Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Wild Wonders of Europe

2010-08-18 21:51

Dosud nespoutanou krásu divoké přírody můžete obdivovat přímo v centru města. Sice jen na fotografiích, ale díky velkým formátům je, byť zprostředkovaný zážitek, dostatečně emotivní na to, aby si každý uvědomil, že i jeho přičiněním taková může zůstat nadále nebo nenávratně zmizet.

Putovní výstava Wild Wonders of Europe, která svou cestu po Evropě, USA a Číně zahájila letos koncem května v nizozemském Haagu, představuje projekt, který má poukázat na nenahraditelnost divoké nedotčené přírody a na křehkost její existence, vystavované čím dál většímu útlaku ze strany civilizace, a zároveň probudit v návštěvnících zájem o její uchování.


Jari Peltomaki / www.wild-wonders.com

Sto pohledů, 100 věží
Na výstavě je každá ze 48 evropských zemí zastoupena alespoň jednou fotografií. Celkem je jich rovná stovka, která byla vybrána z neuvěřitelných 200 000 fotografií, pořízených 69 uznávanými evropskými fotografy volné přírody speciálně pro tento projekt během posledních 15 měsíců. V 1000 hodinách zdokumentovali 50 evropských národních parků a zachytili na 1000 živočichů a rostlin.

Na fotografiích se střídají notoricky známá místa, fauna a flora, s těmi, na které při běžných turistických toulkách nenarazíte, ani je nedostanete od přátel ve formě pohlednice z cest. I ona klasika se tu však dělí na víceméně tradiční zachycení a nový pohled.

A tak na vás při procházce mezi výstavními panely bude dštít lávu jako přírodní ohňostroj hrozivě krásná Stromboli nebo se vás bude snažit uhranout mrazivou scenérií paní Zima. O nic veselejší by nebylo ve skutečnosti setkání s tak často prezentovaným medvědem. Jeho oči ujišťující, že má v tuto chvíli navrch, a že vy o tom možná ještě ani nevíte, dělají z klasického námětu malý příběh s otevřeným koncem.

Na výstavě najdete objektivem fotoaparátu do věčného zápasu zakleté zubry; čmeláka, který se ještě pro tento okamžik nestal ptačí potravou či snad mimozemskou nestvůru, která se zemí skutečně nemá nic společného, protože se jedná o dravou rybu murénu. ale i fotografie, k nimž si můžete pro pobavení vymyslet vlastní minipříběh či zvířatům přisoudit lidské vlastnosti, jako třeba dvojici svišťů, kteří si právě "užasle sdělují šťavnatý drb".


Staffan Widstrand / www.wild-wonders.com

Instalace v centru stověžaté Prahy bude patřit jistě k nejpůsobivějším, protože zcela naplňuje další záměr výstavy, propojit kulturní a přírodní dědictví jednotlivých zemí.

Divočina po našem
Jakýmsi "předskokanem" této impozantní přírodní exhibice je samostatná výstava Šumavská divočina. První z připravovaného víceletého programu prezentace přírodních krás České republiky.

Nonstop
Na výstavy si můžete zajít kdykoliv do 22.8. Její umístění na Alšově nábřeží poblíž Rudolfina, neomezuje návštěvníky ani otevírací dobou, ani vstupným či zákazy dotýkání nebo fotografování. Více o výstavě se dočtete a další fotografie si prohlédnete zde.

Zuzana Ottová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>