Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

24. podzimní veletrh starožitností ANTIQUE

2009-10-16 10:51

Výstavní síň Mánes na Praze 1
11. - 15. listopadu 2009
Výstavní síň Mánes, Masarykovo nábř. 250/1, 110 00 Praha-Nové Město
Návštěvní doba: od 10 do 19 hod, poslední den do 16.00
Vstupné: 90,- Kč (pro členy Asociace starožitníků zdarma)
 

Podzimní ANTIQUE připomene 300. výročí evropského porcelánu

Zlato je marnotratné, stříbro civilní, ocel chladná, sklo přezíravé. Porcelán, přestože je stvořen z hlíny, působí vznešeně a skrývá v sobě zvláštní jemnost a důstojnost. Slova šéfa Národní galerie Milana Knížáka z předmluvy k nové výpravné publikaci Míšeňský porcelán 1710-2000, pod níž je podepsán prezident Asociace starožitníků Richard Šubrt, vystihují i ústřední motiv nadcházejícího 24. podzimního veletrhu starožitností ANTIQUE. Od 11. do 15. listopadu bude v pražském Mánesu pozornost šesti desítek vystavujících i návštěvníků soustředěna právě na jemné linie porcelánu. „V letošním roce uplynulo 300 let od doby, kdy na počátku osmnáctého století Johann Bötger vynalezl porcelán – tzv. „bílé zlato“, které se do té doby muselo dovážet z Východu. Na počátku příštího roku oslaví třísetleté jubileum také slavná míšeňská manufaktura na výrobu porcelánu,“ vysvětluje, co vedlo k volbě tématu, Simona Šustková, prezidentka Asociace starožitníků, jež veletrh ANTIQUE dvakrát do roka pořádá.

Pražskou výstavní síň Mánes tak na několik dní zaplní vedle obvyklé nabídky starožitného nábytku, šperků či obrazů rozmanitá kolekce porcelánu ve všech jeho podobách – bohatě zdobené čajové soupravy, roztomilé figurky různých velikostí, cibuláky, talíře, svícny, vázy a mnoho dalších. „Kouzlo porcelánu se skrývá v jeho mnohostrannosti. Na jedné straně křehká krása drobné panenky a na straně druhé pevný a trvanlivý materiál, který je v různých obměnách běžnou součástí našich každodenních životů,“ dodává Simona Šustková. Na veletrhu budou vystaveny i vzácné a ojedinělé exempláře míšeňského porcelánu popsané ve zmíněné publikaci Míšeňský porcelán 1710 – 2000, která vychází v nakladatelství Gallery a za spolupráce Uměleckoprůmyslového musea.

Tato výpravná obrazová kniha bude odborné i laické veřejnosti představena právě u příležitosti podzimního veletrhu ANTIQUE. Komplexně mapuje tvorbu tří osobností, jež se nejvíce zasloužily o slávu a věhlas míšeňské manufaktury. Nezapomíná ani na další modeláře, kteří v rozmezí téměř tří století s míšeňskou porcelánkou spolupracovali. Svého druhu ojedinělá publikace bude mít křest 13. října a kmotry jí budou ředitel Národní galerie Milan Knížák, Helena Koenigsmarková, ředitelka Uměleckoprůmyslového musea, a prezidentka Asociace starožitníků Simona Šustková.

Za uplynulých 23 ročníků se již stalo tradicí také slavnostní udílení ocenění za nejlepší expozici a exponát veletrhu. Pomocnou ruku nabídne Asociace starožitníků v podobě každoročně hojně využívaného odborného poradce. „Poradenství se pravidelně setkává s velmi pozitivním ohlasem, proto návštěvníkům opět nabídneme možnost bezplatně využít služeb znalce, který se tentokrát s ohledem na hlavní téma veletrhu, zaměří především na porcelán,“ doplňuje Simona Šustková. Budou také vyhlášeny nominace na titul Nejlepší provozovna roku, který Asociace každoročně udílí.

Veletrh ANTIQUE se těší přetrvávajícímu zájmu veřejnosti i přízni odborníků především díky kvalitě vystavovaných a prodávaných exponátů, na kterou pečlivě dohlíží pořádající organizace Asociace starožitníků. Ta se jako první z postkomunistických zemí stala vedle nejprestižnějších starožitnictví světa členem organizace C.I.N.O.A. Tato organizace mezinárodního rozsahu sdružuje obchodníky s uměním, mapuje trh se starožitnostmi a napomáhá obchodu s nimi. V souladu s tím usiluje i Asociace starožitníků o rozvoj českého trhu, aby nebyl zaplaven neznačenými falzy a napodobeninami a aby peníze uložené do starožitností byly dobře jištěnou investicí. Skrze svou Rudolfinskou akademii vzdělává, neboť vzdělání v oboru je jednou z podmínek pro orientaci na trhu se starožitnostmi a vhodné investování. V neposlední řadě se snaží i o propagaci vztahu lidí k našemu kulturnímu dědictví.
 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>