Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Čerstvou rybu nejen na Vánoce (1)

2011-08-24 20:46

Na ryby chodím k Vltavě. Zní to celkem logicky, - nikoli však s prutem. Je to už nějakou dobu, co mě přestalo bavit jíst rybí prsty, filé, které na pánvi pustí čtvrt litru vody a lososa, který po rozmražení a upečení chutná jako vysušené kuře. Od jisté doby kupuju ryby jenom čerstvé a v Praze to jde čím dál lépe.

Pstruha na sto způsobů
Od té doby, co se na Náplavce u železničního mostu otevřelo farmářské tržiště, chodím si pravidelně každou sobotu pro pstruha k rybářům z Liběchova. Tedy chodila jsem, protože (možná jste si také všimli) rybáři na trzích už několikátý týden absentují a bohužel už nebude jinak. Všichni, kdo si stejně jako já oblíbili rybky z liběchovské farmy, si budou muset najít náhradu.

Organizátoři farmářských trhů ji pohotově nabízejí, na náplavku budou jezdit vyslanci z pstruhařství Mlýny ze Šumavy. Tak uvidíme. Vzhledem ke vzdálenosti svoje ryby nezabíjí na místě, ale vozí je již chlazené. Jejich výběr je o něco bohatší, kromě pstruhů nabízí také jesetery, siveny a kapry. Vypadají celkem nenápadně, malý stánek s několika přenosnými chladničkami.

Na Náplavce najdete i stánek s mořskými rybami, Chorvatské ryby. U nich koupíte krevety, mořského vlka, lososa i slávky a různé mořské potvory – ceny jsou přijatelné (např. mořského vlka měli za 300 Kč/kg).

Kromě čerstvých ryb na Náplavce koupíte i ty čerstvě upečené, stánek má už své místo – jako poslední, či první, ze strany od Palackého náměstí naproti stánku Mamacoffee. Ke snídani nebo obědu si tu můžete dát kapří hranolky nebo pečeného candáta, ale mívají i pár kousků chlazených pstruhů.

Ryby mívají i na ostatních farmářských trzích, ale tam to nemáme ozkoušené. Ve čtvrtek a v sobotu se dají koupit mořské ryby na Kubáni, na Jiřák kromě mořských ryb jezdí ze štičí líhně Esox z Tábora.


V sobotu na Náplavce si na rybách pochutnává kdekdo

Halibut, pražma, mořský vlk, nebo chobotnice?
Pro čerstvé ryby ale nemusíte pouze na trhy. Do Fishpointu na Vinohradské jsem se dostala až těsně před zavírací dobou a možná proto tu na ledu ležel už poslední filet z halibuta, jeden větší filet lososa, pár slávek a několik pražem. Přestože výběr nebyl veliký, ryba (osamělý halibut), kterou jsem si odnesla domů, byla čerstvá a moc dobrá.

Malý obchůdek Fishpoint (Vinohradská 36), otevřený celkem nedávno, může cenami mírně konkurovat rozsáhlejšímu Seafoodshopu v Palladiu i na Újezdě, nikoli však už nabídkou. Kromě ryb tu nakoupíte doplňky na sushi, různé balzamikové octy, v chladící lednici mají i nějaké paštičky a jiné dobrůtky. Celkově však obchod působí poloprázdně, obsluha je vstřícná, i když nijak přehnaně. Možná se k nim jen zatím lidé nenaučili chodit a s přílivem zákazníků doplavou i nějaké nové úlovky. Za vyzkoušení to určitě stojí. Stránky Fishpointu ještě moc nefungují. Zatím z nich získáte informace o kontaktech, časem snad přibydou i informace o sortimentu. Více ZDE.


Prodejna čerstvých ryb Fishpoint na Vinohradské

Výrazně větší sortiment mají v již zmíněném Seafoodshopu. Společně s nabídkou zde rostou i ceny a tak Seafood doporučujeme obzvlášť těm, kdo si za kvalitu rádi připlatí. Jak již dříve upozornil pan Cuketka, do rodiny obchodů Seafood (Újezd, Palladium) patří také Rybárna Fresh (Bělohorská 94), prodejna čerstvých ryb na Břevnově, kde se ale oproti těm mateřským v centru snížily ceny. Obchod je to menší a ne vždy koupíte vše, co byste chtěli. Stránky obchodu Seafood najdete ZDE.

Kapříka v trojobale?
Prodej sladkovodních ryb přímo ze sádek nabízí Sádky Lahovice. Pokud máte rádi kapra, či pstruha, neuděláte chybu, když je vyzkoušíte. Sezónně pak můžete koupit i candáta, úhoře, tolstolobika nebo štiku, vždy je ale třeba informovat se předem. Sádky v Lahovicích jsme osobně nezkoušeli, doporučujeme proto recenzi na Scuku. Další informace o sádkách Lahovice najdete TADY.

Ryby samozřejmě nakoupíte také v Makru, pokud ale spíš než za velkým nákupem velkým autem raději nakupujete v křesle u obrazovky, vyzkoušejte certsveryby.cz – za poštovné ušetříte, když si je najdete na farmářském tržišti Anděl, kde bývají v pátek. Aktuální cenové akce pro trhy můžete sledovat na Facebooku.

kaca

Komentáře (1)

delfin 2013-01-03 01:45:15
Vážení milovníci ryb a plodů moře z Brna a okolí, vánoce 2012 mě jen utvrdili v názoru, že objednávat ryby přes e-shop s dodávkou až do domu není vůbec špatná věc.Ne jen, že si ušetříte spoustu času a nervů v tolik hektické předvánoční době, ale kolikrát si ani v kamenném obchodě nevyberete tak kvalitní a hlavně čerstvou rybu jakou Vám jsou schopni dodat pracovníci z firmy www.cerstverybybrno.cz S takový profesionálním a lidsky vstřícným personálem jsem se opravdu nesetkal.Při moji první objednávce tuším v polovině 2011 jsem si objednal čerstvý losos filet.Po doručení dodávky(cca 18h po naší objednávce) jsme s manželkou opatrně rozdělávali alu termo balíček ve kterém nám ryba byla doručena a očekávali co na nás v uvozovkách vybafne.Po otevření jsme opravdu stáli jako opaření, protože jsme poprvé viděli jakou má barvu a vůni opravdu čerstvá ryba.Takových kladných zážitků s touto firmou mám spoustu, ale Vám milovníkům rybiček a dalších mořských příšerek vřele doporučuji vyzkoušet. D.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>