Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Město – Muzea

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Pohřební výbava Tychona Braha

2010-11-24 08:48

Tycho Brahe opět odpočívá ve staroměstské hrobce, ale část šatu, do něhož byl kdysi oděn na svou poslední cestu, se tam s ním ani tentokrát nevrátila. Není však ani v depozitáři Muzea hlavního města Prahy, kam byla uložena po exhumaci v roce 1901, ale je vystavena v hlavní budově muzea.

Záviděli jste tak trochu archeologům jedinečnost chvíle při otevření hrobky slavného astronoma? Takový emotivní zážitek vám sice prohlídka části jeho pohřební výbavy, sestávající z fragmentů pláště, pokrývky hlavy, části střevíců, punčochy a doplněná pramenem vlasů, nepřinese, ale postará se o přiblížení Brahovi samotnému, době v níž žil i současnému výzkumu.


Tycho Brahe čepice

Části šatů a obuvi ze sbírky muzea byly v roce 1972 odborně zrestaurovány  M.Vorlovou a roku 1986 nově adjustovány restaurátorkou textilu  J.Krotilovou. V této podobě je uvidíte na výstavě.

Brahe vypovídá podruhé
Exhumace ostatků Tychona Braha se uskutečnila 15. listopadu tohoto roku s cílem zjistit co nejvíce o příčině jeho smrti, která nemá nic společného s legendou o prasklém močovém měchýři během hostiny u císaře Rudolfa II.

Pravá příčina zajímala vědce už v roce 1901, kdy byly ostatky vyzvednuty při příležitosti třísetletého výročí astronomova úmrtí. Po tehdejším odborném průzkumu byla část jeho pohřební výbavy uložena v depozitářích Muzea hlavního města Prahy, část se dostala do rukou dalších majitelů a zbytek oděvu spolu s ostatky navrácen v nové cínové rakvi zpět do hrobky.


Tycho Brahe punčocha

Praktické informace
Komorní výstavu Pohřební výbava Tychona Braha můžete navštívit do začátku ledna 2011 v Muzeum hlavního města Prahy, Na Poříčí 52, Praha 8.


Tycho Brahe střevíc
Zuzana Ottová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>