Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Řecká terapie (5)

2011-01-07 19:55

Dnešní labužnický výlet s panem Cuketkou bude věnován všem, kteří si zamilovali Řeckou kulturu plnou dobrého jídla a slunce. Projdeme několik řeckých restaurací a ukážeme si i obchůdky s pravými řeckými surovinami, pro vaše domácí kuchtění.
 
Procházku začneme pěkně na žižkovském kopci, kousek od Paláce Akropolis, kde sídlí Taverna Olympos - podnik s dlouhou tradicí a stálými hosty. V názorech na úroveň a autentičnost řeckých restaurací v Praze panují různé proudy, v případě této taverny však v její prospěch hovoří nejvíc prostředí. Kromě obligátního sezení v klasické jídelně se můžete v létě posadit na nádherný dvorek plný zeleně ve vnitrobloku a pokud je zrovna zima, určitě si zalíbíte prosklenou a vytápěnou zimní zahradu. V nabídce najdeme plejádu řeckých pokrmů od předkrmů, přes masa na grilu i speciální řecké „hotovky“. Řekové jí rádi několik chodů najednou, proto se nebojte objednat více menších porcí klidně i v průběhu hostiny.
Svým stylem i atmosférou je Olymposu podobná restaurace Kavala, kterou najdeme na druhé straně města v klidné Dejvické čtvrti. Kvalitou připravovaných pokrmů spolu oba podniky mohou soutěžit. Atmosféra je v Kavale klidnější, kuchaři i obsluha je však většinou řecká a hodně často v podniku zahlédnete i samotného majitele. Z jejich nabídky doporučuji balíček jehněčího masa a zeleniny z trouby - kleftiko nebo vynikající musaku - pestré jídlo z několika vrstev zeleniny a masa zapečené s lahodnou omáčkou. V Kavale taky mají jeden z nejpěknějších vinných lístků zaměřených na řecká vína a jednou za čas pořádají řecké večery s živou hudbou. V obou výše uvedených restauracích počítejte s minimální útratou okolo 500,- Kč / osobu. Lahev základního vína pak pořídíte okolo 300,- Kč.
Cenově přístupnější a přesto dostatečně autentická je řecká restaurace Zorbas, která je téměř dokonale ukrytá v blízkosti Václavského náměstí. Prostředí už není tak pěkně upravené, ale menu je pořádně rozsáhlé. Lákavé jsou zejména výhodně sestavené talíře plné grilovaného masa. Poměrně nová je restaurace Delphi na Podolském nábřeží. Cenově si nezadá s podniky z centra, ba je dokonce někdy i předčí. Menu je kratší, ale nevynechává žádný základ a navíc mají dobrou nabídku řeckých vín k rozlévání i po lahvích. Tady se už ale útrata může s přehledem vyšplhat k 700,- Kč / osobou.
 
Pokud se vám do restaurace nechce a dáváte přednost vlastním kulinářským pokusům, nemusíte zoufat. Řecká kuchyně je náročná na původní suroviny, které v Česku jen tak neseženete a bez kterých se některé recepty nedají realizovat. Naštěstí máme v Praze dva perfektně zásobené obchůdky, ve kterých je radost nakupovat.
První a asi nejznámější je obchod Olympia na Radhošťské ulici v blízkosti stanice metra Flora. Nabídka řeckých produktů můžeme s klidem označit jako nejširší v celém Česku. Firma totiž vystupuje i jako velkoobchod a zásobitel gastronomických zařízení, velké množství výrobků si sami dovážejí. Cokoliv vám bude chybět při pročítání řeckých receptů, tak to v Olympii najdete i kdyby třeba až na objednávku. Celou polovinu obchodu zabírá rozsáhlá vinotéka, zbytek je věnován konzervovaným a čerstvým řeckým potravinám, které v supermarketu nenajdete. Kromě regálů a chladniček určitě nevynechte lahůdkový pult hned u vchodu, kterému dominují hotové sladké i slané hotové předkrmy a chuťovky. Ani ten největší ostýchavec by neměl vynechat alespoň 10 dkg pravých řeckých oliv. Stojí to za to!
 
Nejnovějším počinem je pak podobně zaměřený obchůdek v okolí náměstí míru - Greek Corner, který provozují majitelé Taverny Olympos. Nabídkou pokrývá stejný rozsah jako Olympia - nechybí čerstvé potraviny, chuťovky k okamžité spotřebě, olivové oleje i výběr řeckých vín. Počet výrobků je sice menší, ale konkurence v tomto případě jednoznačně nemůže uškodit.

Cuketkův adresář:
Delphi Restaurant
Kavala

Taverna Olympos

Zorbas

Olympia delikatesy a vína
Greek Corner
, Popř. zde z návštěvy pana Cuketky

Máte-li další osvědčené tipy - napište nám na info@pragueout.cz .

cuketka

Komentáře (5)

us map 2023-03-22 10:08:42
Your writing is really great. I’m so glad I read it. It kept me hooked the whole way through.
MEP Estimating Services 2022-04-15 09:41:52
You have raised beneficial content. The way you explained the content is very impressive. I am also providing MEP Estimating Services throughout the country. https://mepestimation.com/
Like anything in life, however, it's not that simple. The new rules leave defenders less afraid to commit fouls, which means they can be more aggressive.
iveta 2010-05-11 05:29:35
Som casta navstevnicka Prahy...milujem toto mesto a som aj velky gurman,preto vzdy chcem vyskusat inu restauraciu. Grecku kuchynu mam velmi rada a bola som navstivit restiku Zorbas......obsluha katastrofalna,casnik nam nalial okate pod ciaru...som byvala casnicka,takze mna len tak lahko nikdo neoklame:-)som sa samozrejme ozvala ,tak nam to s odutou tvarou dolial a ani sa neospravedlnil....pristup hrozny! Prostredie studene,neosobne,nicim mi to nepripominalo Grecko. Jedlo uplne nezaujimave chutovo...ziadne vone,korenia,nic.... Velky nedostatok povazujem,ze nemali ani kalamata olivy,ktore maju v ponuke....a ked uz ani pita chlieb nemali,tak som uz nemala co riesit!! Nikdy viac....nedoporucujem...len pre velmi nenarocnych!!
Zuzana 2009-11-26 10:23:41
Super clanek, diky

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>