Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Páreček jako za 1. republiky (38)

2011-11-01 18:37

Řeznictví se stoletou tradicí? To v supermarketu nehledejte. Rezignovat na kvalitní maso a uzeniny ale nemusíte. Udělali jsme pro vás menší průzkum mezi pražskými řezníky a uzenáři a objevili pomyslnou perlu na dně mořském, ale pěkně popořadě.

Uzeniny z Davle
Rodinné řeznictví a uzenářství U Dolejších v Davli má dnes již více jak stoletou tradici. „Rodinné zlato jsou recepty mého dědy“, uvedl pro Hospodářské noviny František Dolejší, vnuk Jaroslava Dolejšího, který kolem roku 1900 založil v Davli rodinné řeznictví a uzenářství. Tradice se předávala z pokolení na pokolení, a proto i dnes můžete koupit vyhlášené davelské uzeniny jako taliány, nebo denně čerstvou šunku od kosti. Výrobky připravují podle tradičních receptů, pouze přidávají více soli a koření, protože naše jazýčky za posledních sto let přivykly výraznějším chutím. Jejich stránky můžete prozkoumat ZDE.

Pokud se nechcete za uzeninami trmácet až do Davle nebo Štěchovic, je třeba udělat malý průzkum v uzenářství ve vašem okolí, leckde se nějaký ten taliánek najde.  Plný krám davelských uzenin mívají na Albertově v uzenářství Jiřího Sirotka. Z davelských výrobků nabízejí taliány, tlačenky, paštiky, párky, salámy i uzená masa. Výrobky dovážejí i několikrát týdně čerstvé, ale je pravda, že už jsem si odnesla paštiku, která to nejlepší měla skoro za sebou. Jmenovaný sortiment tu seženete vždy, případně je možné se domluvit.


Položené jen tak na talíři vypadají davelské taliány obzvlášť nahatě

Kosina v Kaprovce
Každý gruntovní řezník má své webové stránky. To ví i Martin Kosina, který provozuje známé řeznictví v Kaprově ulici nedaleko Staroměstského náměstí. Výlohu má vyzdobenou oceněními, která dostal za svou provozovnu od radnice, najdete tu všechen základní uzenářský sortiment a v době oběda vždy nějaké postávající zákazníky, kteří si pochutnávají tu na teplém ovaru, tu na tlačence s cibulí.

Vepřové maso vozí pan Kosina z Jižních Čech a nově nabízí maso uzené na tvrdém dřevu bez jakýchkoli chemických zásahů. Pro základní náhled se můžete podívat na již zmíněné stránky obchodu, ještě ale nejsou plně zprovozněné. Více TADY.


V řeznictví Kosina není nikdy prázdno

Hudera a syn
Dalším ze známých rodinných podniků je značka Hudera a syn z Prahy 6. Podobně jako Jaroslav Dolejší začal i Vojtěch Hudera provozovat řeznicko-uzenářské řemeslo již před první světovou válkou. Za první republiky mu živnost vzkvétala a její pověst nezničilo ani socialistické hospodářství. Po roce 1990 se syn Tomáš Hudera pustil do její obnovy a dnes se můžeme těšit již ze tří provozoven, z nichž dvě jsou spojené s jídelnou.

Ještě jednu věc mají Dolejší a Huderovi společnou a tou jsou Taliány, jemné, neuzené, ale vařené výběrové klobásy, které vypadají jako by byly nahaté.  Huderovi se se Střesovickými taliány dokonce umístili na patnáctém místě v letošním ročníku soutěže Jak chutná Praha. Nově také nabízí ve svých uzenářstvích Staročeské párky podle prvorepublikové receptury.

My jsme navštívili jejich prodejnu v ulici Bělohorská, která se na první pohled nijak neliší od jiných masných krámů. Rozdíl ale poznáte záhy. Zatímco jinde se jen čeká kolik deka a rychle na váhu, do tašky a další prosím, tady vám paní prodavačka dá ochutnat ze všech paštiček a to, i když je jasné, že žádnou další si nekoupíte. Stránky si můžete nastudovat ZDE, ale lepší je to naživo.

Kšána a syn, už nebudete chtít jinak
Nedaleko břevnovské provozovny rodiny Huderových sídlí ještě jedna rodinná řeznicko-uzenářská prodejna, Kšána a syn. A tady tedy stoprocentně platí, že když dva dělají totéž, není to totéž. Jste-li na maso, pak se u Kšánů budete cítit jako v řeznickém ráji. Jestli nejste, stejně odejdete s plnou taškou dobrot. Tady totiž jenom pevné charaktery odolají.

Když jsem vešla do obchodu, porcoval právě pan Kšána mladší kachnu a radil zákazníkovi co udělat s jednotlivými částmi tak, aby užitek a pochutnání byly co největší. Přede mnou byli ve frontě asi tři další lidé a všichni pozorně poslouchali. Nikomu nevadilo, že si třeba chvilku počká, protože informací, co za tu dobu dostanete, je víc než v kdejakém pořadu o vaření. Navíc si aspoň můžete v klidu rozmyslet, co opravdu chcete. Slabší povahy si totiž možná odnesou pár věcí navíc, tak moc je nabídka neodolatelná.

Způsob, jakým se pan Kšána věnoval prvnímu zákazníkovi, ale nebyl nic neobvyklého, další dva znal jménem a pro jednoho z nich měl vzadu připravené překvapení. Vzhledem k místu, kde se řeznictví nachází, by člověk tipoval, že sem zabloudí pár nebližších sousedů, ale sjíždí se sem lidé z celé Prahy. Maso vypadá výborně, a co zrovna nemají, seženou. Firmu Kšána a syn vřele doporučujeme, budete se rádi vracet! Aktuality a podrobnosti najdete TADY, upozorňujeme, že v pondělí mají zavírací den.


Na první pohled nejeví řeznictví Kšána a syn žádné známky výjimečnosti

kaca
12

Komentáře (38)

Your blog is too much amazing. I have found with ease what I was looking. Moreover, the content quality is awesome. Thanks for the nudge!
I was very encouraged to find this site. The reason being that this is such an informative post. Thanks for sharing!
https://www.nyjacket.com/product/the-matrix-resurrections-neo-trench-coat/ 2021-12-29 10:56:09
Love to read your blog! Thanks for posting some valuable post. so much creative tips .Thanks for sharing this. you were doing a great job such an excellent article with creative tips The Matrix 4 Trench Coat https://www.nyjacket.com/product/the-matrix-resurrections-neo-trench-coat/
Thankful To You For Sharing Amazing And Unique Content On Your Web Blog. Please also check our website at
Thankful To You For Sharing Amazing And Unique Content On Your Web Blog. Please also check our website at
high pr blog commenting sites 2021-12-25 11:15:11
Positive site, where did u come up with the information on this posting? I'm pleased I discovered it though, ill be checking back soon to find out what additional posts you include.

driveway restoration Canberra

2021-12-21 01:53:33
Thankful To You For Sharing Amazing And Unique Content On Your Web Blog. Please also check our website at
Superbly written article, if only all bloggers offered the same content as you, the internet would be a far better place..
general contractors spokane wa 2021-12-09 04:15:08
Great site thanks admin. More power.
www.relx-online.com 2021-12-08 02:23:46
Outstanding article! I want people to know just how good this information is in your article. Your views are much like my own concerning this subject. I will visit daily your blog because I know. It may be very beneficial for me.
Really nice pattern and fantastic content , very little else we need : D.
Click here 2021-12-07 06:11:46
awesome post
https://www.eviagramall.tw/ 2021-12-02 08:53:12
Wow, What an Outstanding post. I found this too much informatics. It is what I was seeking for. I would like to recommend you that please keep sharing such type of info.If possible, Thanks.
images 2021-11-29 10:57:12
I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore, I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.
web address 2021-11-24 01:33:11
I’m new to your blog and i really appreciate the nice posts and great layout..”;.*
Total Sports Apparel 2021-11-24 01:33:00
Oh my goodness! an excellent article dude. Many thanks However I am experiencing trouble with ur rss . Do not know why Not able to enroll in it. Will there be any person obtaining identical rss dilemma? Anyone who knows kindly respond. Thnkx
www.fencinggreshamoregon.com 2021-11-24 08:00:16
Awesome! Learned alot thanks so much keep posting more.
master bathroom remodel 2021-11-23 08:38:01
good job thanks for this!
this content 2021-11-20 01:54:24
Thanks for the blog loaded with so many information. Stopping by your blog helped me to get what I was looking for.
台灣犀利士專賣店 2021-11-20 01:52:26
I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. I am hoping the same best work from you in the future as well. Thanks...
women's vintage clothing 2021-11-12 12:38:25
Wohh just what I was searching for, thanks for posting .
new orleans insurance 2021-09-08 04:22:11
Wow! This could be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Magnificent. I am also a specialist in this topic therefore I can understand your effort.
recruiting software 2021-08-23 04:15:37
Perfectly indited content , thanks for selective information .
play solitaire 2021-07-16 08:36:06
I really appreciate this wonderful post that you have provided for us. I feel strongly that love and read more on this topic. I have spent a lot of my spare time reading your content. Thank you a lot.
12

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>