Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Gruyère nebo Goudu?

2011-06-03 08:10

Vždyť máme eidam, nivu a syrečky! rozohnila se desetiletá dcera známého, když se přítomný Francouz při společném obědě jen shovívavě pousmál nad srovnáním nabídky sýrů u nás a ve Francii. A jaký sýr máte rádi vy? A kde jej kupujete?

Když cheese tak Cheesy
Je možné, že už jste na ně také narazili. Prodejny franšízového střihu řetězce Cheesy najdete v Praze dnes už na šesti místech. Kromě Prahy mají své pobočky i v řadě dalších větších měst. Orientují se výrazně na holandské sýry a i v té nejmenší prodejně jich najdete na výběr hned několik různě starých.

Průměrně proškolený personál vám obvykle, hned jak o nějaký sýr projevíte zájem, nabídne ochutnání a podá základní informace o jeho stáří a původu. Ne vždy budete mít ovšem štěstí na prodavače se skutečným zaujetím, který vám prozradí i další důležité informace. Při nákupu sýrů by vás mohlo zajímat, k čemu v jídle se sýr hodí, co k němu pít, jak ho skladovat a jaká očekávání spojit s tím, jak se bude sýr v domácích podmínkách vyvíjet.

Přestože se Cheesy soustředí na nabídku holandských sýrů, koupíte zde i sýry francouzské, italské, švýcarské nebo slovenské. Ceny sýrů jsou přijatelné zvláště vzhledem k tomu, jaký z jejich konzumace budete mít zážitek. K sýrům v prodejnách seženete i víno, olivy, nakládaná rajčata a případně i pečivo. Podrobnosti o obchodech najdete ZDE.


Nabídka jednotlivých prodejen Cheesy se liší, ale všude převažují sýry holanského typu

Když Francouz miluje sýr
Na malý obchůdek s názvem Fransýr, který nabízí sortiment francouzských sýrů a lahůdek na Letné se odevšad ozývá jen chvála. Přestože prostor prodejny je spíše miniaturní a na ulici byste jej možná i přehlédli, nakupovat v něm je opravdu radost.

O obchod pečuje sám majitel sympatický Francouz Gaël Dandelot. Stará se jak o výběr produktů, tak o jejich prezentaci na krámě. Obvykle jej tam také zastihnete snad jen s výjimkou, když odjede do Francie pro nové zboží. O sýrech se během návštěvy dozvíte spoustu věcí, stačí se jen ptát.

Základní informace k jednotlivým typům sýrů najdete také na stránkách prodejny.  Namátkou dva roky starý Parmiggianno pořídíte 100 gramů za 60 korun, 4 roky starý dvakrát tak draho a takový ovčí brie za 81 korun 100 gramů. Nabídka je ale samozřejmě mnohem pestřejší. Kromě sýrů koupíte také máslo, klobásky, víno nebo nějakou paštičku. Podrobnosti najdete ZDE.


V Cheesy nakoupíte i několik základních francouzských sýrů, ale pro větší výběr zajděte do prodejny FRANSÝR NA Letné

Naše sýry na trzích
Nejen sýrařské velmoci umí dobré sýry. Špatně nenakoupíte ani na farmářských trzích, i když s kvalitou některých dovážených sýrů se to asi nedá srovnávat. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit na Náplavce sýry z KRASOLESÍ a jejich výborný zrající kozí sýr Crottin, příležitostně tu koupíte i Gran Moraviu (pokud proti ní nejste zaujatí), ale zdá se, že se poslední dobou přesunuli spíše na Kubáň.  Slovenské sýry na trzích zastupuje farma Zázrivá a za ovčí a kozí sýry se nemusí stydět ani farma Pěnčín a Němcovi z Vysočiny.  Podrobnosti o trzích najdete TADY.


kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>