Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Oslavte Den české státnosti

2010-09-27 11:38

Přestože si zítra řada z nás na sv. Václava možná ani nevzpomene, představuje tento drobný přemyslovský kníže pro naši identitu z hlediska státní příslušnosti velmi podstatnou roli. Svatováclavská legenda se začala prosazovat již na sklonku 10. století a vy se jejích oslav můžete zúčastnit ještě o víc jak tisíc let později.

Svatováclavské zastavení o den dřív
Svatováclavské duchovní zastavení
proběhne již den před samotným svátkem, a to v pondělí 27. 9. na Václavském náměstí od 12.00 do 20.00. „Co pro mne znamená sv. Václav jako státník“ se tu pokusí zodpovědět arcibiskup pražský Dominik Duka a pozváni byli také starosta Prahy 1 Filip Dvořák nebo premiér Petr Nečas. Kromě duchovního rozjímání nad svatováclavskou tradicí se návštěvníci budou moci rozptýlit na staročeských trzích. Samotné duchovní zastavení bude trvat jednu hodinu od 17.00 do 18.00, zazpívá při něm katedrální sbor a budou čteny úryvky z Kristiánovy legendy. Více najdete zde.

Němý film k památce sv. Václava
Pražský arcibiskup a premiér vlády zaštítí i další akci k poctě patrona Českých zemí a tou bude obnovená premiéra filmu Sv. Václav z roku 1930. Do filmování osudů této legendy se filmaři příliš často nepouští a tento němý velkofilm je snad jediným takovým pokusem. Zájemci se mohou zúčastnit úterní projekce v Rudolfinu od 20.00, kde ji živou hudbou doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Podrobnosti najdete zde.


wikimedia commons

Na bohoslužbu do katedrály sv. Víta
V katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha
, hlavním pražském chrámu, se bude svátek sv. Václava připomínat po celý den. Hned ráno v 7.00 a 9.30 proběhne mše ve svatováclavské kapli, v 17.00 budou zpívané české nešpory a od 18.00 bude celebrovat pražský arcibiskup při pontifikální mši, podrobnosti najdete zde.

Světské slavnosti, drobné radosti
V úterý vyvrcholí čtyřdenní slavnosti v parku Portheimka. Úterní program se nebude nijak vymykat programu předchozích dní, předvedou se šermíři, hudebníci, bude ohňová show a snad ji neuhasí silný déšť. Podrobnosti a program najdete zde.

Pod Hanspaulským zámečkem v Praze 6 se budou v úterý konat 2. Hanspaulské slavnosti ke dni sv. Václava. Slavnosti budou trvat celé dopoledne od 12.00 do 22.00, a když nebude pršet, může to být celkem příjemné zastavení při sváteční procházce. Více najdete zde.

Blanka na vlastní oči!
Pro všechny odvážlivce, kritiky i příznivce se v úterý otevře diskutovaný tunel Blanka. Od 8.00 do 15.00 si budete moci projít tři návštěvnické trasy, záleží jen na tom, na kterou z nich se cítíte. Vstup do podzemí je na Letné, mezi stadionem Sparty a Špejcharem, u ulice U Vorlíků. První, nejkratší trasa (0,8 km) je vhodná i pro vozíčkáře s doprovodem, na ty ostatní není doporučené vzhledem k převýšení a schodům brát kočárky, kola, ani brusle. Vše potřebné najdete zde.

kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>