Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Speciální akce
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Lázeňská módní abeceda (1)

2012-10-12 11:18

Velký sál Městské knihovny v Praze se v sobotu 20. října 2012 od 19:00 změní v lázeňskou kolonádu a přehlídkové molo. Městská knihovna v Praze ve spolupráci s Luhačovickým okrašlovacím spolkem Calma pořádá Lázeňskou módní abecedu.  

Zajímá Vás, jaká byla móda v největších moravských lázních před 100 lety? Jak se lázeňští hosté strojili, jaká vládla etiketa, kdo lázně navštěvoval, jak se lidé v lázních bavili nebo jaká zněla na kolonádě hudba? Přijďte zhlédnout komponovaný program s komentovanou módní přehlídkou historických lázeňských modelů a ochutnat lázeňské speciality! Akce představí proměny stylu oblékání v době největšího rozmachu lázní Luhačovic.

„Trávit léto v lázních bývalo před sto a více lety zvykem vybrané společnosti. Důvodem cestování do lázní nebyla mnohdy ani tak nutnost léčby, jako spíše společenská prestiž. K příjemnému pobytu pak přispíval bohatý společenský život. Správné oblečení v duchu tehdy módní secese bylo měřítkem úspěchu a společenského postavení,“ uvádí Blanka Petráková z okrašlovacího spolku Calma. A dodává: „V luhačovických lázních si dávala dostaveníčko společenská smetánka i politické elity, intelektuálové a umělci. Častými hosty byli například Leoš Janáček, bratři Alois a Vilém Mrštíkové, Adolf Heyduk, Antonín Slavíček, F. X. Šalda, Alois Jirásek a mnozí další.“

Luhačovický okrašlovací spolek Calma vznikl v roce 2002, aby oživil kulturní život regionu. Pořádá kulturní akce, vytváří rozsáhlý fond replik historických kostýmů a rozvíjí další iniciativy. Spolek dostal jméno podle Marie Calmy Veselé, pěvkyně, básnířky a spisovatelky, která byla na počátku 20. století manželkou tehdejšího ředitele luhačovických lázní. Zasadila se zde o rozvoj kulturního dění a o vznik lázeňských novin.

Komentáře (1)

run 3 2022-05-20 11:25:40
If you have any spare time, I've discovered an amazing game called run 3 that you are welcome to join and play with me.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>