Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Katalog objektů – Muzea – Kostely, sály a síně

Pražská křižovatka (kostel sv. Anny)

Městská část
Praha 1
Adresa
Zlatá / Liliová, Praha 1 - 110 00 (přístup z ulice Zlaté)
Doprava
Tram č. 17, 18 - zastávka Karlovy lázně

Popis objektu

Další informace

Komentáře

Hodnocení, hlasování, ohlasy a komentáře

Dnes

Nejaktuálnější zprávy

Areál bývalého kláštera dominikánek s kostelem sv. Anny se nachází blízko Karlova mostu a vltavského nábřeží. Jeho historie je dlouhá a složitá. Původní sakrální stavbou na tomto místě byla rotunda sv.Vavřince z počátku 12. století, z níž se v průběhu let stal klášter.Ve třicátých letech 13. století se zde usadil řád templářů, kteří zde sídlili až do zrušení svého řádu. V roce 1313 koupily dvůr s kostelem jeptišky řádu Svatého Dominika u Svaté Anny pod Petřínem. Od té doby se klášter nazývá Anenským.

Dominikánky kostel i klášter přestavěly a rozšířily, chrámová loď a presbytář v gotickém slohu byly dokončeny za vlády Karla IV. Z této doby se také zachovaly nástěnné malby, jejichž autorství je připisováno umělci z okruhu mistra Theodorika, a původní dřevěný krov, který nemá ve středoevropském prostoru obdoby. V roce 1676 prošel kostel barokní přestavbou, v roce 1782 císař Josef II. Klášter zrušil a kostel sv. Vavřince byl odsvěcen. Od té doby byl areál klášteru využíván jako sklad, od roku 1816 objekt převzala Schönfeldova a později Haasova tiskárna. Tiskárna zde sídlila až do 70. let 20. století, kdy budova přešla do správy Národního divadla, které sem umístilo svůj archiv.

Archeologické průzkumy a některé stavební úpravy zde probíhaly už od 50. let 20. století, nesměřovaly však ke změně využití chrámového prostoru. Tohoto úkolu se ujala až nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 v roce 1998. Cílem nadace bylo obnovit původní vzhled chrámové lodi a navrátit prostor veřejným účelům. Architektonického řešení obnovy celého prostoru se ujala známá britská architektka českého původu Eva Jiřičná, jejíž ideou bylo maximálně odkrýt vše, čím se do této stavby zapsaly její dramatické dějiny. Výsledná rekonstrukce tak zachovává jedinečného ducha gotické architektury prostoru zároveň s jeho pozdějšími úpravami, a propojuje tak organicky dávné cítění s cítěním soudobým.

Na hledání vhodné úpravy interiéru se různou měrou podíleli i další umělci, například Bedřich Dlouhý, Karel Nepraš, Aleš Veselý, Bořek Šípek, Jiří Matějů či Adriena Šimotová, jejíž obraz nazvaný Extatická postava se nachází na místě, kde dříve býval oltářní obraz.

V roce 2004 se kostel sv. Anny stal sídlem Pražské křižovatky, centra duchovního a kulturního života, v němž se setkávají a vedou dialog nejrůznější civilizační, spirituální, náboženské a kulturní proudy současného světa.
Kina
Restaurace
Město
Umění
Výlety
Nákupy
Divadla
Sport
Loading .....
Loading .....
Loading .....
>