Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Thajské poklady v Praze (13)

2010-09-30 11:25

Praha je teď depresivně zamračená. K obligátnímu smogu se přidala studená a mokrá plískanice a skoro celodenní šero. Chcete si spravit náladu? Pojďte se na zahřát a načerpat sluneční paprsky při thajském výletu po Praze s panem Cuketkou...

 I když thajská komunita v Praze není příliš silná, milovníci pálivé a exotické kuchyně si přesto přijdou na své. Množství dobrých thajský restaurací je dostatečné, navíc je možné si vybírat v různých cenových úrovních a zaměřeních podniků. Úplně na závěr přidáme i tip na jeden dobře utajený obchůdek :).

 S našim výletem začneme u zvláštní kategorie thajských podniků, kterými jsou noodle bary. Noodle bary se staly oblíbenými zejména v USA. Jedná se většinou o malinké podniky, ve kterých se sedí u úzkých stolečků v řadě vedle sebe. Jednoduché a převážně na nudlích založené jídlo se připravuje v malé kuchyňce na dohled. Vše je podřízeno praktickým potřebám strávníků, kteří se potřebují rychle, levně a dobře najíst.
 
 
 V Praze máme takové podniky dva - Modrý zub v Jindřišské přímo v centru a the noodle bar v Plavecké kousek od Palačáku. Oba sázejí na svěží a lehké pokrmy za ceny v rozmezí 100 - 200,- Kč, přitom podávají relativně autentické podání s originálními surovinami. I když jsou oba podniky nejvhodnější spíše pro pracovní lunch nebo svačinu, vřele je doporučuji zejména zvídavcům, kteří se s thajskou kuchyní chtějí teprve seznámit.
 
 
Střední třídu představuje trojice podniků Orange Moon, Lemon Leaf a Tiger Tiger. Thajské kuchyně se asi nejvíc drží Tiger Tiger, v jehož menu najdete všechny její základní stavební kameny - pikantní saláty a předkrmy, nudle, proslulé thajské polévky a variace pokrmů z různých druhů masa. Naproti tomu v Lemon Leaf najdeme v menu i obyčejné těstovinové variace, nebo třeba grilované vepřové kotletky se slaninou. Názorné propojení různých asijských kuchyní představuje Orange Moon. Ten ve svých dvou pobočkách dává prostor i kuchyni barmské, malajské, indonéské nebo třeba i specialitám indické kuchyně. Ceny v této trojici jsou stále docela příznivé, za speciality si však připlatíte i přes 300,- Kč.
 
Špičku pražské scény uzavírá autentická restaurace oblíbená samotnými Thajci - Siam Orchid a luxusní restaurace Essencia hotelu Mandarin Oriental. V orchideji nabízejí nefalšovaný zážitek z menu, které není skoro vůbec přizpůsobováno středoevropskému vkusu. Našinec to zaručeně pozná podle pálivosti pokrmů. Ty jsou v jídelním lístku naštěstí označeny příslušným počtem pálivých papriček. Provozovatelé restaurace mají také hned naproti vlastní thajský masážní salon. To je nebezpečná kombinace! Hotel Mandarin Oriental má sice dokonce vlastní lázně, ale za ty byste se zřejmě nedoplatili. Jejich restaurace Essencia však přesto stojí za pozornost. Vzhledem k exotickému původu hotelového řetězce, je jejich pražská kuchyně napojena na ty nejlepší šéfkuchaře v Asii. Ty ocenění prestižními hvězdami Michelin nám tady do Prahy dokonce přivážejí na návštěvy na sezonní degustační menu. Ve stálém menu spojují tradiční asijské speciality a moderní mezinárodní kuchyni, to vše ovšem za odpovídající ceny (předkrmy okolo 300,- kč, hlavní chody 500,- Kč).
 
A konečně, jestliže vaše lenora dosáhla stupně nejvyššího a energii na výpravu do restaurace už prostě nenasbíráte, můžete si udělat Thajsko doma. Stejně, jako jiným národním kuchyním, ani té thajské nesvědčí přílišná improvizace a náhražky originálních surovin. Najít proto ty správné pro thajské receptury bylo až doposud někdy obtížné, nedávno otevřený obchůdek v Francouzské ulici však problémy vyřešil. Prodejnu provozuje vietnamská majitelka s nefalšovaným zájmem o thajskou kulturu a jídlo. Do Thajska odlétá několikrát za rok, vzdělává se v tamních kulinářských kurzech a také vyhledává vhodné suroviny do nabídky. V té naleznete zcela jedinečnou nabídku čerstvé thajské zeleniny a bylin (dováženo letecky), které jinde neseženete. Dále se můžete probrat desítkami různých druhů koření, hotových ochucovacích směsí i jiných záhadných ingrediencí. Pokud se vám podaří překonat ostych a jazykovou bariéru, budete vám tam jako v ráji.
 

Adresář pana Cuketky:

cuketka

Komentáře (13)

fence installation 2021-12-09 04:05:03
I really loved it here but are there any recent updates? Thanks
fencers near me 2021-12-09 04:04:44
Awesome! Learned alot thanks so much keep posting more.
https://cabinetsbatonrougela.com 2021-12-07 07:24:37
nice site!
https://cabinetsoxnardca.com 2021-12-07 07:24:16
nice post!
www.paintersbatonrougela.com 2021-11-24 08:31:36
nice post!
santabarbarahousepainters.com 2021-11-24 08:31:15
interesting post!
Click here 2021-11-23 09:47:32
NICE POST!
Click here 2021-11-23 09:47:14
THANKS FOR SHARING!
As of this writing, 88 NBA games had taken place this season as opposed to 1,080 last season. The field goal percentages and 3-point percentages, which are significantly down this season, could get back to where they were last season and create an increase in scoring that approximates its previous marks.
Pragueout 2011-10-21 08:22:24
Vice o obchudku zde http://www.cuketka.cz/?p=395. Mel by byt na adrese Francouzska 66.
Eva 2011-10-19 02:00:48
Jaka je adresa toho obchudku s thajskymi potrvinami?
Stepan 2011-07-15 10:59:19
Slyšeli jste o Big Thai Oishi na Palmovce? Vaří výborně a mají i thajskou obsluhu, která mluví srandovně česky tak že se vždycky pobavím k tomu super ceny do 150 Kč za hlavní chod!! Kamarád mi řekl, že v srpnu se otvírá nová thajská restaurace na malé straně a prý to bude úžasné za dobré ceny!
Andrea 2011-07-14 01:14:54
Zabudli ste na NOI...skvela thajska restauracia s krasnym exotickym interierom.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>