Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Katalog objektů – Ostatní – Parky

Slovanský ostrov

Adresa
Slovanský Ostrov, Praha 1 - 110 00
Městská část
Praha 1
Doprava

Tram č. 17, 18, 22, 23 - zastávka Národní divadlo

Popis objektu

Další informace

Komentáře

Hodnocení, hlasování, ohlasy a komentáře

Dnes

Nejaktuálnější zprávy

Slovanský ostrov (Žofín) je vltavský ostrov v Praze. Leží při novoměstském břehu nedaleko od Národního divadla. Jediný ostrov na Vltavě s významnější parkovou úpravou má rozlohu 2,2 ha. Je třistapadesát metrů dlouhý a v nejširším místě měří 95 m.

Ostrov vznikl postupnými nánosy půdy za Šítkovskými mlýny, které stávaly v místě dnešního Mánesa při Novoměstské vodárenské věži, a býval mnohem menší.
Dnešních rozměrů však ostrov nabyl až v r. 1784 při velké povodni, po níž byly vybudovány ochranné zdi. 

Od roku 1817 ostrov vlastnil barvíř kůží Josef Ignác Saenger. V letech 1836–1837 nový majitel Václav Antonín Novotný nechal přestavět starý hostinec na restauraci. Od roku 1838 ostrov nese ostrov jméno Žofie, matky Františka Josefa I.. V roce 1848 se zde konal známý Slovanský sjezd. V roce 1884 ostrov vykoupila pražská obec a přestavěla hlavní budovu podle návrhu Jindřicha Fialky. Až do postavení Obecního domu fungoval ostrov jako centrum českého společenského života.

V roce 1918 zde bylo sídlo Vojenského velitelství Národního výboru. Na jižním konci ostrova byla v roce 1930 vybudována budova SVU Mánes. V roce 1948 byl ostrov spojen s pobřežím novým mostem. Ostrov včetně budov byl zasažen povodněmi v roce 2002, objekty byly znovu zprovozněny v září 2003.


 

Loading .....
Loading .....
Loading .....

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
Loading .....
>