Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Katalog objektů – Muzea – Kostely, sály a síně

Národní dům na Vinohradech

www
E-mail
Městská část
Praha 2
Adresa
náměstí Míru 9, Praha 2 - 120 53
Telefon
221 596 111 (ústředna)
221 596 22 (pokladna)
Doprava
Metro A - stanice nám. Míru
Tram č. 4, 10, 16, 22, 23 - zastávka nám. Míru
Otevírací doba
Pokladna:
Po 11:00 - 16:30 
Út - Pá 09:00 - 16:30

Popis objektu

Další informace

Komentáře

Hodnocení, hlasování, ohlasy a komentáře

Dnes

Nejaktuálnější zprávy

Komplexní zajišťování akcí:

* KONGRESY, VALNÉ HROMADY SPOLEČNOSTÍ
* TANEČNÍ KURZY, PŘEDNÁŠKY, SEMINÁŘE
* PLESY, KONCERTY, MÓDNÍ PŘEHLÍDKY
* BANKETY, RECEPCE
* INTERIÉRY PRO FILMOVÉ A TELEVIZNÍ POŘADY

Historie
Novorenesanční stavba na vinohradském náměstí Míru je dílem architekta ing. Antonína Turka. Po pouhých patnácti měsících byl Národní dům slavnostně otevřen 10.11.1894. Stává se sídlem četných spolků a korporací - Měšťanské besedy, pěveckého spolku Hlahol, Matice školské, Vinohradského Sokola a dalších. V roce 1955 jej v havarijním stavu získávají Československé dráhy. Rekonstrukce pak trvá až do roku 1959 a o pár let později se název budovy mění na Ústřední kulturní dům železničářů. Od prosince 1994 zajišťuje provoz tohoto kulturního domu soukromá společnost Národní dům - KDŽ, s.r.o.

Od tohoto roku byla provedena řada oprav a rekonstrukcí vedoucích k obnovení věhlasu Národního domu. Byla obnovena fasáda, kompletně vyměněna střešní krytina, modernizováno sociální zařízení, zázemí stravovacích služeb a postupně restaurován interiér vrcholící obnovou Majakovského sálu.

Královské Vinohrady byly obcí s bohatou zelení, vinicemi a zahradami. Ještě koncem 19. st. bylo za dnešním náměstím Míru tzv. Seydlovo pole, rostlo tam obilí. Teprve potom, co byly r. 1879 Královské Vinohrady povýšeny na město, začal zde stavební ruch. Postupně se stavěly domy v dnešní Francouzské, Anglické a Bělehradské ulici a na Purkyňově náměstí, dnešním náměstí Míru. Stála již radnice a škola, když byl r. 1888 položen základ ke kostelu sv. Ludmily. Zástupci Vinohrad se rozhodli v jeho sousedství vybudovat velkolepé kulturní a společenské zařízení obce. Vinohradský Národní dům byl vystavěn v letech 1893 - 94 podle projektu vinohradského inženýra architekta Antonína Turka za dozoru stavitele Jana Troníčka. Rozsáhlá novorenesanční stavba je významným příkladem architektonického historismu 19. st. Trojkřídlou stavbu zdobí nad vchodem hlavního průčelí plastiky od sochaře Antonína Poppa, které jsou alegoriemi Nadšení a Ušlechtilosti. V hlavním a největším sále jsou poprsní plastiky Josefa Strachovského a malby Adolfa Liebschera. Tento sál byl pojmenován Majakovského na památku návštěvy sovětského básníka Vladimíra Majakovského, který zde r. 1927 přednášel s ohromným úspěchem své verše. Další menší sál dostal jméno Raisův a ještě menší je Společenský sál. Byl zde divadelní sál i několik dalších prostor, tělocvična Sokola, místnosti některých spolků jako např. Měšťanské besedy. Byla zde známá restaurace, kavárna, letní i zimní zahrada a své místo zde měla i knihovna. Konaly se zde plesy, významné koncerty, politická shromáždění, působila zde Pištěkova operní a operetní scéna i známý pražský kabaret Červená sedma a v r. 1913 zde zahájilo provoz první vinohradské kino Minuta. Po válce v budově sídlil Státní soubor písní a tanců a od r. 1955 získaly vinohradský Národní dům Československé dráhy, které mu daly o 4 roky později název Ústřední kulturní dům železničářů. Dvacet let zde také sídlil Klub sběratelů kuriozit. Po návratu k demokratickému režimu se vrátil i původní název Národní dům na Vinohradech.


Taneční škola Národního domu na Vinohradech a paláce Žofín 

Taneční škola Národního domu na Vinohradech a paláce Žofín je největší pražská taneční škola, která byla založena již v roce 1959 a v průběhu trvání vychovala statisíce spokojených tanečníků. Nádherné prostory obou paláců (Národní dům na Vinohradech a Žofín), kde se kurzy konají, špičkoví taneční mistři a bohatý doprovodný program zajišťují mimořádnou atraktivnost těchto kurzů. 
náměstí Míru 9, 120 53 Praha 2, 1. patro, číslo dveří 233
Úřední hodiny: po – čt 10 – 16 hodin, pá 10 – 14,30 hodin
E-mail: tanecni@nardum.cz  
Telefon: 221 596 251-2 Fax: 221 596 234

Kina
Restaurace
Město
Umění
Výlety
Nákupy
Divadla
Sport
Loading .....
Loading .....
Loading .....
>