Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Katalog objektů – Muzea – Galerie

Galerie Miro

www
E-mail
Městská část
Praha 1
Adresa
kostel sv. Rocha, Strahovské nádvoří 1/132, Praha 1 - 118 00
Telefon
233 354 066
Fax
233 354 075
Doprava
Tram č. 22, 23 - zastávka Pohořelec Bus č. 143, 149, 217 - zastávka Malovanka
Otevírací doba
Po - Ne 10:00 - 17:00
Najít poblíž Kina | Kluby | Divadla | Obchody | Činoherní divadla

Popis objektu

Další informace

Komentáře

Hodnocení, hlasování, ohlasy a komentáře

Vyhledání alternativy

Kam si ještě zajít. Výběr dalších míst

Dnes

Nejaktuálnější zprávy

Galerie MIRO byla založena v roce 1987 v Berlíně. V roce 1993 vznikla první pobočka na Slovensku ve Snině v rodišti jejího zakladatele Miro Smoláka. V roce 1994 byla otevřena česká pobočka Galerie MIRO v Praze v kostele sv. Rocha v areálu Strahovského kláštera. Není nezajímavé, že u jejího zrodu tehdy stál i proslulý český slavík Karel Gott. Vypomohl totiž zakladateli galerie Miro Smolákovi bezúročnou milionovou půjčkou, bez které by koncepce galerie nezvítězila ve výběrovém řízení. Od té doby Galerie MIRO uspořádala v Praze více než 100 výstav, desítky koncertů a stala se známou i svou humanitární činností. Na základě zveřejněného průzkumu The Gallup Organization USA (MF Dnes, 21. 6. 2001) patří Galerie MIRO k „nejoblíbenějším komerčním galeriím v Praze“. Projekt Obrazová poukázka Galerie MIRO, který odstartoval před pěti lety, doposud přispěl na humanitární účely částkou 400.000 Kč. Za rok 2004 přispěla Obrazová poukázka částkou 150.000 Kč na konto Paraple. Symbolický šek převzal Zdeněk Svěrák 7. února 2005 ve Státní opeře Praha na 5. benefičním galavečeru Trebbia. Před pěti lety galerie založila tradici předávání Evropských cen Galerie MIRO pod názvem Trebbia. Cena nese jméno italské řeky, na březích které se ve 14. století vyléčil svatý Roch z morové nákazy. Kostel, ve kterém Galerie MIRO jedenáctým rokem sídlí, je totiž zasvěcen právě jemu. Cena Trebbia se každoročně uděluje podnikatelům a institucím za podporu umění a umělcům a osobnostem za tvůrčí činnost. Cena Trebbia za tvůrčí činnost je navíc dotována částkou 100.000 Kč. Autorem bronzové plastiky Trebbia je Amri Aminov, umělec tadžického původu žijící v Paříži.

Galerie MIRO spolupracuje s partnery z celého světa. Daří se jí přivážet do Prahy díla velikánů klasiky jakými jsou Chagall, Picasso, Braque, Dalí, Miró, Warhol a mnoha dalších, což tvoří základ její výstavní činnosti. Sporadicky organizuje i výstavy současných českých a zahraničních výtvarníků.

Do povědomí pražské veřejnosti se Galerie MIRO zapsala také pořádáním běžeckého závodu Miroton – Během za uměním. Spolupořadatelem letošního pátého ročníku Mirotonu je pět Prague International Marathon. Závod se poběží 11. června v 11 hodin a startuje u Galerie MIRO před kostelem sv. Rocha.

Nejnovějším projektem Galerie MIRO pro hlavní město Prahu je palác umění s pracovním názvem Dalineum. Architektonický návrh paláce vypracoval světoznámý architekt Daniel Libeskind, autor Věže svobody na místě teroristy zničených mrakodrapů „dvojčat“ v New Yorku. V sedmipatrové budově budou sídlit soukromé galerie, divadlo, restaurace a stálá expozice děl Salvadora Dalího a českého surrealismu.
Kina
Restaurace
Město
Umění
Výlety
Nákupy
Divadla
Sport
Loading .....
Loading .....
Loading .....
>