Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Život mezi knihami. Knižní vazby Jindřicha Svobody

2011-04-27 11:23

(12.5.2011 – 10.7.2011)
výstava knižních vazeb uměleckého knihaře
Prostory: Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1

Výstava knižních vazeb brněnského uměleckého knihaře Jindřicha Svobody (1909–2001) se konala v roce 2009 v Moravské galerii ke stému výročí jeho narození.

Pro Národní muzeum bude vytvořena její mírně pozměněná verze, která představí i některá Svobodova díla z pražských veřejných sbírek. Výstava má za cíl ukázat komplexně umělcovo rozsáhlé dílo, vytvořené během dlouhé a plodné profesní dráhy. Kurátorka výstavy PhDr. H. Karkanová zde představí kolekci vazeb, která mapuje jak významné solitéry, tak i vývoj díla v rámci jednotlivých období, se zřetelem ke knihařským výzdobným technikám, zejména těm, které Svoboda výrazně inovoval nebo přímo vynalezl.

Smyslem výstavy je zároveň zasadit jeho dílo do kontextu vývoje knihařského řemesla i užitého umění 20. století. Základ kolekce tvoří vazby ze sbírky Moravské galerie v Brně, dále byly zapůjčeny vazby z obsáhlé sbírky Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích, Muzea města Brna, Knihovny Národního muzea, Uměleckoprůmyslového musea v Praze a od soukromých sběratelů.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>