva. Více informací najdete TADY.


Sladkosti z Beas Dhaba, zdroj: Beas Dhaba

Beas Dhaba zdůrazňuje ve své základní charakteristice „maximálně etický přístup k okolnímu světu“, čímž má bezesporu na mysli vegetariánství, jinak se ale nepokouší na své strávníky nijak aktivně působit (pokud tedy pomineme, že to eticky připravené jídlo jíme, a tudíž jsme také zapleteni). Trochu jiný pocit můžete mít, když navštívíte jednu ze dvou pražských poboček restaurace Govinda (Soukenická, Palmovka). I tady kladou důraz na etický aspekt vegetariánství, jejich postoj je ale mnohem více propojen s náboženským rozměrem odmítání masa, neboť překrásný Kršna se kdysi v tomto smyslu vyslovil.

V Govindě si můžete vybrat z malého (96 korun) a velkého (106 korun) menu, přičemž obě obsahují polévku, rýži, zeleninové jídlo, salát a čatný, s tím rozdílem, že při koupi velkého menu si můžete přidat tolik, kolik potřebujete. Jako ve školní jídelně. Samozřejmě nechybí ani vyhlášené indické sladkosti a voda na stole zdarma. Když si dáte oběd v Soukenické, můžete nakouknout do obchůdku s indickým zbožím a plně se pohroužit do světa meditujících sil “pravlasti“. A pokud se meditativní atmosféra a relaxační hudba dotkne nějaké opomenuté strunky ve vaší duši, neváhejte a informujte se o programu, který chod restaurace doprovází. Více se dozvíte ZDE.


interier restaurace Govinda,(C) Govinda

Kolik stojí ctnost?
Stejně jako Govinda je i “řetezec“ Lovingh Hut mezinárodně známá značka. Zatímco za Govindou stojí hnutí Hare Kršna, které má všude ve světě mnoho příznivců a následovníků hlavně mezi mladými lidmi toužícími po změně životního stylu, v Loving Hut vystupuje za vším jedna jediná persona a to Nejvyšší Mistryně Ching Hai.

Abychom byli přesní, Loving Hut není vegetariánská restaurace, ale veganská. I když byste to při prvním letmém pohledu do menu nemuseli hned poznat. Jídla se tu totiž tváří jako jakákoli jiná asijská kuchyně doplněná o místní alternativu. Při důkladnějším pohledu ale zjistíte, že řízek není z masa, a ani krevety nejsou opravdové krevety. Na můj vkus ale používají trochu moc dochucovadel, a když jsme se obsluhy zeptali z čehože je wonton těsto, ani po poradě s kuchařem netušila, prý, že jim to vozí z “centra“. Jinak ovšem obsluha na jedničku.

O centru a aktivitách kolem Nejvyšší mistryně se dozvíte už při jídle, stačí jen otočit zrak k obrazovce, na které jede celou dobu jeden jediný kanál připomínající teleshopping.  Jinak je ale prostředí Loving hut v Londýnské příjemné, a když se stavíte na oběd, můžete si místo z menu vybrat na samoobslužném baru 100 g za 22 korun. I tady je k dispozici voda zdarma. Máte-li to na Vinohrady daleko, můžete zkusit pobočku v Truhlářské v Praze 1, nebo na Plzeňské. Více informací najdete TADY.


Vstupte a zachraňte planetu

Mlsná kavka pro mlsné jazýčky
Vegetariánská kuchyně, kde nevaří Indii ani jinou asijskou variantu, tak to je Mlsná Kavka v Karlíně. Tréninková restaurace společnosti Green Doors, která provozuje také Café na půl cesty na Pankráci, nabízí sezónní menu plné zeleninových chutí a vůní. Restaurace je stejně jako ostatní vegetariánské podniky nekuřácká a myslí se tu i na rodiny s dětmi, neboť tu najdete i dětský koutek (proto sem spíš raději nechoďte na byznys obědy). Jinak se ale na oběd určitě někdy vydejte.

Aktuální menu nabízí například pečený česnek, chřestovou polévku, nebo taštičky z listů endivie plněné jablkovým kompotem. Kdo by odolal.  Jídla jsou nekomplikovaná a přesto nápaditá a servírovaná na krásném a jednoduchém bílém porcelánu. Ceny jsou příznivé a karafu s vodou vám na požádání také donesou J. Jen je dobré uvědomit si, že část obsluhy je složena z lidí, kteří se postupně vrací do každodenního života.  Interiér restaurace si můžete prohlédnout přímo na jejich stránkách.

kaca

Komentáře (1)

Lenka 2012-08-11 01:25:36
Skvělej článek, díky! Také doporučuji Mlsnou kavku, je to příjemná restaurace, kde dobře vaří. Velmi přátelské prostředí, oceňuji hlavně koutek pro děti, s kamarádkami tam často chodíme na obídek a dětičky necháme v klidu hrát si poblíž.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>