Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Vietnam v Praze

2010-08-25 12:58

31. 3. - 19. 9. 2010, hlavní budova muzea

Cílem výstavy je přiblížit vietnamskou kulturu na území hlavního města Prahy v širším pojetí - zachytit na jedné straně styl života vietnamské komunity - ukázat předměty každodenní potřeby, praktikované duchovní rituály. A zejména však postihnout momenty, kdy vietnamská komunita opouští své výsadní prostředí (domácnosti či akce určené členům komunity) a vstupuje do veřejného kulturního prostoru, který ovlivňuje například formou prodeje zboží, vůní vietnamských jídel, módou ovlivněnou orientem, uměleckou tvorbou.
První kontakty mezi našimi zeměmi se datují již do poloviny 18. století, kdy na vietnamském královském dvoře působil pražský rodák Jan Köffler. Vrcholným okamžikem vztahů bylo navázání diplomatických styků. Od této události uplyne příští rok 55 let.
Pro Prahu, představuje vietnamská přítomnost na jejím území kulturní „most do Asie“. Vzhledem k tomu, že Vietnam vstřebal mnoho čínských zvyků, které jsou společné pro velkou část Dálného Východu, je u nás početná vietnamská komunita zprostředkovatelem nejen vlastní kultury, ale i celkově přibližuje dálněvýchodní tradice – od formy prodeje a stolování přes náboženské nauky a estetické vnímání.

Přednášky k výstavě Vietnam v Praze
7.9.2010 Vietnam – křižovatka jazyků PhDr. Ivo Vasiljev CsC. ivasiljev@hotmail.com, 732408905
14.9.2010 Vietnamská tradiční hudba Doc. PhDr. Zuzana Jurková, Ph.D. zuzana.jurkova@post.cz, 72311852
 

 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>