Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Jak se dělá věda

2010-11-01 08:00

Zajímá vás, kdy jsme vznikli, problematika nacionalismu ve střední Evropě v souvislosti s dědictvím habsburské monarchie, nebo syntéza lidské řeči? Pak se těšte. V pondělí začíná Týden vědy a techniky, v rámci něhož proběhne jen v Praze 99 přednášek. Vědci se ovšem nebudou schovávat jen za řečnickým pultíkem, někteří z nich vás pozvou na setkání do “kavárny“, která poskytne větší prostor pro samotnou diskusi.  Bude se ale také vystavovat, budou se promítat filmy a otevřou se nejedny dveře jinak veřejnosti uzavřených ústavů a laboratoří. Pojďte se podívat, jak se dělá věda!

Přednášky naživo i online
Během jediného týdne se můžete dozvědět řadu věcí, které jste dosud netušili. A to od těch obecných – například, že Země je šťastná planeta (Jiří Grygar), až po úzce specializované jako využití oxidu uhličitého k získávání léčivých látek (Helena Sovová). Jednotlivé přednášky se budou dotýkat jedenácti oborů od biologie, matematiky, přes digitální technologie, sociologii až k literatuře a životnímu prostředí.

Ti, kdo se nebudou moci zúčastnit přednášky, mohou zadoufat, že právě ta jimi vybraná bude patřit mezi 60 vyvolených, které se organizátoři rozhodli přenášet online a poté umístit do web archivu na stránky Týdne vědy a kultury. Seznam přednášek v Praze najdete TADY.


Týden vědy a techniky

Na kávu s vědcem
V Praze proběhne celkem sedm “vědeckých kaváren“, neboli neformálních přednášek, při nichž bude dán větší prostor pro diskusi případně polemiku s přednášejícím.  Jejich tematické rozpětí je opět široké. Pokud vás zajímá historie a sociologie, nenechte si ujít úterní přednášku “Nacionalismus a střední Evropa – obtížné dědictví habsburské monarchie“ Ivana Šedivého, který se bude věnovat problematice minulosti a současnosti multikulturalismu v Evropě (více ZDE).
 
Fandové do genetiky se mohou těšit na informace o možnostech genetické diagnostiky, na něž se ve čtvrtek ve své přednášce “Od klasických chromosomů k FISH a chipové analýze“ zaměří Kyra Michalová (Více ZDE). Přednášky se budou konat na různých místech, podrobnosti o čase a místě najdete vždy v její anotaci.  Seznam všech vědeckých kaváren najdete ZDE.

Exponát z letošního EXPO v Šanghaji
Velkou pozornost určitě vyvolá výstava v Národní technické knihovně, kde bude od 3. do 30. listopadu ke zhlédnutí exponát, který dosud mohli vidět jen ti, kteří se vydali na EXPO 2010 do Šanghaje.  Jedná se o názornou ukázku toho, jak v těle působí léky proti HIV, kterou připravil Ústav organické chemie a biochemie. Podrobnosti najdete ZDE.

Na náměstí Republiky bude k vidění od 1. do 14. 11. putovní výstava Akademie věd ČR Věda na vaší straně. Praha je její poslední štací a všichni kolemjdoucí si budou moci ověřit, že i věda může být zábavná, barevná a velmi inspirativní. Ve třech jejích částech se postupně seznámíte se samotnou Akademií věd, významnými vědeckými osobnostmi i objevy. Více se dozvíte ZDE.

Další výstavní projekty pořádané v rámci týdne vědy a techniky najdete ZDE.

Otevřené brány vědeckých svatostánků
S Akademií věd se ovšem nemusíte seznamovat pouze na fotografiích. Řada jejích ústavů bude mít právě během tohoto týdne otevřené dveře všem zájemcům.  Můžete se podívat, co klíčí v Ústavu experimentální botaniky, svá tajemství prozradí i Mikrobiologický ústav nebo Ústav pro hydrodynamiku. Nebojte se vejít. Podrobnosti najdete v každé jednotlivé anotaci ústavu. Nepřehlédněte informace o tom, jak si svou návštěvu rezervovat, neboť o exkurze bývá obvykle velký zájem. Seznam všech ústavů, které otevřou první listopadový týden dveře, najdete ZDE.

Vedle Prahy se týden vědy a techniky koná v Brně, Olomouci, Ostravě a Českých Budějovicích.  Další tipy a podrobnosti najdete zde

kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>