Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Praha křesťanská i pohanská, Praha velikonoční

2010-04-01 13:51

 Tajemství eucharistie, utrpení Páně a rozlomení pout smrti. Nejdůležitější křesťanské svátky jsou v plném proudu. V následujícím článku najdete tipy na některé slavnostní bohoslužby, ale dozvíte se také, kde si vymalujete svoje velikonoční kraslice a upletete pomlázku, protože to je to, co většinu Čechů právě o Velikonocích nejvíc zajímá.

 
Zelené pivo na Zelený čtvrtek
Svou každoroční intenzivní obrodou způsobilo jaro nereflektované prostoupení křesťanských a pohanských tradic, což dokládá například akce pivovaru Starobrno nazvaná Zelené pivo na Zelený čtvrtek. Svěží zelenou barvu rašící trávy, kterou tento oblíbený nápoj na jeden den dostane,  přebíjí odkaz na Svatý týden. Ten má s pivem ale opravdu jen máloco společného. Nicméně, kde si tuhle bláznivou pochutinu můžete objednat, vám nezapřeme. Seznam výčepů najdete ZDE.
 
Vymalujte si vlastní vajíčka
Do tvůrčích dílniček zvou téměř po celé Velikonoce v Muzeu hlavního města Prahy. Od čtvrtka do neděle se tu průběžně poučíte o pečení velikonočních perníčků v dřevěných formách (1. 4.), o zdobení kraslic a pečení velikonočního pečiva (2. a 3. 4.) a zdobení kraslic a pletení pomlázky (4. 4.). Program probíhá každý den od 9.15 do 16.00. Další podrobnosti najdete ZDE.
 
 
Velikonoce prostoupené hudbou
Příznivci vážné hudby mohou až do 14. dubna zajít na některý z koncertů Velikonočního festivalu Praha 2010, které proběhnout ve velkolepých prostorách Obecního domu a v kostele sv. Šimona a Judy. Program najdete ZDE.
 
Velikonoční bohoslužby
Křesťanské svátky můžete oslavit během velikonočních bohoslužeb připomínajících poslední dny Ježíše Krista a jeho následné Zmrtvýchvstání v kostele Matky Boží před Týnem a v kostele sv. Havla. V závěru nedělní mše od 11.00 zazní v Týnském chrámu Te Deum M. A. Charpentiera. Rozpis všech bohoslužeb římskokatolické farnosti u kostela Matky boží před Týnem najdete ZDE.
 
Velikonoční bohoslužby můžete navštívit i v dalším velkém pražském chrámu, katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Rozpis jednotlivých bohoslužeb najdete ZDE. Po starokatolicku se budou velikonoční svátky slavit v chrámu sv. Vavřince na Petříně. Podrobný rozpis bohoslužeb najdete ZDE. Oslavit vzkříšení můžete i s pravoslavnou církví, rozpis bohoslužeb v katedrále sv. Cyrila a Metoděje najdete ZDE.
 
Známé osobnosti čtou z Bible
Nové překlady Bible si při čtení velikonočních textů Starého a Nového zákona můžete poslechnout ve čtvrtek od 19.00 ve velkém sále Městské knihovny na Mariánském náměstí. Předčítat bude třeba Otakáro Schmidt, Jaroslava Kretschmerová, Petr Forman, Leo Pavlát, Svatopluk Karásek a další. Více informací o večeru najdete ZDE.
 
 
foto zdroj: sxc.hu
kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>