Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Katalog objektů – Muzea – Galerie

Langhans Galerie Praha

www
E-mail
Městská část
Praha 1
Adresa
Vodičkova 707/37, Praha 1 - 110 00
Telefon
222 929 333
Fax
222 929 336
Doprava
Tram č. 3, 9, 14, 24 - zastávka Václavské náměstí 
Metro A, B - stanice Můstek
Napsali jsme na Pragueout.cz
Otevírací doba
Út - Ne 13:00 - 19:00
Najít poblíž Kina | Kluby | Divadla | Obchody | Činoherní divadla

Popis objektu

Další informace

Komentáře

Hodnocení, hlasování, ohlasy a komentáře

Vyhledání alternativy

Kam si ještě zajít. Výběr dalších míst

Dnes

Nejaktuálnější zprávy

Langhans Galerie Praha byla založena roku 2003 z iniciativy Zuzany Meisnerové-Wismerové, pravnučky fotografa Jana Langhanse. Je to soukromá nezisková výstavní instituce, jejíž hlavní činností je pořádání výstav klasické i současné fotografie s přesahem do nových médií a s důrazem na téma „člověk a společnost“.

Historie
Dům Langhans nesloužil takřka nikdy ničemu jinému než fotografii: v letech 1880 až 1948 zde působil Ateliér J. F. Langhans, patrně nejvýznamnější portrétní studio v českých zemích, po jeho znárodnění se zde usídlilo Družstvo Fotografia, od roku 2002 si prostory pronajal největší fotografický obchod v České republice FotoŠkoda. Ačkoli v roce 1948 byl Langhansův archiv (kolem 1 a půl miliónu negativů) vyvezen na skládku a zničen, při rekonstrukci Domu Langhans se r. 1998 našla jeho nejcennější část – tzv. Galerie osobností. Devět tisíc skleněných negativů dokládá podobu mnoha herců, politiků, duchovních, spisovatelů, výtvarníků, hudebníků, kteří vytvářeli českou kulturu.

Prostory
Budova galerie je samostatný dům o třech nadzemních a jednom podzemním podlaží situovaný na parcele Domu Langhans. Z druhé strany sousedí s jednou z nejmalebnějších pražských zahrad, Františkánskou zahradou, která je důležitou pěší spojnicí mezi Václavským a Jungmannovým náměstím. Rekonstrukce Domu Langhans uskutečněná podle návrhu architekta Ladislava Lábuse získala ceny Grand Prix Obce architektů (2003) a Stavba roku 2003.

Knihovna
Prezenční čítárna nabízí více než 400 současných publikací ze zahraničních nakladatelství zaměřených na výtvarné umění (např. Benteli, Cantz, Centre G. Pompidou, Der Alltag, Fotomuseum Winterthur, Getty Museum, Könemann, Patrik Frey, SCALO, Schirmer/Mosel a další). Fondy se průběžně rozšiřují a knihovna tak poskytuje ucelený obraz o současné fotografii i o historii média.
Kina
Restaurace
Město
Umění
Výlety
Nákupy
Divadla
Sport
Loading .....
Loading .....
Loading .....
>