Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Moderní zimbabwské sochařství

2010-11-29 19:29

5.12.2010 - 31.1.2011
Fata Morgana, úterý až neděle 9 - 16 h

„Pravděpodobně nejvýznamnější moderní umělecká forma, která vznikla v Africe," tak americký časopis Newsweek v osmdesátých letech minulého století ocenil moderní zimbabwské sochařství.

Když před více než čtyřmi desítkami let začali umění neznalí černí obyvatelé Rhodesie (dnes Zimbabwe) tvořit své první sochy, jistě nečekali, že jejich díla jednou budou vystavována v galeriích od Tokia po New York a že odborníci po celém světě budou o jejich dílech i dílech řady jejich mladších následovníků hovořit s uznáním. V Jižní Rhodesii a následně v Zimbabwe se postupně zformovaly již čtyři generace sochařů. V současné době se sochařské tvorbě v Zimbabwe věnuje několik tisíc autorů.

Nejvýznamnějším místem, kde vznikají zimbabwské sochy, je Tengenenge. Právě zde byla v šedesátých letech minulého století založena výjimečná multikulturní komunita umělců z iniciativy farmáře (ale i dobrodruha a bohéma) Toma Blomefielda. Prvními místními sochaři, kromě Toma Blomefielda samotného, byli dělníci z jeho tabákové farmy. Dnes zdejší umělce vede světově nejúspěšnější ze zimbabwských sochařů Dominic Benhura. A právě díla autorů z komunity Tengenenge tvoří páteř předvánoční výstavy moderního zimbabwského sochařství v tropickém skleníku Fata Morgana.

Výstava je prodejní. (Bližší informace poskytne: Ing. Ondřej Homolka, e-mail: sochy@africkesochy.cz, mobil: 777 935 970, www.africkesochy.cz.) 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>