Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Tašky a kabelky z rostlinných materiálů

2010-05-24 18:14

19.6.2010 - 4.7.2010
Ve výstavním sále denně 9 – 19 h
Etnobotanická výstava přibližující textilní rostliny, které se mimo jiné používají k výrobě kabelek, tašek, košíčků, síťovek a letos nově i klobouků a kloboučků všech tvarů a barev.

Na výstavě se představí více než 100 exponátů kabelek a taštiček a kolem 50 klobouků z celého světa. Společným jmenovatelem je rostlinný materiál, který byl výchozí surovinou při jejich výrobě.

Hlavní část tvoří výrobky pletené z různých druhů palmových listů, například tašky důmyslně spletené z listů datlové palmy, z rafiových vláken, košík z tzv. palmy poutníků (Ravenalla madagascarience), výrobky z palem rodu Hyphaene nebo Borassus. Exponáty pletené z různých druhů palem přestavují vůbec více než polovinu všech vystavených exponátů. Kromě již zmíněných druhů jsou zde i výrobky zhotovené z leštěných a vyřezávaných kousků slupek kokosového ořechu.

Velice silně je zastoupen také sisal. Protože se sisalová vlákna velice dobře barví, jsou sisalové tašky a klobouky díky své barevnosti dominantou letošní výstavy.

Za pozornost zcela určitě stojí taštičky pletené ze vzdušných kořenů orchidejí, pocházející z ostrova Jáva. Podle velikosti zcela určitě návštěvníci poznají, která je ženská a kterou používají muži.

Kromě toho mohou návštěvníci shlédnout i kabely pletené z rýžové slámy, orobince, kukuřičného šustí, bambusu, bavlníku, pandánu, jutovníku nebo banánovníku textilního.

Klobouky ze sisalových vláken, mořské trávy (Zostera maritima) a recyklovaného papíru, který patří také k rostlinným materiálům) zapůjčila firma TONAK.

* Jejich výrobky si budete moci na výstavě také zakoupit.

Klobouky z rostlinných materiálů netradičně zdobené aranžemi s plodů, listů a trav, které vytvořili studenti středních zahradnických škol z celé republiky zapůjčil časopis Zahrádkář. Věříme, že budou velkou letní inspirací pro všechny návštěvnice, které se nebojí experimentovat.

Texty přibližující rostliny, ze kterých byly exponáty vyrobeny, připravili kurátoři botanické zahrady - ing. Romana Rybková, ing. Klára Kalfiřtová a Mgr. Věra Bidlová.
 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>