O současnou tvář Vyšehradu se výrazně zasloužili národně orientovaní probošti Václav Štulc a Mikuláš Karlach ve druhé polovině 19. století: Kostel sv. Petra a Pavla byl přestavěn v novogotickém slohu podle návrhu J. Mockera a F. Mikše a respektoval dispozice gotické stavby Karla IV. Tehdy také vznikla myšlenka zřídit na Vyšehradě národní pohřebiště v místě farního hřbitova. Výstavba Pantheonu trvala mnoho let. Dnešní hřbitov vytváří osobitý výtvarný celek, který harmonicky zapadá do lokality. Je současně jedinečnou galerií hřbitovní plastiky a projevem uměleckého vývoje české kultury od poloviny 19. století do dnešních dnů. Místo posledního odpočinku zde nalezlo téměř 600 osobností kultury a vzdělanosti.
Na sklonku 20. století si Vyšehrad uchovává magickou atmosféru a tajemství. Návštěvníkům poskytuje jedno z nejkrásnějších panoramat staré Evropy, klidné zastavení a odpočinek v parcích, podněcuje pozitivní naladění pro kulturní a duchovní záležitosti.
Informační centrum naleznete v pozůstatku brány Špičky. V torzu gotické brány Špičky z doby Karla IV., nachází se mezi branou Táborskou a Leopoldovou. Informace, propagace, suvenýry, občerstvení, WC.
V nově otevřených prostorách Starého purkrabství se pořádají různé akce (divadelní předtsavení). Dále můžete navštívit Galerii Vyšehrad a Letní scénu (Přírodní amfiteátr).
Stálé expozice:
Pevnost Vyšehrad v dějinách pražského opevnění- bezbariérový vchod z Cihelné brány.
Gotický sklep (bezbariérový vchod) - nová stálá expozice: Historické podoby Vyšehradu ve zrekonstruovaném poprvé veřejnosti přístupném kasematovém prostoru
Bazilika sv. Vavřince - základy románské a předrománské otonské církevní stavby
Vyšehradský hřbitov se Slavínem - zde je pochováno více jak 600 osobností české kultury a vzdělanosti - např. A. Dvořák, K. Čapek, B. Němcová, K. H. Mácha, J. Neruda, A. Mucha, M. Aleš, E. Destinová, J. Heyrovský, B.Smetana, Z. Štěpánek.