Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Speciální akce
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Vítání ptačího zpěvu

2013-04-16 11:39

http://www.birdlife.cz

Jaro je konečně po dlouhé zimě tady, tažní ptáci přilétají ze svých zimovišť a s nimi opět další ročník Vítání ptačího zpěvu, bezesporu největší koordinované akce svého druhu u nás. Česká společnost ornitologická zve tímto všechny milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili první ptačí písničky a krásu jarní přírody. Akce se konají od 13. 4. do 14. 5. (nejvíce jich je o víkendu 4. 5. – 5. 5.) po celé republice, a tak si každý může najít akci, kterou bude chtít navštívit.

Vítání ptačího zpěvu pořádá v České republice ČSO (ve spolupráci s dalšími organizacemi i jednotlivci) již devatenáctým a navazuje na tradici založenou v roce 1983 v Birminghamu pod názvem Dawn Chorus Day, kde místní ornitologové přišli s nápadem přivítat vždy první neděli v květnu ptačí zpěv. Později byla převzata řadou národních partnerů sdružení BirdLife International. Po osmnácti letech tak můžeme i u nás hovořit o tradici. Počet míst, na kterých se v ČR Vítání ptačího zpěvu koná i návštěvnost jednotlivých akcí každoročně roste, především díky obětavosti a vytrvalé snaze všech organizátorů, kteří se snaží připravit pro účastníky co nejzajímavější program.

Vítání ptačího zpěvu probíhá většinou formou vycházek do probouzející se jarní přírody, a to doslova, protože začátek většiny akcí je naplánován na brzké ranní hodiny, kdy ptáci nejvíce zpívají. A věřte, že stojí za to si přivstat.

Během vycházky ukazují vedoucí exkurzí co kde létá a zpívá, povídají o určování ptáků, o jejich životě a ochraně. Na mnoha místech jsou exkurze doprovázeny i u veřejnosti velmi oblíbenými ukázkami kroužkování ptáků, kdy mají účastníci možnost prohlédnout si opeřence zblízka a dozvědět se současně o kroužkování mnoho zajímavostí. Jinde organizátoři zpestřují své akce přednáškami, výstavkami peří, různými hrami a soutěžemi pro děti, ukázkami a kontrolami ptačích budek, návštěvami záchranných stanic živočichů apod.
Doufáme, že se i ten letošní ročník vydaří ke spokojenosti jak organizátorů, tak účastníků a přejeme příznivé počasí a bohaté ornitologické zážitky.

Pozor změna:
Vítání v Praze 4 - Hodkovičkách (slavíci) se posouvá z 16. 5. na 21. 5.


Praha

Praha 4 - Hodkovičky - večer se slavíky z Prahy
Sraz v úterý 21. 5. v 19:00 na zastávce tramvaje Černý kůň. Slavíci z Prahy zpívají jistě neméně zvučně než jejich známější madridští kolegové. Budeme naslouchat jejich zpěvu, něco si o nich řekneme a v případě hezkého počasí bude i ukázka jejich odchytu a kroužkování. Pokud nám nadšení vydrží, možná bude i pozorování noční oblohy. S sebou dalekohled a něco k večeři. Vedou Tomáš Telenský (e-mail: telensky(zavináč)birdlife.cz), Lukáš Viktora a Alena Rulfová.

Praha 5 – Radotín
Sraz v sobotu 11. 5. v 7:00 u lávky přes Berounku. Pozorování ptáků a poslech hlasů, určování, možná i ukázka odchytu a kroužkování. Vede Jaroslav Veselý (tel.: 728 878 352).

Praha 6 - obora Hvězda
Sraz v neděli 5. 5. v 5:00 u letohrádku Hvězda, kde budou podány základní informace. Vede Jan Řezníček (tel.: 604 186 134, e-mail: jan.reznicek(zavináč)volny.cz).

Praha 7 - Stromovka
Sraz v neděli 5. 5. v 6:30 u vchodu stanice metra C Vltavská. Naše vycházka povede do Stromovky, známé též jako Královská obora - jedná se o největší park v Praze, který vznikl postupnou přeměnou lužních lesů. Do Stromovky půjdeme přes nádraží a starou holešovickou zástavbu, jejíž avifauna je, na městské poměry, překvapivě bohatá. Budeme pozorovat ptáky, naslouchat jejich hlasům a povíme si něco o jejich ochraně. Dalekohled, svačinu a určovací příručku s sebou. Vedou Tomáš Telenský (telensky zavinac birdlife.cz) a Lucie Hošková.

Praha 9 - Satalice
Sraz ve středu 1. 5. v 8:00 u stanice autobusu č. 186 Satalická Obora (u kapličky). Součástí exkurze do CHÚ Bažantnice v Satalicích. Bude hra pro děti a za příznivého počasí ukázka odchytu a kroužkování. Vedou Jirka a Vlaďka Sládečkovi (tel.: 724 006 885, e-mail: sladecek(zavináč)psp.cz).

Praha 11 - Milíčovský les a okolí
Sraz v sobotu 4. 5. v 6:30 na stanici metra C Háje nahoře u sochy kosmonautů. Přírodní památka Milíčovský les je místo velmi bohaté na přírodní krásy, až nečekaně, uvážíme-li, že se nachází v těsné blízkosti metra a husté panelové zástavby. Projdeme se pastvinami, lesem a kolem rybníků. Kromě povídání a kochání se samotnou krajinou budeme samozřejmě pozorovat ptáky a naslouchat jejich hlasům. Dalekohled, svačinu a určovací příručku s sebou. Vedou Tomáš Telenský (e-mail: telensky(zavináč)birdlife.cz) a Alena Rulfová.

Praha – Dubeč – rybník Slatina
Sraz v sobotu 11. 5. v 8:00 na autobusové zastávce Škola Dubeč (linky 240, 111). Vycházka okolo rybníku, pozorování a určování ptáků, ukázka odchytu a kroužkování. Dobrou náladu a dalekohledy s sebou. Vedou Vít Štancl (tel.:728 606 782, e-mail: vitstancl(zavináč)seznam.cz), Michaela Brožová, Lucie Nová a Vlastimil Osoba.

Praha - Kbely (lesopark)
Sraz ve středu 8. 5. v 8:30 u železniční stanice Praha - Kbely. Vycházka do příměstské zeleně (místní lesopark), kterou spoluorganizuje Junák Kbely. Hry a aktivity pro rodiče s dětmi a v případě příznivého počasí ukázka kroužkování.Vedou Rastislav Švec (606 147 227) a kbelští junáci.

Praha - Uhříněves
Sraz v sobotu 4. 5. v 7:00 a 15:00 v Praze - Uhříněvsi. Sraz je mezi 6:30 až 7:00 nebo 14:30 až 15:00 vždy před MÚ na Novém náměstí. Trasa je nenáročná trasa s celkovou délkou kolem 5 km a povede k Podleskému rybní a zpět. Předpokládaný konec je mezi 9 až 10 hodinou nebo 17 až 18 hodinou. Je jen na Vás, v kolik hodin půjdete, vždy budou k vidění jiní ptáci. Doporučené vybavení - pevné boty a dalekohled. Vede Filip Starosta (tel.: 777 671 586, e-mail: filip.starosta(seznam)seznam.cz). Těším se na hojnou účast.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>