Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Speciální akce
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Vinohradské masopustní trhy (4)

2014-01-20 20:31

18.2. - 14.3.2014, Vinohradské masopustní trhy se konají na Tylově nám. (I.P. Pavlova) v Praze 2


Dobré jídlo, pití a příjemná nálada čeká návštěvníky prvního ročníku Vinohradských masopustních trhů.

Trhy potrvají 25 dní, během nichž si Pražané mohou koupit v některém ze 22 stánků gastronomické speciality a delikatesy (jídla na grilu, cukrovinky, perníky, sýrové pochoutky aj.), ale také drobné umělecké a dárkové předměty, přírodní kosmetiku, ovčí a beraní kožešiny či výrobky ze dřeva i z proutí.
Dřevěné stánky budou v béžové a vínově barvě se zeleně natřenými vývěsními štíty, stříšky pokryje zelená krytina z bonnského šindele.

Stánky otevřeny denně od 10 do 19 hodin.

Masopustní tradice, spojená s radovánkami a hodováním, patří k oblíbeným lidovým zvykům, které se v Čechách a na Moravě udržují již od 13. století.

Zdroj: http://www.praguewelcome.cz

Komentáře (4)

Franches Love 2021-06-28 07:29:55
I have been in Vinohrady Carnival Markets and that experience is awesome! I and my friends tried their grilled porks and some cheesy foods. Is it still operating? I heard they are temporarily closed due to covid, that is a piece of bad news to those who work there. I hope it will lift up the lockdown and hoping back to normal again. [click this link right here](https://www.emulatorpc.com/family-farm-adventure/) to read more about them. Theres a lot of interesting stuff to visit there. Check out their [list of farm games](https://www.techbii.com/5-best-free-farming-pc-games-you-can-play-in-2021/) for one of the store.
Franches Love 2021-06-28 07:29:18
I have been in Vinohrady Carnival Markets and that experience is awesome! I and my friends tried their grilled porks and some cheesy foods. Is it still operating? I heard they are temporarily closed due to covid, that is a piece of bad news to those who work there. I hope it will lift up the lockdown and hoping back to normal again. [url=https://www.emulatorpc.com/family-farm-adventure/]click this link right here[/url] to read more about them. Theres a lot of interesting stuff to visit there. Check out their [url=https://www.techbii.com/5-best-free-farming-pc-games-you-can-play-in-2021/]list of farm games[/url] for one of the store.
Franches Love 2021-06-28 07:28:38
I have been in Vinohrady Carnival Markets and that experience is awesome! I and my friends tried their grilled porks and some cheesy foods. Is it still operating? I heard they are temporarily closed due to covid, that is a piece of bad news to those who work there. I hope it will lift up the lockdown and hoping back to normal again. click this link right here to read more about them. Theres a lot of interesting stuff to visit there. Check out their list of farm games for one of the store. https://www.techbii.com/5-best-free-farming-pc-games-you-can-play-in-2021/ https://www.emulatorpc.com/family-farm-adventure/
Franches Love 2021-06-28 07:28:21
I have been in Vinohrady Carnival Markets and that experience is awesome! I and my friends tried their grilled porks and some cheesy foods. Is it still operating? I heard they are temporarily closed due to covid, that is a piece of bad news to those who work there. I hope it will lift up the lockdown and hoping back to normal again. <a href="https://www.emulatorpc.com/family-farm-adventure/">click this link right here</a> to read more about them. Theres a lot of interesting stuff to visit there. Check out their <a href="https://www.techbii.com/5-best-free-farming-pc-games-you-can-play-in-2021/">list of farm games</a> for one of the store.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>