Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Katalog objektů – Muzea – Galerie

Galerie Mansarda

www
E-mail
Městská část
Praha 1
Adresa
Purkyňova 4/53, Praha 1 - 110 00
Telefon
774 235 289, 606 704 820
Doprava
Metro B - stanice Národní třída
Otevírací doba
Po - Ne 10:00 - 18:00
Najít poblíž Kina | Kluby | Divadla | Obchody | Činoherní divadla

Popis objektu

Další informace

Komentáře

Hodnocení, hlasování, ohlasy a komentáře

Vyhledání alternativy

Kam si ještě zajít. Výběr dalších míst

Dnes

Nejaktuálnější zprávy

GALERII MANSARDU, založilo občanské sdružení
PRO PHOTO o.s. a STUDIO PĚT s.r.o.

Otevřením nové GALERIE MANSARDA chceme připomenout významný kulturní počin 1. poloviny 20. století – prestižní nakladatelství Aventinum a výstavní síň Mansardu, které v tomto domě sídlili. Obé je spjato se jménem zakladatele a majitele Aventina Dr. Otakarem Štorchem-Marienem (1897 – 1974).

Naší snahou je vytvořit moderní kulturní prostor pro co nejširší prezentaci výtvarného, hudebního, dramatického, filmového a literárního umění.
Pouhý výčet jmen umělců, kteří pravidelně vcházeli od roku 1927 do nenápadného Zedwitzovského paláce nedaleko Národní třídy stačí k tomu, abychom si uvědomili, jaké místo patří Aventinu a jeho Mansardě v dějinách moderního českého umění: Karel a Josef Čapkové, Jan Zrzavý, Josef Šíma, František Muzika, Václav Špála, Toyen, Jindřich Štýrský, Jan Bauch, Rudolf Kremlička, Adolf Hoffmeister, V + W, Vítězslav Nezval, Bohumil Kubišta, Vlastimil Rada, Karel Teige, Vojtěch Kubašta, Josef Sudek, Jaromír Funke a mnozí další.
Díky Štorch-Marienově Aventinu a jeho uměleckým spolupracovníkům se zásadně a natrvalo změnila tvář moderní české knihy. Vyšlo zde mnohé z nejlepších děl české literatury, k českému čtenáři se dostala kromě jiného moderní anglo-americká literatura a v periodikách Rozpravy Aventina, Nové směry, Sborník pro moderní umění Musaion, Studio – měsíční revue pro filmové umění … bylo reflektováno aktuální umělecké a kulturní dění v Československu a ve světě.
V Mansardě, na svou dobu zcela specifické výstavní síni, vystavovali všichni již výše uvedení umělci a mnoho dalších. Scházeli se zde ti, jejichž díla dnes zdobí nejprestižnější umělecké státní a soukromé sbírky.
Konečně, v tomto domě na Praze 1 se pravidelně v posledních dekádách 20. století a z kraje nového tisíciletí představovala slovenská kultura.

Po několikaleté pauze se tedy s novou GALERIÍ MANSARDA vrací do Purkyňovy ulice č. 4 kulturní a umělecký život. Široký zájem Dr. Ot. Štorcha-Mariena o veškeré kulturní dění je i pro nás základní inspirací. Kvalitní výstavní prostor v prvním patře paláce, včetně přilehlého multifunkčního sálu přímo vybízí k pořádání výstav, komorních divadelních, hudebních, filmových a multimediálních představení, autorských čtení, uměleckých přehlídek…

Naším cílem je představovat v GALERII MANSARDA to nejlepší a nejzajímavější ze současné umělecké tvorby. Prostor zde dostanou umělci všech generací. Nedílnou součástí kulturního kalendáře galerie bude pravidelná připomínka činnosti Aventina a jeho osobností. Společně s našimi návštěvníky chceme také objevovat umělce dob minulých i nedávných, na které se zapomnělo, byly násilně vymazány z naší paměti, anebo se ztratily v nejrůznějších koutech světa. Mnohým z nich se
dostalo a dostává za hranicemi více uznání, než v jejich domovině.
Kina
Restaurace
Město
Umění
Výlety
Nákupy
Divadla
Sport
Loading .....
Loading .....
Loading .....
>