Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Masky mistrů karnevalu (4)

2009-11-30 15:09

V Praze se ukrývá dobře utajená manufaktura profesionálních karnevalových masek. Dělají je na zakázku už od začátku 90. let, ale většinu klientů tvoří cizinci. Benátské masky v Čechách nefrčí, ale nenechte se mýlit, tradice českého karnevalu je prastará. Zašli jsme se podívat do ateliéru, kde se masky ručně dělají. Před fotoaparátem nám zapózovali sami jejich tvůrci.

 Ten malý ateliér na Hradčanech by klidně mohl patřit malíři. Válí se tu barvy, štětce a další výtvarné potřeby, na polici stojí staré rádio, v rohu je umyvadýlko a na stole nezbytný popelník. Místo obrazů odsud ale vycházejí masky. Protože nemáme moc času, spustí hned majitel ateliéru Ivan Chalupa, spolu s kolegou, který firmu zakládal, podrobný výklad. Manufaktura se honosí „poučeným přístupem výroby“ a tak se nechtějí nechat zahanbit. Většina produkce představuje benátské karnevalové masky, ale ty se prý samy vyvinuly z divadelních masek používaných při pouličních vystoupeních italské comedie dell´arte.
 
 Ve scénkách, které se konaly hlavně u příležitostí oslav a různých trhů, postupně vykrystalizovalo několik základních postav. Harlekýn, miláček publika, který se díky své naivitě a nešikovnosti dostává do těch nejnemožnějších situací.  Vystupuje v záplatovaných kalhotách a bílé nebo při karnevalu černé ďábelské masce:
 

Další výraznou postavou je chamtivý a nafoukaný Pantalone. Přes svoje vysoké stáří se rád naparuje před ženskými, u kterých ale nikdy nemá úspěch. Pro masku je typický dlouhý prominentní frňák:
 

Z podobných typů se od středověku vyvíjely i masky na karneval. Jenom se přizdobovaly, barvily a přidávaly se k nim různé oděvní doplňky. Manšestrovaná budna to ale nebyla a tahle maska by určitě víc slušela ženě ve večerní róbě:  


Tolik na ukázku. Další masky naleznete zde. Za každou stojí postava s výrazným charakterem, ale masky se dají použít sami o sobě. Buď jako dekorace nebo karnevalový doplněk. Potom si k ní ale musíte sehnat pořádný kostým...

Článek  o půjčovnách kostýmů naleznete zde.
 
 
turban

Komentáře (4)

dog food for Hedgehogs 2023-07-20 10:44:42
Just visit here and see the useful update related to the Hedgehogs diet.
google 2023-06-10 08:56:29
Hey guys try this amazing and funny game this is different from other games
driving directions 2023-03-17 08:44:05
Exceptionally decent. I truly like your blog very nice
DeadWarrior 2014-05-30 10:20:13
Dobrý den chtěl bych se zeptat jestly děláte masky na obědnávku.Jedná se o masku Pitbulla chtěl bych aby vypadala realisticky.Pokud toto neděláte nevíte o někom kdo by jí dokázal udělat. Děkuji za odpověď,

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>