Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Tango terapie v Praze

2011-03-28 00:00

Jednou ráno jsem se probudila s nutkavou touhou ve svém životě něco změnit. Sedla jsem si k počítači a zadala do vyhledávače argentinské tango Praha. Rozklikla jsem odkaz buenosairestango.cz a odpoledne už byla ve Štěpánské ulici 36. Zvoním na tlačítko se jménem Julio Martínez. Otvírá mi dveře charizmatický Argentinec. Později jsem zjistila, že pochází z Buenos Aires a s tangem před 25 lety začal právě tam. V metropoli, která tancem opravdu žije, pokračoval i jako učitel. Přívětivě mě zdraví dvěma přátelskými polibky na tváře a zve mě dál. Váhavě se ptám, zda mohu začít i bez partnera. Odpověď zní optimisticky: "Určitě; s tím nebude problém." A hned jsem si domluvila lekce, na které budu chodit každé úterý a čtvrtek.Po náročném dni plném stresu večer před půl osmou kráčím ke Štěpánské pasáži. Už z dálky vidím zářící okno s velkým červeným nápisem "Tango Argentino" a siluety tančících postav. Vstupuji do dveří. Je slyšet hudbu Astora Piazzolly a potom hlas Carlose Gardela. Vcházím do školy, kde únava a starosti odcházejí.

… první hodina tanga pro mě končí překvapivě. "To je dnes všechno. Rychle se převlečte a jdeme na pivo," uzavírá Julio lekci. Odcházím tedy na pivo ve společnosti příjemných lidí různých profesí, národností a různého věku, spojených hlubokým zájmem o tango. Po zbytek večera poslouchám rozhovory studentů o tangu a o pestrém životě s ním spojeným:
"Kdy se vrátí Štefan z Buenos Aires? Už měl lekci s Dinzelem na Univerzitě tanga?"
"Už jste viděli na Almacenu (portál pro studenty) fotky z posledního Silvestra?"
"Bude letos letní škola zase v červenci?"
"Kdo pojedete na workshop v Třebíči?"
Poslední otázka směřovala ke mně:
"Přijdeš v pondělí na praktika?"
"Co to jsou praktika?" zeptala jsem se.
"Každé pondělí se scházíme ve studiu a procvičujeme, co kdo potřebuje. A jednou za měsíc místo praktik pořádá Julio milongu (tančírnu tanga) se živou hudbou v klubu Jazz Time v Krakovské."Po první lekci následovalo mnoho dalších. Dnes, když tančím, myslím jen na své pohyby. Učím se pohybem vnímat hudbu. Učím se tancem komunikovat a promlouvat. Tango je s každým partnerem jiné, každý tanec je jiný, tak jako hudba, na kterou tančíme - ať už klasická nebo moderní. Někdy je tanec veselý a zábavný, jindy smyslný nebo romantický. A právě proměnlivost tanga je jednou z věcí, která mě na něm baví.

Konečně jsem za sebou dokázala nechat dva těžké roky po rozchodu. S tangem začíná nová etapa mého života. Můj psychoterapeut, k němuž jsem ty dva roky chodila a kterého teď už nepotřebuji, jednou říkal, že studium tanga je srovnatelné s psychoterapeutickými sezeními. Nevím, jak je tomu po odborné stránce, ale dobře si uvědomuji, kolik pozitivní energie mi dává každá lekce a lidé, s nimiž jsem spojila svůj osud. Pokud je tango léčba, tak je pro mě tím nejpříjemnějším lékem na světě.

Argentinské tango je v Praze velmi populární. Na milongách spolu tančí studenti různých škol, setkáte se zde s mnoha cizinci, kteří bydlí v Praze, a zatancovat si sem přichází i tangeros (tanečníci tanga), co Prahou jen projíždějí. Tato pestrá směs národností připomíná situaci, za které tango před více než sto lety vzniklo. Kdy tango, živá improvizace dvou lidí spojených objetím, bylo jediným společným jazykem všech.

http://buenosairestango.cz/
http://buenosairestango.cz/

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>