Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

VE STÍNU JAGUÁRA

2010-04-01 14:43

(22.10.2009–27.6.2010)

Výstava seznamující s tradičním životem původních obyvatel jihoamerických pralesů.

Prostor: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské nám. 1, Praha 1

Tradičním zdrojem obživy amazonských indiánů byl jednak lov a rybolov, doplňovaný sběrem plodů divoce rostoucích plodin a různého hmyzu, jednak kopaničářské zemědělství. Řemeslná činnost vždy vycházela především z potřeb každodenního života a využívala dostupných přírodních materiálů: dřevo, rákos, proutí, traviny, palmové listy, hlínu, kámen. Evropana upoutají rozmanité ozdoby z ptačího peří z nejrůznějších plodů, zvířecích zubů či krovek brouků. Zdobili se jimi především muži při slavnostních příležitostech.

Amazonští indiáni věří v existenci dobrých a zlých duchů, ovládajících živou i neživou přírodu. S nimi dokáže v tranzu (navozeném často různými drogami) komunikovat šaman.Ve stavu tranzu se šaman může přeměňovat v různá zvířata (např. jaguára) nebo je mít za své pomocníky. Součástí šamanských obřadů bývají slavnosti spojené s obřadním tancem (často při něm vystupují maskovaní tanečníci, představující mýtické bytosti) a se zpěvem, doprovázeným různými hudebními nástroji (bubny, píšťaly a flétny, chřestidla).

Přeživší amazonské kmeny v dnešní době ve velké většině procházejí stále rychlejší kulturní transformací – podléhají tržním vztahům, ztrácí kontinuitu s vlastními tradicemi nebo z nich vybírají jen to, co je možné za peníze předvést turistům, kácením stromů ničí své životní prostředí, pěstují jen monokultury či odcházejí za prací jako nájemní dělníci. Přesto v Amazonii dosud existují některé, zpravidla méně přístupné oblasti, kde indiáni stále do značné míry udržují svůj tradiční způsob života.

Značná část ze zhruba 150 exponátů ve výstavě pochází ze sbírky českého cestovatele E. St. Vráze (1860 – 1932), který v letech 1892-93 podnikl cestu napříč rovníkovou Amerikou – plavil se po Orinoku a Amazonce, přešel Andy a dostal se tak až na peruánské pobřeží. Cestou fotografoval a kromě řady přírodnin cestou shromáždil cennou etnografickou sbírku, kterou věnoval Náprstkovu muzeu. Je vzácná tím, že nezahrnuje jen rarity a předměty vizuálně exotické (různé péřové ozdoby apod), nýbrž i věci obyčejné, určené pro každodenní potřebu. Časem se muzejní sbírky z oblasti Amazonie rozrostly o další předměty, získané od českých odborníků a cestovatelů, kteří tuto oblast navštívili.

Součástí výstavy je i fotografická část dokumentující současný život několika amzonských etnik – peruánských Shipibů, Ashaninků a Ocainů a venezuelských Yekwanů.
Autorkou fotografií je antropoložka Ludmila Škrabáková.

Výstava potrvá od 22. 10. 2009 do 4. 4. 2010

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>