Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Řády a vyznamenání evropských zemí 19. a 20. století

2009-12-30 16:54

Prostor: Národní muzeum, Václavské nám., 1. poschodí

Unikátní sbírka věnovaná Národnímu muzeu Václavem Aloisem Měřičkou.

Expozice Řády a vyznamenání evropských zemí 19. a 20. století je v současné době uzavřena a na podzim 2009 bude nahrazena novou expozicí ŘÁDY VÁCLAVA HAVLA. O konkrétním datu budeme včas informovat.
Děkujeme za pochopení.

Expozice představuje veřejnosti téměř 400 exponátů ze sbírky Václava Měřičky, zakladatele české faleristiky a druhého největšího mecenáše numismatického oddělení.

Zastoupeno je zde 17 evropských zemí, především Velká Británie, Itálie, Rusko a Francie, mnohé exponáty, z nichž mnohé, např. řády Vatikánu a severských zemí, jsou u nás zpřístupněny vůbec poprvé.

Podstatnou část výstavy tvoří záslužné vojenské řády a vyznamenání, např. švédský Řád Meče, lucemburský Řád Dubové koruny; a řády obecně záslužné: ruský Řád sv. Vladimíra, dánský Řád Dannenbrog, vatikánský Řád sv. Řehoře Velkého a další. Vyznamenání za charitativní činnost reprezentují Řády Červeného kříže. Francouzský řád Univerzitní palmy, založený císařem Napoleonem, bývá dodnes udělován za zásluhy v oblasti vědy, umění, průmyslu, obchodu a zemědělství.

Dynastické řády jsou v expozici zastoupeny Královským hohenzollernským domácím řádem, rumunským Řádem Carola I., britským Řádem sv. Michala a sv. Jiří, portugalským Řádem Kristovým, španělským Řádem Isabely Katolické či vzácným polským Řádem Virtuti militari z roku 1792.

Z francouzských dekorací upoutá především vývojová řada Čestné Legie, která byla vzorem i pro řády jiných evropských zemí včetně našeho Řádu Bílého lva. Zde vystavovaný Řád Čestné Legie byl udělen ranhojiči Johannu Sekovi z Velké Bíteše samotným císařem Napoleonem po bitvě u Slavkova roku 1805. Bitvu u Hradce Králové v roce 1886 připomíná německý císařský Pamětní kříž.

Pozornost upoutá např. též medailon Řádu Zlatého rouna z roku 1824, nošený španělskými královskými úředníky, či pamětní medaile vatikánského koncilu z roku 1869.

 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>